Rusnok nevylučuje sadzby nad 5 %. Budúci rok by sa mala inflácia vrátiť do normálu

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 18.02.2022

DomovSprávyRusnok nevylučuje sadzby nad 5 %. Budúci rok by sa mala inflácia...

Grécko oznámilo, že do konca marca splatí posledné záchranné pôžičky od Medzinárodného menového fondu a od nasledujúceho roku chce mať primárny prebytok, ktorý však neberie do úvahy platby úrokov. Ak sa Grécku podarí splatiť poslednú tranžu pôžičiek v marci, tak to bude o dva roky skôr, než sa pôvodne zaviazalo.

„Grécko si oficiálne podalo žiadosť, aby mohlo úplne splatiť zostávajúce pôžičky MMF. Už začal príslušný postup a očakáva sa, že dokončený bude na konci marca,“ konštatoval minister financií Christos Staikuras.

Zo spresnenej správy Eurostatu vyplynulo, že rast ekonomiky Európskej únie v poslednom štvrťroku minulého roka zaznamenal spomalenie na 0,4 % z 2,2 % v treťom štvrťroku. V medziročnom porovnaní sa naopak podarilo ekonomike zrýchliť rast na 4,8 % v porovnaní so 4,1 % v treťom kvartáli. V eurozóne medzikvartálny rast HDP predstavoval 0,3 % a medziročne potom ekonomika spevnila vo štvrtom štvrťroku na 4,6 %.

Guvernér Českej národnej banky Jiří Rusnok nevylučuje na marcovom zasadnutí banky ďalšie zvýšenie 2T repo sadzby. Nemalo by však ísť o nadštandardné zvýšenie, ako tomu bolo v predchádzajúcich zasadnutiach banky.

Rusnok tiež oznámil, že by sa sadzby tento rok mohli dostať aj nad 5% úroveň. „Päť percent nie je žiadna magická hranica, to nie je žiadny strop, cez ktorý by sme nemohli ísť, ale uvidíme, či to bude treba. Len zopakujem a zdôrazním, že my našimi úrokovými sadzbami pôsobíme na cenový vývoj a na ekonomiku s určitým oneskorením. To pôsobenie má nejakú lehotu, ktorá trvá minimálne rok, čiže my sa musíme pozerať na to, čo bude o rok. A my zatiaľ vidíme návrat inflácie do normálu,“ dodal centrálny bankár.

Inflácia sa v Británii dostala na najvyššiu úroveň za posledných tridsať rokov, keď spotrebiteľské ceny v januári vzrástli na 5,5 %. Ekonómovia podľa prieskumu agentúry Reuters naopak očakávali miernejší rast o jednu desatinu percentuálneho bodu. Kvôli zvyšujúcej sa inflácii tiež rastie pravdepodobnosť, že britská centrálna banka (BoE) pristúpi k ďalšiemu “hiku”. Konsenzus trhu je teraz nastavený na zvýšenie základnej úrokovej sadzby o 25 až 50 bázických bodov. BoE nedávno informovala, že neočakáva, že sa inflácia vráti na 2% cieľ banky skôr ako začiatkom roku 2024.

Zápis z posledného zasadnutia FOMC odhalil, že väčšina členov výboru sa domnieva, že vzhľadom na vysokú infláciu a nízku mieru nezamestnanosti je potrebné začať s uťahovaním monetárnej politiky. Centrálni bankári sa však budú rozhodovať o nastavení menovej politiky predovšetkým na základe vývoja ekonomických indikátorov. Teraz sa však domnievajú, že úrokové sadzby je potrebné zvyšovať rýchlejšie, než tomu bolo v roku 2015. Trh teraz kalkuluje s prvým zvýšením sadzieb na ďalšom zasadnutí o 0,5 percentuálneho bodu.

Podľa prepočtov inštitútu Ifo stála koronavírusová kríza Nemecko 330 miliárd eur, čo zodpovedá 10 % hrubého domáceho produktu tamojšieho hospodárstva. Podľa prezidenta Ifo Clemensa Fuesta predstavuje koronovarová kríza najzávadnejšiu globálnu ekonomickú krízu od 30. rokov minulého storočia.

„Pri výpočte sme vychádzali z ekonomickej prognózy inštitútu Ifo z decembra 2019 na roky 2020 a 2021. Ak by kríza nebola, nemecká ekonomika by v každom z týchto rokov vzrástla o 1,3 percenta,“ konštatoval šéf prognostikov Ifo Timo Wollmershäuser.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť