Ropa zdražuje po útokoch v Bagdade. Prvá fáza obchodnej dohody s Čínou bude uzavretá 15. januára

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 03.01.2020

Ropa zdrazuje po utokoch v Bagdade. Prva faza obchodnej dohody s Cinou bude uzavreta 15. januara

PBoC znížila RRR (povinná miera rezerv bánk) o 50 bázických bodov, čím chce vytvoriť úverový impulz pre ekonomiku, a tým nakopnúť hospodársky rast. Podľa čínskeho vládneho denníka Global Times má Čínska ľudová banka dostatok priestoru pre ďalšie znižovanie RRR.

Nová členka Rady guvernérov ECB Isabel Schnabel sa domnieva, že ECB by mala objasniť svoj inflačný cieľ. Podľa centrálnej bankárky je názor, že súčasná politika ECB zhorší budúcnosť, prehnaný.

Nový eurokomisár pre obchod Phil Hogan konštatoval, že sa Johnsonovi nepodarí opustiť prechodné obdobie brexitu do konca roka 2020.

Americký prezident Donald Trump na svojom twitterovom účte napísal, že prvá fáza obchodnej dohody s Čínou by mala byť podpísaná 15. januára. Čínska strana zatiaľ tento termín nepotvrdila.

Poradca Bieleho domu Peter Navarro na CNBC uviedol, že dohoda s Čínou je jedna z mnohých obchodných dohôd a už sa nemôže dočkať ďalších uzatvorených obchodných dohôd v roku 2020.

Podľa prieskumu spoločnosti Conference Board sa šéfovia amerických podnikov najviac obávajú v tomto roku recesie.

Pri americkom raketovom útoku na letisko v Bagdade bol zabitý veliteľ iránskych elitných jednotiek Quds Kásim Sulejmana. Svetové akciové indexy reagovali na túto udalosť poklesom, zatiaľ čo cena ropy zaznamenala výrazný rast.

Miera nezamestnanosti v Nemecku v decembri zostala podľa očakávania na 5%, ale počet nezamestnaných vzrástol v najväčšej európskej ekonomike viac, než sa čakalo.

Čínsky spracovateľský sektor zaznamenal v novembri najrýchlejší rast za takmer tri roky. Index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore, ktorý zverejnila spoločnosť Caixin, vzrástol v novembri z 51,7 bodu na 51,8 bodu v porovnaní s októbrom. Trh naopak počítal s poklesom indexu na 51,4 bodu.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.