RBNZ je pripravená znižovať úrokové sadzby. ČNB je naopak zdržanlivá

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 29.3.2019

RBNZ je pripravena znizovat urokove sadzby. CNB je naopak zdrzanliva

Pondelok

Olli Rehn z ECB v pondelok konštatoval, že spomalenie ekonomiky sa zdá, bude trvať dlhšie ako sa predpokladalo. Podľa bankárov by sa záporné sadzby nemali stať novým normálom. Ďalej sa Rehn zmienil, že o podrobnostiach TLTRO by sa malo rozhodnúť ešte pred začiatkom septembra. Za najväčšie krátkodobé riziko pre eurozónu bankár považuje neriadený brexit (brexit bez dohody).

Ďalší člen ECB Hansson v rozhovore pre novinárov dokonca zmienil, že ak dôjde k výraznému prepadu ekonomiky eurozóny, tak by ECB mala obnoviť kvantitatívne uvoľňovanie.

Člen FOMC Evans konštatoval, že sadzby americkej centrálnej banky sú teraz na rovnovážnej úrovni a monetárna politika nie je momentálne ani akomodatívna ani reštriktívna. Podľa Evansa je ďalšie zvyšovanie sadzieb potrebné len vtedy, ak sa inflácia výrazne zvýši nad inflačný cieľ Fedu.

Z Nemecka bol zverejnený Ifo index podnikateľskej nálady, ktorý sa zvýšil z 98,7 bodov na 99,6 bodov.

Utorok

V utorok sa vyjadril člen Fedu Rosengren v zmysle, že vrátiť bilanciu centrálnej banky na úroveň pred krízou je nežiaduce. Rast amerického HDP bude podľa neho slabší, než trhy očakávajú.

Stavebné povolenie v USA klesli z 1,317 mil. Na 1,296 mil. Kvót, čo bolo menej ako analytici očakávali (1,320 mil.).

Streda

V stredu zasadala RBNZ, ktorá zvýšila volatilitu u NZD. Banka vo svojom vyhlásení konštatovala, že ďalším krokom bude zníženie sadzieb. Zamestnanosť na Novom Zélande sa podľa banky blíži plnému stavu. Banka ďalej konštatovala, že podľa makroekonomických údajov novozélandská ekonomika spomalila.

V trhu je tak teraz plne započítaný jeden cut v tomto roku a menový pár NZD / USD oslabil po zasadnutí RBNZ o 1,58%.

Šéf ECB Mario Draghi oznámil, že je pripravený podniknúť ďalšie kroky na podporu ekonomiky, ak dôjde k jej výraznému zhoršeniu. Super Mario ďalej konštatoval, že ECB má stále dostatok monetárnych nástrojov na podporu ekonomiky a v prípade potreby ECB môže odložiť zvyšovanie sadzieb. Najobchodovanejší menový pár (EUR / USD) po vystúpení Draghiho oslabil a stredajšiu seansu zakončil stratou 0,12%.

Sága brexit aj naďalej neberie konca, keď britský parlament opäť zamietol dohodu s EÚ o vystúpenie Británie. Jediné na čom sa poslanci dohodli, bol posun odchodu Británia z 29. marca na 12. apríla.

RBNZ je pripravena znizovat urokove sadzby CNB je naopak zdrzanliva RBNZ je pripravená znižovať úrokové sadzby. ČNB je naopak zdržanlivá

Štvrtok

Vo štvrtok bolo zverejnené HDP zo Spojených štátov amerických, ktoré vo štvrtom štvrťroku minulého roka medzi štvrťročne kleslo z 2,6% na 2,2%. Konsenzus bol nastavený na 2,4%.

Čínsky premiér Li oznámil, že ekonomická výkonnosť Číny v marci prevýšila očakávania a aj v prvom štvrťroku tohto roka ekonomika stabilne rastie.

ČNB na marcovom zasadnutí už tretíkrát v rade ponechala sadzby bez zmien. Banka to zdôvodnila zhoršením vonkajšieho prostredia – pokles ekonomiky v Nemecku, brexit a obchodnými spormi medzi USA a Čínou. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tlačovej konferencii poznamenal, že je v tomto roku možné žiadne až dvojaký zvýšenie úrokových sadzieb.

HDP z Veľkej Británie, ktoré bolo zverejnené v piatok, sa vo štvrtom štvrťroku medziročne zvýšilo z 1,3% na 1,4%.

Guvernér RBNZ Orr konštatoval, že novozélandská inflácia je nízka a stabilná, a preto centrálna banka bude pozorne sledovať infláciu a nezamestnanosť.

James Bullard z Fedu sa domnieva, že proces normalizácie monetárnej politiky je v Spojených štátoch už u konca.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.