Štáty G7 sa dohodli na 15% dani pre medzinárodné firmy. ECB očakáva, že HDP stúpne o 4,6%

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 11.06.2021

DomovSprávyŠtáty G7 sa dohodli na 15% dani pre medzinárodné firmy. ECB očakáva,...

Kvôli zvyšujúcej sa inflácii sa ruská centrálna banka rozhodla už tretíkrát v tomto roku zvýšiť hlavnú úrokovú sadzbu. Tentoraz centrálna banka zvýšila sadzbu o 50 bázických na 5,5%. V sprievodnom vyhlásení banka oznámila, že pravdepodobne budú nasledovať ďalšie “hiky” v najbližších zasadnutiach.

Európska centrálna banka na svojom júnovom zasadnutí ponechala podľa očakávaní svoju monetárnu politiku bez zmeny, keď referenčná sadzba zostala na nule. Núdzový pandemický program nákupu aktív (Peppy) má byť zachovaný najmenej do konca prvého štvrťroka 2022.

V novej prognóze ECB očakáva, že HDP v eurozóne stúpne o 4,6%. V marci pritom banka predikoval iba 4% rast ekonomiky.

Vzhľadom k rastu cien komodít ECB predikuje rast inflácie v tomto roku v priemere na 1,9%. V budúcom roku by mal rast spotrebiteľských cien spomaliť na 1,5%.

Nemecká vláda sa rozhodla predĺžiť pomoc postihnutým firmám koronakrízou o tri mesiace do konca septembra tohto roka. Ide o spoločnosti, ktorých tržby poklesli najmenej o 30%. “Je to dôležitý signál všetkým podnikom a podnikateľom, že po kríze môžu opäť šliapnuť na plyn. Motor konjunktúry sa našťastie opäť rozbehol, zatiaľ ale nie pre všetkých. Preto chceme tým, ktorí ešte pomoc potrebujú, poskytnúť bezpečnosť a istotu plánovania “, oznámil nemecký minister financií Peter Altmaier.

Priemyselná výroba v Nemecku sa v apríli medzimesačne znížila o 1%. Za poklesom predovšetkým stojí narušenie v dodávateľských reťazcoch. Najmarkantnejšie je to asi vidieť u nedostatkov polovodičov, ktoré obmedzujú produkciu v automobilovom priemysle, na ktorom je nemecká ekonomika silne závislá.

Na summite G7 sa členovia skupiny dohodli na zavedenie minimálnej globálnej korporátnej dane vo výške 15%. Táto dohoda by sa mala stať základom pre medzinárodný dohovor, ktorá by mohla byť dohodnutá budúci mesiac pri stretnutí skupiny G20. Dosiahnuť dohodu však nemusí byť jednoduché, pretože niektoré krajiny vyjadrili nesúhlas. Napríklad Írsko upozornilo, že legitímne daňová konkurencia by mala byť aj naďalej činná.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť