Trump hrozí Číne a zavádza nové reštrikcie. Rekordný rast HDP Veľkej Británie o 15,5%

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 13.11.2020

Šéf americkej obchodnej komory Thomas Donohue v pondelok oznámil, že malé podniky nemôžu čakať ďalšie tri mesiace, než sa Kongres dohodne na ďalšej pomoci. Americké firmy sú ochotné začať spolupracovať s víťazom prezidentských volieb Joeom Bidenom na rýchlejšej podpore ekonomiky, dodal Donohue.

Turecká líra zaznamenala v pondelkovej obchodnej seanse najväčší nárast od vlaňajšieho marca. Analytici pripisujú posilnenie TRY sobotňajšej výmene guvernéra centrálnej banky a nedeľné rezignáciu ministra financií, ktorý je mimochodom Erdoganov zať.

Nový guvernér Nanci Agbal po nástupe do funkcie oznámil, že nebude váhať využiť všetky dostupné nástroje na dosiahnutie cenovej stability.

V utorok zverejnil inštitút ZEW index dôvery investorov a analytikov v nemeckú ekonomiku, ktorý poklesol na 39 bodov z 56,1 bodu. K poklesu prispeli obavy investorov ohľadom ďalšieho výhľadu tamojšej ekonomiky, ktorá sa momentálne stretáva s druhou vlnou koronavírusu.

Český štatistický úrad oznámil, že spotrebiteľské ceny v októbri medziročne vzrástli o 2,9%, čo bolo o 0,3% menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Podľa agentúry Bloomberg sa počítalo s rastom medziročnej inflácie na úrovni 3%.

Guvernérka ECB Christine Lagardeová v stredu oznámila, že podľa nej bude oživenie ekonomiky neisté a bude predovšetkým záležať na rýchlosti rozšírenie novej vakcíny medzi ľudí.

“Aj keď posledné správy o vakcíne vyzerajú povzbudivo, stále by sme mohli čeliť opakujúcim sa cyklom zrýchľujúceho sa šírenie koronavírusu a prísnych opatrení, a to až do doby, kedy sa dosiahne všeobecné imunity. Takže ekonomické zotavenie nemusí byť lineárne, ale skôr neisté a podmienené tempom zavádzania vakcíny, “dodala Lagardeová.

Podľa štvrtkových údajov zverejnených britským štatistickým úradom vzrástla britská ekonomika v treťom štvrťroku o rekordných 15,5%, vďaka čomu sa vymanila z recesie. Aj tak sa ale ekonomika nachádza o viac ako 8% pod úrovňou pred pandémiou.

Donald Trump opäť o niečo viac vyhrotil obchodné vzťahy s Čínou, keď predstavil opatrenia zakazujúce americkým investičným spoločnostiam investovať do čínskych podnikov, ktoré vlastní alebo kontroluje armáda.

Tieto opatrenia by sa mali dotknúť predovšetkým telekomunikačných operátorov China Telecom a China Mobile či Hikvision. Opatrenia by mali nabiť účinnosť 11. januára 2021.

Členovia bankovej rady ČNB sa zhodli, že menová politika je v súčasnosti dostatočne uvoľnená, a preto zatiaľ nie je potrebná meniť úrokové sadzby, vyplynulo zo záznamu z posledného rokovania bankovej rady, ktorý bol uverejnený v piatok.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.