Tržby firiem v USA rekordne rastú. Podnikatelia hlásia zlepšenie aktivít

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 19.06.2020

Agentúra Reuters v pondelok informovala, že nemecká vláda uvažuje o navýšenie dlhu o ďalších 62,5 miliárd eur, ktoré využije na pokrytie nákladov spojených s podporou ekonomiky. Celkovo by si tak Nemecko v tomto roku malo požičať okolo 218 miliárd eur.

Podľa nemeckého ministerstva hospodárstva by oživenie najväčšej európskej ekonomiky malo byť len pozvoľné, aj keď v druhom štvrťroku tohto roka očakáva výrazné zrýchlenie.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok sa vyjadril, že ďalšie zníženie úrokových sadzieb by mohlo mať negatívny vplyv na výnosy bánk a teda aj na celkovú stabilitu finančného sektora.

Člen bankovej rady Vojtěch Benda v podstate potvrdil Rusnokové slová, keď konštatoval, že v nasledujúcich mesiacoch neočakáva znižovanie sadzieb. Slovenská ekonomika nepotrebuje nekonvenčné monetárnej nástroje, pretože jej prospeje oživenie v Nemecku aj fiškálne stimuly českej vlády, dodal ďalej bankár.

Podľa utorkových dát zverejnených americkým ministerstvom obchodu stúpli maloobchodné tržby v Spojených štátoch medzimesačne o 17,7%, čo bol doterajší rekord, keď analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali zvýšenie iba o 8%. Medziročne však tržby v máji poklesli o 6,1%.

Švajčiarskou ekonomiku by mal postihnúť najhorší prepad za niekoľko desiatok rokov. HDP by sa kvôli koronavírusu malo prepadnúť o približne 6,2%, vyplynulo z vyhlásenia švajčiarskeho Štátneho úradu pre hospodárske záležitosti (SECO).

Streda priniesla zverejnenie inflácie z Veľkej Británie, ktorá medziročne v máji spomalila z 0,8% na 0,5%, čo bolo v súlade s očakávaním analytikov.

V eurozóne dokonca došlo k medzimesačnému poklesu inflácie o 0,1% v porovnaní s aprílovým rastom o 0,3%. Medziročne však v máji index CPI v krajinách platiacim eurom ustrnul na 0,1%.

Bank of England na štvrtkovom zasadnutí ponechala podľa očakávania základnú úrokovú sadzbu na – 0,1%. Banka tiež podľa predikcií analytikov navýšila svoj QE program o 100 miliárd libier na 745 miliárd libier.

Pokračujúca aj nová podpora v nezamestnanosti v USA naďalej klesá. Počet pokračujúcich klesol na 20,5 mil. (trh očakával 19,8 mil.), počty nových nezamestnaných klesli na 1,5 mil. (trh očakával 1,3 mil.). Jedná sa o celkové sklamanie, avšak pozitívny trend návratu k normálu pokračuje.

Philadelphia Fed index meriaci podnikateľskú aktivitu zaznamenal výrazné zlepšenie. V júni pridal viac ako 70 bodov a vzrástol z – 43,1 na 27,5 bodu. Očakávania trhu tým značne prekonal, tie sa pohybovali hlboko v záporných hodnotách približne -20 bodov.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.