Rast inflácie Eurozóny v októbri zrýchlil

Prehľad ekonomických a politických udalostí - 16.11.2018

DomovRast inflácie Eurozóny v októbri zrýchlil

EKONOMIKA

EURÓPA

Rast inflácie Eurozóny v októbri zrýchlil. Harmonizovaná inflácia si na ročnej báze pripísala 2,2% rast (odh. 2,2% predch. 2,1%), čo predstavuje jej najvyšší rast od januára 2013. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom inflácia posilnila o 0,2% (odh. 0,2%).

Najnižší rast inflácie bol v Dánsku (+0,7%), Portugalsku (+0,8%) a Írsku (+1,1%), kým najvyššia inflácia sa zaznamenala v Estónsku (+4,5%), Maďarsku (+3,9%) a Rumunsku (+4,2%). Inflácia zostala stabilná v 5 štátoch EÚ, poklesla v ôsmich a posilnila v 14 štátoch EÚ.

Najvyšší nárast cien sa zaznamenal v energiách (+1,02%), nasledovaný službami (+0,65%), v sektore jedla, alkoholu a tabaku (+0,42%).

TALIANSKO

Talianska obchodná bilancia sa v septembri znížila na svoje minimá od marca 2018, z 2,49.mld.eur na 1,27 mld. eur (odh. 2,87.mld.eur).

Oproti minulému mesiacu poklesol taliansky export do európskych (-1,4%) i neeurópskych krajín (-2,9%). Importu sa ale darilo oveľa viac, s nárastom dovážaného tovaru z neeurópskych krajín o +4,1%, hoci s poklesom u európskych krajín (-3,4%).

Posledné týždne sa z Talianska objavujú samé negatívne ekonomické dáta, či už ide o maloobchodné tržby, priemyselnú produkciu, pokles v exporte, či zníženie obchodnej bilancie.

USA

Americká výroba v októbri spomalila. Poukázali na to výsledky priemyselnej produkcie, ktorá vzrástla o + 0,1% (odh. +0,2%), a jej minulo mesačná hodnota sa revidovala smerom nadol z 0,3% na 0,2%.

Výroba motorov sa znížila o -2,8%, spolu s nástrojmi (-0,5%) a baníctvom (-0,3%). Produkcia ropy a zemného plynu si pripísala 1,6% rast, po predchádzajúcich 3 poklesoch v rade.

Pod znížením rastom priemyselnej produkcie sa podpísali vyššie náklady pre výrobcov vplyvom zvyšujúcich sa cien materiálov, silný dolár (zle pre export), a mrznúci globálny dopyt.

Fed by si to so zvyšovaním sadzieb možno ešte mal premyslieť.

POLITIKA

VEĽKÁ BRITÁNIA

Britská premiérka T. Mayová priznala, že severoírska strana “Democratic Unionist party (DUP) schválenie jej dohody o Brexite v parlamente neodsúhlasí.

Odporcovia vlády Theresy Mayovej zozbierali už 48 hlasov, čo je dostatok hlasov na začatie hlasovania o odvolávanie Mayovej v parlamente. Na jej odvolanie však bude potreba nadpolovičná väčšina, čo by predstavovalo viac než 158 hlasov z 315.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť