Ropa zažila volatilný týždeň. SNB ponechala sadzby bez zmeny a v prípade potreby je pripravená intervenovať

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 14.6.2019

Ropa zazila volatilny tyzden.SNB ponechala sadzby bez zmeny a v pripade potreby je pripravena intervenovat

Nedeľa

V nedeľu oznámil americký prezident Donald Trump, že pozastaví clá na dovoz mexického tovaru do USA. Mexiko sa totiž zaviazalo, že zvýši svoj boj s ilegálnou imigráciou a pašerákmi. Do akcie má byť nasadená aj národná garda.

Ropa zazila volatilny tyzden. SNB ponechala sadzby bez zmeny a v pripade potreby je pripravena intervenovat

Pondelok

Trump tiež v pondelok konštatoval, že je pripravený okamžite zaviezť ďalšie clá voči Číne, pokiaľ sa s ním jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching odmietne stretnúť na summite skupiny krajín G20, ktorý sa bude konať na konci mesiaca v Japonsku. Americký prezident tiež dodal, že Čína dohodu podpíše, pretože k tomu bude dotlačená. Tiež sa domnieva, že Čína manipuluje so svojou menou.

Michael Saunders z BoE sa vyjadril v zmysle, že dôjde k rýchlejšiemu zvyšovaniu sadzieb, než sa trh domnieva. Podľa centrálneho bankára BoE nepotrebuje vyčkávať na to, ako nakoniec dopadne brexit. Saunders vidí rovnovážnu sadzbu na úrovni 2%.

Japonská ekonomika rástla v prvom štvrťroku medziročne o 2,2%. Pritom sa očakával miernejší rast a to o 2,1%.

Dovoz v máji v Číne sa medziročne prepadol o 8,5%, čo predstavovalo najväčší prepad od augusta 2018. Vývoz sa za rovnaké obdobie naopak zvýšil o 1,1%.

Hrubý domáci produkt vo Veľkej Británii medziročne spomalil z 1,8% na 1,5%.

Utorok

V utorok index CPI v Českej republike v máji medziročne vzrástol z 2,8% na 2,9%. Analytici pritom očakávali rast o 2,7%.

V Spojených štátoch index PPI za máj zaznamenal spomalenie rastu z 2,2% na 1,8%.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok konštatoval, že by uvítal, ak by súčasná pauza v zmenách menovej politiky bola iba prestávkou. “Optimálne by bolo, keby to bola skôr prestávka, pretože určite ešte nie sme na tom, čo považujeme za normálnu úroveň úrokových sadzieb”, dodal.

Najhorúcejší kandidát na budúceho premiéra Spojeného kráľovstva Boris Johnson novinárom v rozhovore povedal, že nechce v žiadnom prípade predĺženia brexitu za 31. október. Podľa neho by to totiž znamenalo prehru. Nepraje si no-deal, ale Británia sa musí aj na túto možnosť pripraviť.

Streda

V stredu sa futures na WTI prepadli o 4% v reakcii na API report, ktorý poukázal na výrazný rast amerických ropných zásob.

François Villeroy z ECB sa zmienil, že banka bude udržiavať akomodatívnú politiku tak dlho, ako bude potrebné a v prípade potreby je ECB pripravená zasiahnuť.

Inflácia v Číne v máji vzrástla medziročne podľa očakávania na 2,7%.

Spotrebiteľské ceny v USA v máji medziročne rástli o 1,8% z 2% v predchádzajúcom mesiaci. Jadrová inflácia klesla z 2,1% na 2%.

Štvrtok

Vo štvrtok sme sa dočkali menovej politiky zasadnutie SNB, na ktorom centrálna banka ponechala podľa očakávania sadzby bezo zmeny. Banka vo svojom vyhlásení uviedla, že CHF je stále vysoko nadhodnotený a v prípade potreby nebude váhať intervenovať. Podľa SNB je situácia na devízovom trhu aj naďalej krehká.

Guvernér SNB Thomas Jordan na tlačovej konferencii oznámil, že inflačné očakávania mierne poklesli a že centrálna banka má stále priestor pre manévrovanie so sadzbami. Momentálne však podľa guvernéra nie je dôvod pre sprísňovanie monetárnej politiky.

Miera nezamestnanosti v Austrálii zostala v máji na 5,2%, keď sa očakával pokles na 5,1%.

Po stredajšom výplachu americká ľahká ropa WTI zaznamenala vo štvrtok nárast o viac ako 2%. Dôvodom bol útok na dva ropné tankery v Ománsky záliv, po ktorom na palube jedného z nich následne vypukol požiar.

Piatok

V piatok boli zverejnené maloobchodné tržby v USA za máj, ktoré medzimesačne vzrástli o 0,5% po aprílovom poklese o 0,2%. Analytici očakávali nárast o 0,3%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.