Talianske maloobchodné tržby sa v septembri prudko prepadli

Prehľad ekonomických a politických udalostí - 7.11.2018

DomovTalianske maloobchodné tržby sa v septembri prudko prepadli

EKONOMIKA

NOVÝ ZÉLAND

Nezamestnanosť na Novom Zélande v treťom kvartáli prudko klesla z 4,4% na 3,9% a odhadom na 4,4%, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od roku 2008. Najvyšší pokles nezamestnanosti bol zaznamenaný v Aucklande (34600 miest), Waikate (8400 miest) a Otagu (6700 miest). Rast miezd ale zostal utlmený, s rastom len o 0,5% v tretom kvartáli v súkromnom sektore.

NEMECKO

Septembrová priemyselná produkcia v Nemecku na mesačnej báze mierne predčila odhady analytikov s rastom o 0,2% (odh. 0,0%) a minulo mesačnej hodnote 0,1% – dnes revidovanej nahor z – 0,3%. Na ročnej báze vzrástla priemyselná produkcia z – 0,1% na 0,8%.

Výroba súčiastok poklesla o – 1,0%, spolu so spotrebným tovarom (-0,3%)a energiami (-3,3%), avšak tovar dlhodobej spotreby určený na výrobu produktov (zariadenia, stroje) posilnil o 0,9% a o niečo viac i produkcia v stavebníctve (+2,2%).

TALIANSKO

Maloobchodné tržby sa v septembri prudko prepadli. Na mesačnej báze vzrástli najpomalšie od decembra 2017 keď poklesli o -0,8% (odh. -0,1%). Celková hodnota predaných tovarov poklesla o 0,7% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom.

Na ročnej báze neskončili maloobchodné tržby o nič lepšie s poklesom o -2,5%. Hodnota predaného tovaru sa dokonca znížila ešte výraznejšie (-2,8%).

Darilo sa však internetovému predaju, kde hodnota predaného tovaru na ročnej báze narástla o 2,7%. Spomedzi tovarov sa najviac predávala elektronika (+2,1), zatiaľ čo väčšina ostatných kategórii klesala, na čele s topánkami, cestovateľskými doplnkami (-7,1%) a oblečením (-6,3%).

EURÓPA

Výsledky septembrových maloobchodných tržieb v Európe zostali zmiešané. Na mesačnej báze zaostali o 0,1% bázického bodu za očakávaniami (0,0% odh. 0,1%), no na ročnej báze o 0,1% bázického bodu predčili odhady analytikov (0,8 odh. 0,7%).

Darilo sa predaju jedla, nápojov, tabaku a pohonných hmôt do aut (+0,4%), kým predaj nepotravinárskych produktov bol slabší o -0,4%.

Z pohľadu štátov sa na mesačnej báze darilo najviac Írsku (+2,9%), Lotyšsku (+1,5%) a Estónsku (+1,4%). Na ročnej báze najlepšie výsledky zaznamenali Írsko (+10,2%), Litva (+7,9%) a Poľsko (+6,5%).

Nedarilo sa však Portugalsku (-1,7%) a Rakúsku (-1,0%) na mesačnej báze, a Belgicku (-2,2%), Španielsku a Rakúsku ( oba po -1,5%) na ročnej báze.

OPEC

Zásoby ropy sa oproti minulému týždňu zvýšili o 5,8 milióna barelov (odh. 2,0 milióna) na 431,8 milióna. Jedná sa tak už o siedmy prebytok zásob ropy. Aktuálna hodnota zásob ropy sa nachádza 3% nad 5 ročným priemerom.

POLITIKA

USA

Výsledky amerických volieb do kongresu skončili v rámci očakávaní. Republikáni získali väčšinu v Senáte, no v Snemovni Reprezentantov získali svoju dominanciu Demokrati. Výsledok volieb je tak pre Trampa sklamaním, pretože ešte pred hlasovaním Republikáni disponovali väčšinou v Senáte aj v Snemovni reprezentantov. Víťazstvo Demokratov v Snemovni Reprezentantov spôsobí to, že Trampovi sa už nové zákony nebudú schvaľovať až tak ľahko. Demokrati vplyvom disponovania väčšiny v Snemovni Reprezentantov budú môcť a pravdepodobne i zablokujú niektoré Trampove vydané zákony, ako napríklad zmena výšky dane, zákony proti migrantom, obchodné clá, uvalené sankcie atď.

NEMECKO

Líderská pozícia nemeckej premiérky Angely Merkelovej zostáva v ohrození, po tom čo sa na verejnosť dostali výsledky výskumu spoločnosti INSA na vzorke 4000 respondentov, z ktorých až 62% vyjadrilo názor, že už Merkelovú na čele vlády nechcú.

ŠPANIELSKO

Španielsky súd dnes v pomere hlasovania 15 -13 rozhodol o tom, že klienti (dlžníci) ktorí si zobrali hypotéky od španielskych bánk, budú musieť platiť za ich poskytnutie banke určité poplatky. V októbri tohto roku to bolo ale presne naopak – banka platila klientom určité poplatky za zobratie hypotéky. Akcie španielskych bánk zareagovali po výsledkoch súdu prudkým rastom.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť