Ruská burza otvorila silným rastom. Rusnok očakáva v ČR vysokú infláciu s nulovým rastom HDP

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 25.03.2022

Moskovská burza MOEX vo štvrtok otvorila pre ruských rezidentov. Akcie na nej kótované súhrne silne posilnili. Na burzu však nemajú prístup zahraniční investori a shortovanie je zakázané. Zároveň ruská vláda oznámila, že plánuje byť na moskovskej burze aktívna. Niektorí investori veria, že rast na burze je práve z týchto dôvodov do určitej miery umelý.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok počas víkendu potvrdil nepriaznivé vyhliadky pre vývoj českej ekonomiky na zvyšok roku 2022. V ČT hovoril o tom, že v dôsledku vojny na Ukrajine na konci roka budeme radi za čiernu nulu. Zdôraznil, že sa jedná o jeho súkromný názor a neopiera sa o novú prognózu. Jeho výroky pomerne jasne ukazujú, ako vníma riziká spojené s ruskou inváziou na Ukrajine. Inflácia bude síce v prvej polovici tohto roku výrazne vyššia. Mala by ale tak či tak začať klesať, hlavným problémom bude slabý rast českej ekonomiky.

Guvernér Fedu Jerome Powell v pondelok sľúbil, že Fed podnikne rázne kroky proti rastúcej inflácii, ktorá je v súčasnej dobe na najvyššej úrovni za posledných 40 rokov. Powell uviedol, že zvýšenie sadzieb väčšie ako štvrť percentuálneho bodu je prípustné a uťahovanie monetárnej politiky bude pokračovať, kým nebude inflácia pod kontrolou. Prejav prichádza menej ako týždeň po tom, čo Fed prvýkrát za viac ako tri roky zvýšil úrokové sadzby.

Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie začali v Bruseli druhý deň schôdzky venovanej hľadaniu spoločnej cesty k obmedzeniu rastu cien energií. Hovorí sa napríklad o reforme trhu, o stanovení limitu cien elektriny či o spoločných nákupoch plynu. Mal by sa tiež potvrdiť cieľ zbaviť sa závislosti na ruských energiách. Americký prezident Joe Biden dnes sľúbil, že USA v záujme dosiahnutia európskej energetickej nezávislosti na Rusku dodá do Európy 15 miliárd kubických metrov skvapalneného zemného plynu do konca tohto roka.

Štáty Európskej únie a poslanci Európskeho parlamentu sa včera zhodli na nových pravidlách, ktoré majú zlepšiť dohľad nad správaním veľkých internetových firiem. Oznámil to eurokomisár pre jednotný trh únie Thierry Breton. Globálne digitálne spoločnosti ako Google, majiteľ Facebooku – Meta alebo Amazon budú musieť dodržiavať nové povinnosti, ktoré by mali lepšie ochrániť podnikanie ich menších konkurentov.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.