Trump chce zakázať čínsky TikTok. ČNB vidí zotavenie ekonomiky až v 2022

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 07.08.2020

Aktivita spracovateľského sektora v Spojených stovkách zaznamenala v júli najvyššie tempo rastu za takmer jeden a pol roka, keď index aktivity v spracovateľskom sektore vzrástol z 52,6 bodu na 54,2 bodu a druhý mesiac za sebou sa tak nachádza nad päťdesiatbodovou hranicou, ktorá oddeľuje rast aktivity od poklesu.

Ratingová agentúra Fitch zhoršila výhľad ratingu Spojených štátov zo stabilného na negatívny. Agentúra argumentovala svoje rozhodnutie zhoršením verejných financií a neprítomnosťou dôveryhodného plánu fiškálnej konsolidácie.

Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou sa opäť zhoršujú, keď americký prezident Donald Trump oznámil, že chce zakázať na území USA aplikáciu na zdieľanie krátkych videí TikTok, ak sa spoločnosti ByteDance (vlastník aplikácie) nepodarí do 15. septembra predať aktivity TikToku v Spojených štátoch. Trump svoj zámer odôvodnil tým, že by aplikácia mohla prenášať citlivé údaje čínskej vláde ohľadom amerických užívateľov. Čína prekvapivo hrozí USA odvetnými krokmi. Do hry vstúpil Microsoft, ktorý oznámil že by rád kúpil americké aktivity TikToku, čím by chcel začať konkurovať ostatným sociálnym sieťam.

Česká národná banka na svojom štvrtkovom zasadnutí jednomyseľne ponechala základnú úrokovú sadzbu na 0,25%, čo sa tiež očakávalo. V novo zverejnené prognóze však banka uviedla, že v tohtoročnej roku ekonomika klesne oveľa výraznejšie a posilnenie v budúcom roku nebude tak znateľné, než doteraz predikoval.

Guvernér Rusnok na tlačovej konferencii konštatoval, že úroková sadzba by mala zostať nezmenená do polovice budúceho roka, potom očakáva jej postupné zvyšovanie. “Výkon ekonomiky dosiahne predpandemickej úrovne až na konci roka 2022”, dodal Rusnok.

Bank of England sa tiež rozhodla pre vyčkávající mód, keď ponechala úrokovú sadzbu na 0,1%. Kvantitatívne uvoľňovanie tiež zostalo bez zmeny (745 miliárd libier). BoE nebude uťahovať monetárnu politiku až do doby, kedy budú existovať jasné dôkazy, že sa citeľne znižuje nevyužitá kapacita a inflácia sa blíži k 2% cieľu banky. Centrálna banka tiež oznámila, že môže prehodnotiť svoje doterajšie vyhlásenia ohľadom dna úrokových sadzieb tesne nad nulu. Týmto si otvorila dvere k prípadnému zníženiu úrokových sadzieb do záporného teritória, čo možno považovať za holubičí komentár.

V USA nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti poklesli. V týždni končiacom 1. augusta o podporu požiadalo cca 1,2 mil. z revidovaných 1,4 mil. v predchádzajúcom týždni. Ide o pozitívne prekvapenie ohľadom zotavovania tamojšieho trhu práce. Trend počtu Američanov poberajúcich podporu v nezamestnanosti od začiatku mája stále klesá.

V USA pribudlo v júli 1,7 mil. pracovných miest v porovnaní s 4,8 mil. v júni. To všetko nad očakávania analytikov (1,58 mil.). Ide o tretí mesiac rastu zamestnanosti v rade po aprílovej strate pracovných miest v rekordnej výške 20,6 mil.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.