Ropa zadarmo. Viac ako 26 miliónov Američanov je bez práce

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 24.04.2020

V pondelok po výraznom znížení dopytu po rope z dôvodov pandemických opatrení, sa májový kontrakt na ropu WTI dostal do záporných čísel (približne až -35 USD za barel). Hlavným dôvodom bolo uvedomenie si špekulantov, že na rozdiel od ropy Brent je nutné barely ropy WTI fyzicky prevziať. Panické predaje preto začali. Cena ropy Brent taktiež klesla, a to až na 16 dolárov za barel, čo je najnižšia cena za posledných 20 rokov.

Spotrebiteľský dôvera v eurozóne tento týždeň výrazne poklesla. Aprílový ukazovateľ dosiahol -22,7 bodov, o 11,1 bodov nižšie než marcový. Trhy zníženie indikátora predpokladali, výsledok však prekonal ich očakávania, ktoré bolo -19,6 bodov. Ide o najhorší výsledok od marca roku 2009.

V ročnom vyjadrení predaja starších domov v USA v marci poklesli o 8,5% na 5,27 mil. Jednotiek. Medziročne však stúpli o 0,8%. Podľa odhadov by predaja v nasledujúcich mesiacoch mohli prepadnúť až o 30 – 40%.

Záblesk nádeje priniesol tento týždeň nemecký ZEW index očakávania. Po marcovom prepade (-49,5 bodov) na osemročné minimum vystrelil až na úroveň 28,2 bodov. Trh očakával len miernu korekciu (-42,3). Podnikateľský sentiment sa tak vrátil na předvirové hodnoty.

V USA je hlavnou témou opäť rásť nezamestnanosti. Tento týždeň prišlo o prácu 4,4 milióna Američanov. Súčet za posledných 5 týždňov robí 26 miliónov – to je približne 16% tamojšej pracovnej sily. Počas jediného mesiaca sa tak podarilo zmazať všetky pracovné pozície, ktoré americká ekonomika vytvorila za posledných 10 rokov.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.