Sektor služieb v USA sa dostal na úrovne pred pandémiou. Británia chce byť Saudskou Arábiou veternej energetiky

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 09.10.2020

V pondelok zverejnil Inštitút nákupných manažérov dáta ohľadom aktivity v americkom sektore služieb za september. Tento fundament vyšiel veľmi pozitívne a aktivita v americkom sektore služieb sa dostala už na úroveň pred pandémiou.

V utorkovom vyhlásení na straníckej konferencii Boris Johnson oznámil, že koronakríza sa musí pre Britániu stať katalyzátorom významných zmien v Británii. Hlavnou úlohou je transformácia energetického sektora, dodal britský premiér. Británia plánuje investovať do veterných elektrární až 160 miliónov libier, čím sa chce stať Saudskou Arábiou veternej energetiky.

Viceguvernér ČNB Marek Mora konštatoval, že centrálna banka zatiaľ neeviduje žiadny aktuálny problém, na ktorý by musela promptne reagovať. Ak by sa situácia v slovenskom hospodárstve zhoršovala nie je vylúčené, že by ČNB siahla k nekonvenčným nástrojom monetárnej politiky, doplnil Mora.

Donald Trump v utorok nariadil republikánskym vyjednávačom, aby prestali rokovať s demokratmi o ďalšom fiškálnom balíčku. Prezident USA ďalej na twitterovom účte oznámil, že rokovania budú pokračovať, až po prezidentských voľbách, čo vyvolalo výpredaj na akciových trhoch.

V stredu však Trump miernil svoje tweety, keď konštatoval, že nakoniec je odhodlaný vyplatiť druhú jednorazovú podporu pre všetkých Američanov v produktívnom veku vo výške 1 200 USD. Ďalej tiež dodal, že mieni podporovať najviac zasiahnuté odvetvia, ako sú napríklad aerolinky.

Ropný kartel OPEC vo štvrtok oznámil, že vďaka pandémii zvýši svoj podiel na globálnom predaji ropy, keďže tohtoročný prepad cien ropy spôsobil problémy niektorým ropným producentom. Do ťažkostí sa predovšetkým dostali spoločnosti, ktoré ťažia ropu z bridlíc.

Z piatkových zverejnených fundamentov vyplynulo, že miera nezamestnanosti v Kanade v septembri klesla z 10,2% na 9%, čo bol o niečo lepší údaj, než analytici očakávali (9,7%).

Britská ekonomika v auguste medzimesačne posilnila o 2,1% a zaznamenala rast štvrtý mesiac za sebou. Aj tak ale objem ekonomiky zostáva hlboko pod predkrízovou úrovňou.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.