Rusnok nevylučuje sadzby nad 5 %. Budúci rok by sa mala inflácia vrátiť do normálu

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 18.02.2022

DomovSprávyRusnok nevylučuje sadzby nad 5 %. Budúci rok by sa mala inflácia...

Grécko oznámilo, že do konca marca splatí posledné záchranné pôžičky od Medzinárodného menového fondu a od nasledujúceho roku chce mať primárny prebytok, ktorý však neberie do úvahy platby úrokov. Ak sa Grécku podarí splatiť poslednú tranžu pôžičiek v marci, tak to bude o dva roky skôr, než sa pôvodne zaviazalo.

„Grécko si oficiálne podalo žiadosť, aby mohlo úplne splatiť zostávajúce pôžičky MMF. Už začal príslušný postup a očakáva sa, že dokončený bude na konci marca,“ konštatoval minister financií Christos Staikuras.

Zo spresnenej správy Eurostatu vyplynulo, že rast ekonomiky Európskej únie v poslednom štvrťroku minulého roka zaznamenal spomalenie na 0,4 % z 2,2 % v treťom štvrťroku. V medziročnom porovnaní sa naopak podarilo ekonomike zrýchliť rast na 4,8 % v porovnaní so 4,1 % v treťom kvartáli. V eurozóne medzikvartálny rast HDP predstavoval 0,3 % a medziročne potom ekonomika spevnila vo štvrtom štvrťroku na 4,6 %.

Guvernér Českej národnej banky Jiří Rusnok nevylučuje na marcovom zasadnutí banky ďalšie zvýšenie 2T repo sadzby. Nemalo by však ísť o nadštandardné zvýšenie, ako tomu bolo v predchádzajúcich zasadnutiach banky.

Rusnok tiež oznámil, že by sa sadzby tento rok mohli dostať aj nad 5% úroveň. „Päť percent nie je žiadna magická hranica, to nie je žiadny strop, cez ktorý by sme nemohli ísť, ale uvidíme, či to bude treba. Len zopakujem a zdôrazním, že my našimi úrokovými sadzbami pôsobíme na cenový vývoj a na ekonomiku s určitým oneskorením. To pôsobenie má nejakú lehotu, ktorá trvá minimálne rok, čiže my sa musíme pozerať na to, čo bude o rok. A my zatiaľ vidíme návrat inflácie do normálu,“ dodal centrálny bankár.

Inflácia sa v Británii dostala na najvyššiu úroveň za posledných tridsať rokov, keď spotrebiteľské ceny v januári vzrástli na 5,5 %. Ekonómovia podľa prieskumu agentúry Reuters naopak očakávali miernejší rast o jednu desatinu percentuálneho bodu. Kvôli zvyšujúcej sa inflácii tiež rastie pravdepodobnosť, že britská centrálna banka (BoE) pristúpi k ďalšiemu “hiku”. Konsenzus trhu je teraz nastavený na zvýšenie základnej úrokovej sadzby o 25 až 50 bázických bodov. BoE nedávno informovala, že neočakáva, že sa inflácia vráti na 2% cieľ banky skôr ako začiatkom roku 2024.

Zápis z posledného zasadnutia FOMC odhalil, že väčšina členov výboru sa domnieva, že vzhľadom na vysokú infláciu a nízku mieru nezamestnanosti je potrebné začať s uťahovaním monetárnej politiky. Centrálni bankári sa však budú rozhodovať o nastavení menovej politiky predovšetkým na základe vývoja ekonomických indikátorov. Teraz sa však domnievajú, že úrokové sadzby je potrebné zvyšovať rýchlejšie, než tomu bolo v roku 2015. Trh teraz kalkuluje s prvým zvýšením sadzieb na ďalšom zasadnutí o 0,5 percentuálneho bodu.

Podľa prepočtov inštitútu Ifo stála koronavírusová kríza Nemecko 330 miliárd eur, čo zodpovedá 10 % hrubého domáceho produktu tamojšieho hospodárstva. Podľa prezidenta Ifo Clemensa Fuesta predstavuje koronovarová kríza najzávadnejšiu globálnu ekonomickú krízu od 30. rokov minulého storočia.

„Pri výpočte sme vychádzali z ekonomickej prognózy inštitútu Ifo z decembra 2019 na roky 2020 a 2021. Ak by kríza nebola, nemecká ekonomika by v každom z týchto rokov vzrástla o 1,3 percenta,“ konštatoval šéf prognostikov Ifo Timo Wollmershäuser.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť