Turecká líra sa po vyhodení guvernéra CB silne prepadla. Rusko oznámilo, že s EÚ už nemá žiadne vzťahy

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 26.03.2021

Turecký prezident Erdogan po ôsmich mesiacoch (opäť) prepustil guvernéra tamojšej centrálnej banky Naciho Agbala, čo spôsobilo znehodnotenie tureckej líry, ktorá sa voči doláru v jednej chvíli dostala na hladinu 8,2. Dôvodom “vyhodenia” je, že sa tureckému prezidentovi nepáčilo zvyšovania úrokovej sadzieb centrálnou bankou. Naopak zahraniční investori Agbalove kroky podporovali.

Posledným klincom do rakvy pre Erdogana pravdepodobne bolo zvýšenie úrokových sadzieb o dvesto bázických bodov, ku ktorému došlo minulý týždeň na poslednom zasadnutí TCMB. Pod vedením Agbalova došlo k zvýšeniu základnej úrokovej sadzby o astronomických 8,75 percentuálneho bodu. Za nového guvernéra bol zvolený Sahapa Kavcioglua, ktorý nepatrí k jastrabom, a teda sa od neho neočakáva sprísňovanie monetárnej politiky. Skôr by v krátkodobom období malo dôjsť k zachovaniu súčasnej politiky.

Keď ešte zostaneme pri emerging markets, tak Vladimír Putin mal videorozhovor s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, ktorý ruskému prezidentovi oznámil, že vzťahy medzi EÚ a Ruskom sú na historickom dne a že obe strany majú nezhody v mnohých oblastiach – situácia na Ukrajine, ľudské práva , zasahovania do volieb ostatných štátov, kybernetické útoky.

Šéf ruskej diplomacie Sergei Lavrov následne konštatoval, že Rusko nemá už žiadne vzťahy s EÚ, ale len s niektorými jej štátmi. Rusko tiež vníma západné sankcie za neprijateľné, dodal Lavrov.

Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii nečakane klesla z úrovne 5,1% na rovných 5%. Analytici oslovení agentúrou Reuters naopak predikoval nárast nezamestnanosti na 5,2%. Niektorí analytici sa domnievajú, že za poklesom nezamestnanosti stojí stimulačné opatrenia britskej vlády. Navyše vďaka rýchlej vakcinácii populácie by sa britskej obchody mohli otvoriť už v priebehu apríla.

Podľa inštitútu GfK sa spotrebiteľská dôvera v Nemecku už druhým mesiaca zlepšuje. Index spotrebiteľskej nálady v marci totiž vyskočila z -12,7 bod na -6,2 bodu.

Indexu spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity tiež priniesol pozitívne dáta, keď dosiahol hodnotu 84,9 bodu, čo predstavovalo najvyššiu úroveň od vypuknutia korona-krízy.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.