Rast ekonomiky USA o 6,4% prekonáva očakávania. Nezamestnanosť v Česku je jedna z najnižších v EÚ

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 30.04.2021

DomovSprávyRast ekonomiky USA o 6,4% prekonáva očakávania. Nezamestnanosť v Česku je jedna...

Na stredajšom zasadnutí menového výboru Fedu nedošlo k žiadnemu prekvapeniu, keď členovia výboru ponechali základnú úrokovú sadzbu v rozpätí 0-0,25%. Tempo nákupu aktív Fed tiež nezmenil, a teda aj naďalej bude dochádzať k mesačným nákupom vládnych dlhopisov vo výške 80 mld. USD a tiež k nákupom cenných papierov krytými hypotékami vo výške 40 mld. USD. Fed tiež zopakoval, že na dosiahnutie svojich cieľov je pripravený použiť všetky nástroje, ktoré má k dispozícii.

V novej prognóze americká centrálna banka zlepšila výhľad vývoja ekonomiky, keď novo očakáva, že tento rok ekonomika posilní o 6,5%. V decembri naopak banka predikoval rast iba o 4,2%.

V Spojených štátoch ekonomika zaznamenala v prvom štvrťroku medziročný rast o 6,4%, čo predstavuje druhý najrýchlejší rast od tretieho kvartálu v roku 2003. Za razantným rastom hospodárstva predovšetkým stojí masívne stimulačné opatrenia aj zlepšujúca sa pandemická situácia. Podľa prieskumu agentúry Reuters ekonómovia predpovedali rast iba o 6,1%.

Česká ekonomika v tohtoročnom prvom štvrťroku zaznamenala medzikvartálny pokles 0,3%. V medziročnom porovnaní domáce hospodárstvo kleslo v prvej štvrťroku o 2,1%, keď sa očakával hlbší prepad o 2,6%. Prípadné oživenie ekonomiky bude predovšetkým závislé na pokrytie očkovaním obyvateľstva a rýchlosti zrušenie / zmiernenie protiepidemiologických opatrení.

Miera nezamestnanosti v eurozóne sa v marci znížila o desatinu percentuálneho bodu na 8,1%. Analytici pritom očakávali, že sa nezamestnanosť vyšplhá na 8,3%. Z členských krajinách únie má tradične najnižšiu nezamestnanosť Poľsko (3,1%) a Česká republika (3,2%). Naopak s najvyššou nezamestnanosťou v EÚ sa stále potýka Španielsko (15,3%).

Inflácia v eurozóne v apríli medziročne vzrástla o 1,6%. ECB dokonca predikuje, že by sa v tohtoročnej roku mohla inflácia priblížiť ku dvojpercentnému inflačnému cieľu. V dlhodobom období však bankári z Frankfurtu predpokladajú, že sa inflácia bude nachádzať pod 2%. Naopak jadrová inflácia zaznamenala medziročný spomalenie rastu na 0,8% z marcového rastu o 1%.

Ekonomika Európskej únie sa opäť ocitá v recesii, keď podľa prvotného odhadu Eurostatu zaznamenal hrubý domáci produkt v prvom kvartáli pokles o 0,4%, po poklese o 0,5% zo štvrtého štvrťroku minulého roka. V krajinách platiacim eurom sa HDP v prvom štvrťroku tohto roka dokonca prepadlo o 0,6%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť