EKONOMIKA
ČÍNA
Čína dnes zverejnila výsledky Caixin Services PMI – sektoru služieb za mesiac október. Sektor služieb zaostal za očakávaniami trhu, keď vzrástol len o 50,8 bodu, voči odhadom na 52,9 a predchádzajúcej hodnote 53,1, čo predstavuje jeho najslabší výsledok od októbra 2017. Nové objednávky sa prepadli na najslabšiu úroveň od roku 2008. Zamestnanosť vzhľadom na plánované rozširovanie kapacity vzrástla. Ceny výrobkov výrobcov mierne vzrástli, napriek tomu, že vstupné ceny mierne poklesli. Ekonomický výhľad na najbližších 12 mesiacov poklesol.
Popri sektoru služieb bol zverejnený i PMI výrobného sektoru. Ten sa prepadol z hodnoty 52,1 na 50,5, čím dosiahol svoje 28 mesačné minimum. Veľkosť pracovnej sily vo výrobnom sektore síce mierne vzrástla, no aj napriek tomu sa stále nachádza v slabom rozmedzí. Nové objednávky poklesli, vstupné ceny (náklady spoločnosti na výrobu) zostali nezmenené, ale ceny výrobkov výrobcov o málinko vzrástli. Budúci výhľad na nadchádzajúcich 12 mesiacov mierne poklesol.
BRITÁNIA
Z Británie sa dnes zverejnili výsledky PMI služieb, ktoré poklesli z 53,4 na 52,2 a predchádzajúcej hodnoty 53,9, čo predstavuje najslabšiu hodnotu od marca 2018. Za týmito slabšími výsledkami stoji slabý nárast v obchodnej aktivite zapríčinený Brexitovou neistotou v krajine a obáv z globálneho ekonomického rastu. Nové objednávky vzrástli už po tretí krát len miernym tempom. Tieto faktory mali dopad i na to, že nové pracovné miesta v sektore služieb vznikali najpomalším tempom od júla 2016. Vstupné ceny pokračujú v ťahaní nahor vplyvom vyšších transportných cien a zvyšujúcich sa miezd zamestnancom. Je miernym prekvapením, že napriek pokračujúcemu rastu vstupných cien, ceny výrobkov výrobcov sa odrazili zo svojho 15 mesačného minima len mierne.
JAPONSKO
Japonská septembrová zápisnica Bank of Japan (BOJ) poukázala na ekonomiku expandujúcu len miernym tempom, ktorej pomáha hlavne pokračujúci rast exportu. V exporte sa najviac darí výrobkom z oblastí IT.
Verejné investície obyvateľstva zostali nezmenené, no investície podnikateľov pokračovali v raste a rovnako tak i spotreba obyvateľstva. Rastie i priemyselná produkcia, vzhľadom na jej narastajúci dopyt z domovu i zo zahraničia. Výhľad inflácie zostáva nezmenený. BOJ vidí výšku úrokových sadzieb v súčasnom negatívnom teritóriu.
BOJ vidí neistotu v americko-čínskej obchodnej vojne a v prepade tureckej líry, ktoré zhoršujú investorský sentiment i akciový trh v Japonsku. BOJ má tiež obavy z toho že Británia nedosiahne žiadnu dohodu s Európou, v rámci Brexitu.
EURÓPA
Európsky indikátor dôvery – Sentix sa po tretí krát v rade zhoršil a je na najslabšej úrovni od júna 2018, po tom čo za mesiac november poklesol z 11,4 na 8,8 a odhadom na 9,9. Dôvera v Európsku ekonomiku sa zmenšovala vzhľadom na problémy v americko-čínskych obchodných vzťahoch, taliansky rozpočet, či neistú budúcnosť nemeckého automobilového priemyslu.
POLITIKA
EURÓPA
Na dnes je naplánované stretnutie ministrov financií z Európy. Verejnosť bude pritom sledovať hlavne to, ako sa bude riešiť otázka talianského rozpočtu. Taliani totiž predložili Európskej komisii návrh štátneho rozpočtu, ktorý je ale z pohľadu európskych kritérií nevyhovujúci, pretože taliansky štátny rozpočet dosahuje vysokého deficitu a zadlženosti. Taliani sa snažia tento vysoký deficit obhájiť tým, že sa odvolávajú na talianského ministra financií, ktorý tvrdí že takýto rozpočet by mal krajine ekonomicky pomôcť, s čím ale európska komisia nesúhlasí.
IRÁN
Amerika dnes na Irán uvrhla jej doposiaľ najprísnejšie sankcie, ktoré sa negatívne dotknú iránskej energetiky, lodnej dopravy a bankovníctve. Povolenie na dovoz ropy z Iránu dostalo len 8 krajín. USA sa zaviazali zrušiť tieto sankcie len vtedy pokiaľ Irán splní všetkých 12 zásadných podmienok navrhnutých USA na zmenu iránského režimu. Irán ale tieto podmienky splniť nemieni, o čom svedčí aj prejav iránského prezidenta Hassana Ruhániiho, ktorý povedal že Irán americké sankcie dodržiavať nebude.
ČÍNA
Čína sa plánuje ešte viac otvoriť zahraničným investorom, vykonávať bilaterálne dohody, znížiť tarify na zahraničný tovar, a prijímať viacej importného tovaru zo zahraničia, vyhlásil to počas svojho prejavu v Shanghai čínsky prezident XI Jinping.
TALIANSKO
Štyri talianske banky banky nezvládli stresové testy, keď ich Capital Ratio dosiahlo hodnoty vyššej než 5,5. Goldman Sachs na to zareagoval znížením ich ratingu. Medzi tieto 4 talianske banky patrí Unicredit, Intesa Sanpaolo, Banco BPM a Ubi Banca. Krátko po vyhlásení výsledkov dosahovali akcie Unicreditu stratu vyše – 1,6%, Sanpaolo (-2,2%), Ubi Banca (-1,8%) a Banco BPM až -3,4%. Kapitál z akcií putoval do talianských 10 ročných štátnych dlhopisov, ktoré vzrástli na výnos 3,35%. Od začiatku roka už tieto 4 talianske banky strácajú v rozmedzí od -23 po -35%.