Rast inflácie Eurozóny v októbri zrýchlil

Prehľad ekonomických a politických udalostí - 16.11.2018

Rast inflacie Eurozony v oktobri zrychlil

EKONOMIKA

EURÓPA

Rast inflácie Eurozóny v októbri zrýchlil. Harmonizovaná inflácia si na ročnej báze pripísala 2,2% rast (odh. 2,2% predch. 2,1%), čo predstavuje jej najvyšší rast od januára 2013. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom inflácia posilnila o 0,2% (odh. 0,2%).

Najnižší rast inflácie bol v Dánsku (+0,7%), Portugalsku (+0,8%) a Írsku (+1,1%), kým najvyššia inflácia sa zaznamenala v Estónsku (+4,5%), Maďarsku (+3,9%) a Rumunsku (+4,2%). Inflácia zostala stabilná v 5 štátoch EÚ, poklesla v ôsmich a posilnila v 14 štátoch EÚ.

Najvyšší nárast cien sa zaznamenal v energiách (+1,02%), nasledovaný službami (+0,65%), v sektore jedla, alkoholu a tabaku (+0,42%).

TALIANSKO

Talianska obchodná bilancia sa v septembri znížila na svoje minimá od marca 2018, z 2,49.mld.eur na 1,27 mld. eur (odh. 2,87.mld.eur).

Oproti minulému mesiacu poklesol taliansky export do európskych (-1,4%) i neeurópskych krajín (-2,9%). Importu sa ale darilo oveľa viac, s nárastom dovážaného tovaru z neeurópskych krajín o +4,1%, hoci s poklesom u európskych krajín (-3,4%).

Posledné týždne sa z Talianska objavujú samé negatívne ekonomické dáta, či už ide o maloobchodné tržby, priemyselnú produkciu, pokles v exporte, či zníženie obchodnej bilancie.

USA

Americká výroba v októbri spomalila. Poukázali na to výsledky priemyselnej produkcie, ktorá vzrástla o + 0,1% (odh. +0,2%), a jej minulo mesačná hodnota sa revidovala smerom nadol z 0,3% na 0,2%.

Výroba motorov sa znížila o -2,8%, spolu s nástrojmi (-0,5%) a baníctvom (-0,3%). Produkcia ropy a zemného plynu si pripísala 1,6% rast, po predchádzajúcich 3 poklesoch v rade.

Pod znížením rastom priemyselnej produkcie sa podpísali vyššie náklady pre výrobcov vplyvom zvyšujúcich sa cien materiálov, silný dolár (zle pre export), a mrznúci globálny dopyt.

Fed by si to so zvyšovaním sadzieb možno ešte mal premyslieť.

POLITIKA

VEĽKÁ BRITÁNIA

Britská premiérka T. Mayová priznala, že severoírska strana “Democratic Unionist party (DUP) schválenie jej dohody o Brexite v parlamente neodsúhlasí.

Odporcovia vlády Theresy Mayovej zozbierali už 48 hlasov, čo je dostatok hlasov na začatie hlasovania o odvolávanie Mayovej v parlamente. Na jej odvolanie však bude potreba nadpolovičná väčšina, čo by predstavovalo viac než 158 hlasov z 315.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.