Turecká líra sa po vyhodení guvernéra CB silne prepadla. Rusko oznámilo, že s EÚ už nemá žiadne vzťahy

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 26.03.2021

DomovSprávyTurecká líra sa po vyhodení guvernéra CB silne prepadla. Rusko oznámilo, že...

Turecký prezident Erdogan po ôsmich mesiacoch (opäť) prepustil guvernéra tamojšej centrálnej banky Naciho Agbala, čo spôsobilo znehodnotenie tureckej líry, ktorá sa voči doláru v jednej chvíli dostala na hladinu 8,2. Dôvodom “vyhodenia” je, že sa tureckému prezidentovi nepáčilo zvyšovania úrokovej sadzieb centrálnou bankou. Naopak zahraniční investori Agbalove kroky podporovali.

Posledným klincom do rakvy pre Erdogana pravdepodobne bolo zvýšenie úrokových sadzieb o dvesto bázických bodov, ku ktorému došlo minulý týždeň na poslednom zasadnutí TCMB. Pod vedením Agbalova došlo k zvýšeniu základnej úrokovej sadzby o astronomických 8,75 percentuálneho bodu. Za nového guvernéra bol zvolený Sahapa Kavcioglua, ktorý nepatrí k jastrabom, a teda sa od neho neočakáva sprísňovanie monetárnej politiky. Skôr by v krátkodobom období malo dôjsť k zachovaniu súčasnej politiky.

Keď ešte zostaneme pri emerging markets, tak Vladimír Putin mal videorozhovor s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, ktorý ruskému prezidentovi oznámil, že vzťahy medzi EÚ a Ruskom sú na historickom dne a že obe strany majú nezhody v mnohých oblastiach – situácia na Ukrajine, ľudské práva , zasahovania do volieb ostatných štátov, kybernetické útoky.

Šéf ruskej diplomacie Sergei Lavrov následne konštatoval, že Rusko nemá už žiadne vzťahy s EÚ, ale len s niektorými jej štátmi. Rusko tiež vníma západné sankcie za neprijateľné, dodal Lavrov.

Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii nečakane klesla z úrovne 5,1% na rovných 5%. Analytici oslovení agentúrou Reuters naopak predikoval nárast nezamestnanosti na 5,2%. Niektorí analytici sa domnievajú, že za poklesom nezamestnanosti stojí stimulačné opatrenia britskej vlády. Navyše vďaka rýchlej vakcinácii populácie by sa britskej obchody mohli otvoriť už v priebehu apríla.

Podľa inštitútu GfK sa spotrebiteľská dôvera v Nemecku už druhým mesiaca zlepšuje. Index spotrebiteľskej nálady v marci totiž vyskočila z -12,7 bod na -6,2 bodu.

Indexu spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity tiež priniesol pozitívne dáta, keď dosiahol hodnotu 84,9 bodu, čo predstavovalo najvyššiu úroveň od vypuknutia korona-krízy.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť