Týždeň v znamení centrálnych bánk. Cena ropy po útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa posilnila

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 20.09.2019

DomovTýždeň v znamení centrálnych bánk. Cena ropy po útoku na ropné zariadenia...

Cez víkend došlo k útoku húsíjských rebelov na dve ropné zariadenia na východe Saudskej Arábie. Podľa vyhlásenia tamojšieho ministerstva vnútra k útoku došlo prostredníctvom striel z Drona. Cena ľahkej americkej ropy WTI v pondelok posilnila o viac ako 14%. Neskôr vyšlo najavo, že škody nie sú tak veľké a že k plnej obnove produkcie by malo dôjsť do konca roka a cena ropy v priebehu týždňa korigovala zisky. Spojené štáty tiež oznámili, že ak by na trhu bolo nedostatok ropy pre uspokojenie dopytu, sú pripravené uvoľniť svoje strategické rezervy.

Člen rady guvernérov ECB Yannis Stournaras v pondelok konštatoval, že sa domnieva, že nová prezidentka ECB Christine Lagarde pravdepodobne ponechá veľmi uvoľnenú menovú politiku, ktorú zdedila po odchádzajúcim prezidentovi Mario Draghim.

Austrálska spravodajská služba vydala vyhlásenie, v ktorom informovala, že pred parlamentnými voľbami v máji došlo ku kybernetickému útoku na parlament na tri najväčšie politické strany. Útok mal byť vedený čínskym ministerstvom štátnej bezpečnosti.

Čínsky premiér Li sa domnieva, že dosahovať aj naďalej 6% ekonomického rastu či väčšieho, bude veľmi ťažké.

Utorok

Švajčiarska vláda v utorok znížila odhad rastu tamojšej ekonomiky v roku 2019 z 1,2% na 0,8%.

Index ekonomického sentimentu v Nemecku vzrástol z -44,1 bodu na -22,5 bodu. Pre celú eurozónu potom sa index zvýšil z -43,6 bodu na -22,4 bodu.

Streda

V stredu sme sa dočkali zasadnutie FOMC, na ktorom došlo podľa očakávania k zníženiu základnej úrokovej sadzby o štvrť percentuálneho bodu do rozpätia 1,75-2,00%. Pre zníženie sadzieb hlasovalo sedem členov. Dvaja členovia (George a Rosengren) chceli ponechať sadzby bez zmeny, zatiaľ čo James B. Bullard hlasoval za zníženie sadzby o 50 bázických bodov. Centrálna banka tiež mierne zvýšila predikciu tohtoročného rastu ekonomiky USA z 2,1% na 2,2%. Podľa dot plot by už tento rok nemalo dôjsť k ďalšiemu zníženiu sadzieb.

Jerome Powell na tlačovej konferencii konštatoval, že US ekonomika bude rásť aj naďalej miernym tempom a trh práce by aj naďalej mal zostať silný. Powell stále očakáva, že inflácia dosiahne 2% cieľa.

Inflácia vo Veľkej Británii medziročne v auguste klesla z 2,1% na 1,7%, keď sa očakával pomalší rast na 1,8%.

V eurozóne naopak medziročná inflácia zostala na 1%.

Štvrtok

Vo štvrtok bolo zverejnené HDP z Nového Zélandu za druhý štvrťrok, ktoré vzrástlo medziročne 2,1% tempom, keď sa očakával o niečo pomalší rast na úrovni 2%.

SNB na svojom zasadnutí ponechala sadzby bez zmeny. Centrálna banka oznámila, že je ochotná byť aktívna (intervenovať) na FX trhu v prípade potreby a že je stále potrebné vysoko expanzívna politika. Švajčiarsky frank podľa banky zostáva aj naďalej nadhodnotený.

BoE tiež nezmenila sadzby a ponechala ich na 0,75%. Pre zachovanie sadzieb hlasovala banková rada jednomyseľne. Banka tiež zopakovala, že ak by došlo k riadnemu brexitu, tak by sa sadzby mali navyšovať postupne. Zvyšovanie sadzieb je však značne limitované.

Piatok

V piatok bola zverejnená inflácia z Japonska, ktorá v auguste medziročne zaznamenala pomalší rast za 0,5% na 0,3%, keď analytici očakávali rast o 0,6%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť