Talianske maloobchodné tržby sa v septembri prudko prepadli

Prehľad ekonomických a politických udalostí - 7.11.2018

Talianske maloobchodne trzby sa v septembri prudko prepadli

EKONOMIKA

NOVÝ ZÉLAND

Nezamestnanosť na Novom Zélande v treťom kvartáli prudko klesla z 4,4% na 3,9% a odhadom na 4,4%, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od roku 2008. Najvyšší pokles nezamestnanosti bol zaznamenaný v Aucklande (34600 miest), Waikate (8400 miest) a Otagu (6700 miest). Rast miezd ale zostal utlmený, s rastom len o 0,5% v tretom kvartáli v súkromnom sektore.

NEMECKO

Septembrová priemyselná produkcia v Nemecku na mesačnej báze mierne predčila odhady analytikov s rastom o 0,2% (odh. 0,0%) a minulo mesačnej hodnote 0,1% – dnes revidovanej nahor z – 0,3%. Na ročnej báze vzrástla priemyselná produkcia z – 0,1% na 0,8%.

Výroba súčiastok poklesla o – 1,0%, spolu so spotrebným tovarom (-0,3%)a energiami (-3,3%), avšak tovar dlhodobej spotreby určený na výrobu produktov (zariadenia, stroje) posilnil o 0,9% a o niečo viac i produkcia v stavebníctve (+2,2%).

TALIANSKO

Maloobchodné tržby sa v septembri prudko prepadli. Na mesačnej báze vzrástli najpomalšie od decembra 2017 keď poklesli o -0,8% (odh. -0,1%). Celková hodnota predaných tovarov poklesla o 0,7% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom.

Na ročnej báze neskončili maloobchodné tržby o nič lepšie s poklesom o -2,5%. Hodnota predaného tovaru sa dokonca znížila ešte výraznejšie (-2,8%).

Darilo sa však internetovému predaju, kde hodnota predaného tovaru na ročnej báze narástla o 2,7%. Spomedzi tovarov sa najviac predávala elektronika (+2,1), zatiaľ čo väčšina ostatných kategórii klesala, na čele s topánkami, cestovateľskými doplnkami (-7,1%) a oblečením (-6,3%).

EURÓPA

Výsledky septembrových maloobchodných tržieb v Európe zostali zmiešané. Na mesačnej báze zaostali o 0,1% bázického bodu za očakávaniami (0,0% odh. 0,1%), no na ročnej báze o 0,1% bázického bodu predčili odhady analytikov (0,8 odh. 0,7%).

Darilo sa predaju jedla, nápojov, tabaku a pohonných hmôt do aut (+0,4%), kým predaj nepotravinárskych produktov bol slabší o -0,4%.

Z pohľadu štátov sa na mesačnej báze darilo najviac Írsku (+2,9%), Lotyšsku (+1,5%) a Estónsku (+1,4%). Na ročnej báze najlepšie výsledky zaznamenali Írsko (+10,2%), Litva (+7,9%) a Poľsko (+6,5%).

Nedarilo sa však Portugalsku (-1,7%) a Rakúsku (-1,0%) na mesačnej báze, a Belgicku (-2,2%), Španielsku a Rakúsku ( oba po -1,5%) na ročnej báze.

OPEC

Zásoby ropy sa oproti minulému týždňu zvýšili o 5,8 milióna barelov (odh. 2,0 milióna) na 431,8 milióna. Jedná sa tak už o siedmy prebytok zásob ropy. Aktuálna hodnota zásob ropy sa nachádza 3% nad 5 ročným priemerom.

POLITIKA

USA

Výsledky amerických volieb do kongresu skončili v rámci očakávaní. Republikáni získali väčšinu v Senáte, no v Snemovni Reprezentantov získali svoju dominanciu Demokrati. Výsledok volieb je tak pre Trampa sklamaním, pretože ešte pred hlasovaním Republikáni disponovali väčšinou v Senáte aj v Snemovni reprezentantov. Víťazstvo Demokratov v Snemovni Reprezentantov spôsobí to, že Trampovi sa už nové zákony nebudú schvaľovať až tak ľahko. Demokrati vplyvom disponovania väčšiny v Snemovni Reprezentantov budú môcť a pravdepodobne i zablokujú niektoré Trampove vydané zákony, ako napríklad zmena výšky dane, zákony proti migrantom, obchodné clá, uvalené sankcie atď.

NEMECKO

Líderská pozícia nemeckej premiérky Angely Merkelovej zostáva v ohrození, po tom čo sa na verejnosť dostali výsledky výskumu spoločnosti INSA na vzorke 4000 respondentov, z ktorých až 62% vyjadrilo názor, že už Merkelovú na čele vlády nechcú.

ŠPANIELSKO

Španielsky súd dnes v pomere hlasovania 15 -13 rozhodol o tom, že klienti (dlžníci) ktorí si zobrali hypotéky od španielskych bánk, budú musieť platiť za ich poskytnutie banke určité poplatky. V októbri tohto roku to bolo ale presne naopak – banka platila klientom určité poplatky za zobratie hypotéky. Akcie španielskych bánk zareagovali po výsledkoch súdu prudkým rastom.