Trump chce zakázať čínsky TikTok. ČNB vidí zotavenie ekonomiky až v 2022

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 07.08.2020

DomovSprávyTrump chce zakázať čínsky TikTok. ČNB vidí zotavenie ekonomiky až v 2022

Aktivita spracovateľského sektora v Spojených stovkách zaznamenala v júli najvyššie tempo rastu za takmer jeden a pol roka, keď index aktivity v spracovateľskom sektore vzrástol z 52,6 bodu na 54,2 bodu a druhý mesiac za sebou sa tak nachádza nad päťdesiatbodovou hranicou, ktorá oddeľuje rast aktivity od poklesu.

Ratingová agentúra Fitch zhoršila výhľad ratingu Spojených štátov zo stabilného na negatívny. Agentúra argumentovala svoje rozhodnutie zhoršením verejných financií a neprítomnosťou dôveryhodného plánu fiškálnej konsolidácie.

Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou sa opäť zhoršujú, keď americký prezident Donald Trump oznámil, že chce zakázať na území USA aplikáciu na zdieľanie krátkych videí TikTok, ak sa spoločnosti ByteDance (vlastník aplikácie) nepodarí do 15. septembra predať aktivity TikToku v Spojených štátoch. Trump svoj zámer odôvodnil tým, že by aplikácia mohla prenášať citlivé údaje čínskej vláde ohľadom amerických užívateľov. Čína prekvapivo hrozí USA odvetnými krokmi. Do hry vstúpil Microsoft, ktorý oznámil že by rád kúpil americké aktivity TikToku, čím by chcel začať konkurovať ostatným sociálnym sieťam.

Česká národná banka na svojom štvrtkovom zasadnutí jednomyseľne ponechala základnú úrokovú sadzbu na 0,25%, čo sa tiež očakávalo. V novo zverejnené prognóze však banka uviedla, že v tohtoročnej roku ekonomika klesne oveľa výraznejšie a posilnenie v budúcom roku nebude tak znateľné, než doteraz predikoval.

Guvernér Rusnok na tlačovej konferencii konštatoval, že úroková sadzba by mala zostať nezmenená do polovice budúceho roka, potom očakáva jej postupné zvyšovanie. “Výkon ekonomiky dosiahne predpandemickej úrovne až na konci roka 2022”, dodal Rusnok.

Bank of England sa tiež rozhodla pre vyčkávající mód, keď ponechala úrokovú sadzbu na 0,1%. Kvantitatívne uvoľňovanie tiež zostalo bez zmeny (745 miliárd libier). BoE nebude uťahovať monetárnu politiku až do doby, kedy budú existovať jasné dôkazy, že sa citeľne znižuje nevyužitá kapacita a inflácia sa blíži k 2% cieľu banky. Centrálna banka tiež oznámila, že môže prehodnotiť svoje doterajšie vyhlásenia ohľadom dna úrokových sadzieb tesne nad nulu. Týmto si otvorila dvere k prípadnému zníženiu úrokových sadzieb do záporného teritória, čo možno považovať za holubičí komentár.

V USA nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti poklesli. V týždni končiacom 1. augusta o podporu požiadalo cca 1,2 mil. z revidovaných 1,4 mil. v predchádzajúcom týždni. Ide o pozitívne prekvapenie ohľadom zotavovania tamojšieho trhu práce. Trend počtu Američanov poberajúcich podporu v nezamestnanosti od začiatku mája stále klesá.

V USA pribudlo v júli 1,7 mil. pracovných miest v porovnaní s 4,8 mil. v júni. To všetko nad očakávania analytikov (1,58 mil.). Ide o tretí mesiac rastu zamestnanosti v rade po aprílovej strate pracovných miest v rekordnej výške 20,6 mil.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť