Prvá fáza obchodnej dohody je podpísaná. Nemecko vykázalo najvyšší prebytok od roku 1990

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 17.01.2020

DomovSprávyPrvá fáza obchodnej dohody je podpísaná. Nemecko vykázalo najvyšší prebytok od roku...

Pondelok

Člen bankovej rady BoE Gertjan Vlieghe v pondelok prezradil, že je pripravený znížiť sadzby, ak sa dáta nezlepšia.

Raphael Bostic z Fedu neočakáva, že obchodné prímerie zmení ekonomickú trajektóriu. Zatiaľ podľa centrálneho bankára nie je nejaký výrazný podnet na uťahovanie politiky.

Nemecké ministerstvo financií zverejnilo podľa predbežných údajov prebytok

Utorok

Člen Výkonnej rady ECB Merch v utorok konštatoval, že ekonomika eurozóny vykazuje známky stabilizácie, čo preukázalo, že akomodatívna politika je správna.

Vývoz z Číny sa v decembri prvýkrát po piatich mesiacoch zvýšil (+7,6%). Na zlepšenie vývozu malo značný vplyv zmiernenie obchodného konfliktu medzi Pekingom a Washingtonom.

Agentúra Kjódó uviedla, že počet bankrotov firiem v Japonsku vlani prvýkrát po 11 rokoch vzrástol predovšetkým kvôli spotrebnej dani, nedostatku pracovnej sily a prírodným katastrofám.

Spojené štáty oznámili, že zaradili Švajčiarsko na zoznam krajín, ktoré manipulujú so svojou menou.

Streda

Na stredajšej ekonomickej konferencii vo Viedni oznámil člen bankovej rady ČNB Vojtěch Benda, že tento rok bude mať banka priestor na zvýšenie úrokovej sadzby. Tento krok by podľa centrálneho bankára mal byť urobený skôr ako neskôr.

Americký prezident Donald Trump spolu s jeho čínskym náprotivkom vicepremiérom Liou Che podpísali prvú fázu obchodnej dohody. Čínska vláda prisľúbila, že bude dovážať viac amerických priemyselných výrobkov, poľnohospodárskych plodín, služieb a energií.

Čína tiež sľúbila, že prinúti čínske korporácie, aby nevykrádali americké korporátné a technologické know-how a tiež sa zaviazala, že nebude manipulovať svojou menou.

Americký prezident však uviedol, že zatiaľ nemieni zrušiť clá uvalené na Čínu, pretože chce najprv vidieť, či Čína dané sľuby bude plniť.

Rast indexu CPI vo Veľkej Británii v decembri nečakane medziročne poklesol z 1,5% na 1,3%. Analytici pritom očakávali, že si inflácia udrží 1,5% rast. Za poklesom rastu stáli predovšetkým nižšie ubytovacie ceny v hoteloch.

Štvrtok

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) vo štvrtok ponechala výhľad rastu globálneho dopytu po rope na tento rok na 1,2 milióna barelov denne. Ťažba ropy v krajinách mimo OPEC agentúra odhaduje, že vzrastie na 2,1 milióna barelov denne.

Maloobchodné tržby v Spojených štátoch v decembri sa medziročne zvýšili z 3,33% na 5,82%.

Piatok

Zverejnené piatkové dáta ohľadom HDP v Číne ukázali, že tamojšia ekonomika rástla v štvrtom štvrťroku 6% tempom, čo bolo podľa očakávania analytikov.

Priemyselná produkcia v najľudnatejšej krajine na svete naopak v decembri zaznamenala rast z 6,2% na 6,9%, keď trh predikoval rast iba o 5,9%.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Eurozóne v decembri stagnovalo na 1,3%, čo bolo podľa očakávania trhu.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť