Rast inflácie Eurozóny v októbri zrýchlil

Prehľad ekonomických a politických udalostí - 16.11.2018

DomovRast inflácie Eurozóny v októbri zrýchlil

EKONOMIKA

EURÓPA

Rast inflácie Eurozóny v októbri zrýchlil. Harmonizovaná inflácia si na ročnej báze pripísala 2,2% rast (odh. 2,2% predch. 2,1%), čo predstavuje jej najvyšší rast od januára 2013. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom inflácia posilnila o 0,2% (odh. 0,2%).

Najnižší rast inflácie bol v Dánsku (+0,7%), Portugalsku (+0,8%) a Írsku (+1,1%), kým najvyššia inflácia sa zaznamenala v Estónsku (+4,5%), Maďarsku (+3,9%) a Rumunsku (+4,2%). Inflácia zostala stabilná v 5 štátoch EÚ, poklesla v ôsmich a posilnila v 14 štátoch EÚ.

Najvyšší nárast cien sa zaznamenal v energiách (+1,02%), nasledovaný službami (+0,65%), v sektore jedla, alkoholu a tabaku (+0,42%).

TALIANSKO

Talianska obchodná bilancia sa v septembri znížila na svoje minimá od marca 2018, z 2,49.mld.eur na 1,27 mld. eur (odh. 2,87.mld.eur).

Oproti minulému mesiacu poklesol taliansky export do európskych (-1,4%) i neeurópskych krajín (-2,9%). Importu sa ale darilo oveľa viac, s nárastom dovážaného tovaru z neeurópskych krajín o +4,1%, hoci s poklesom u európskych krajín (-3,4%).

Posledné týždne sa z Talianska objavujú samé negatívne ekonomické dáta, či už ide o maloobchodné tržby, priemyselnú produkciu, pokles v exporte, či zníženie obchodnej bilancie.

USA

Americká výroba v októbri spomalila. Poukázali na to výsledky priemyselnej produkcie, ktorá vzrástla o + 0,1% (odh. +0,2%), a jej minulo mesačná hodnota sa revidovala smerom nadol z 0,3% na 0,2%.

Výroba motorov sa znížila o -2,8%, spolu s nástrojmi (-0,5%) a baníctvom (-0,3%). Produkcia ropy a zemného plynu si pripísala 1,6% rast, po predchádzajúcich 3 poklesoch v rade.

Pod znížením rastom priemyselnej produkcie sa podpísali vyššie náklady pre výrobcov vplyvom zvyšujúcich sa cien materiálov, silný dolár (zle pre export), a mrznúci globálny dopyt.

Fed by si to so zvyšovaním sadzieb možno ešte mal premyslieť.

POLITIKA

VEĽKÁ BRITÁNIA

Britská premiérka T. Mayová priznala, že severoírska strana “Democratic Unionist party (DUP) schválenie jej dohody o Brexite v parlamente neodsúhlasí.

Odporcovia vlády Theresy Mayovej zozbierali už 48 hlasov, čo je dostatok hlasov na začatie hlasovania o odvolávanie Mayovej v parlamente. Na jej odvolanie však bude potreba nadpolovičná väčšina, čo by predstavovalo viac než 158 hlasov z 315.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť