Prvá fáza obchodnej dohody je podpísaná. Nemecko vykázalo najvyšší prebytok od roku 1990

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 17.01.2020

Prva faza obchodnej dohody je podpisana. Nemecko vykazalo najvyssi prebytok od roku 1990

Pondelok

Člen bankovej rady BoE Gertjan Vlieghe v pondelok prezradil, že je pripravený znížiť sadzby, ak sa dáta nezlepšia.

Raphael Bostic z Fedu neočakáva, že obchodné prímerie zmení ekonomickú trajektóriu. Zatiaľ podľa centrálneho bankára nie je nejaký výrazný podnet na uťahovanie politiky.

Nemecké ministerstvo financií zverejnilo podľa predbežných údajov prebytok

Utorok

Člen Výkonnej rady ECB Merch v utorok konštatoval, že ekonomika eurozóny vykazuje známky stabilizácie, čo preukázalo, že akomodatívna politika je správna.

Vývoz z Číny sa v decembri prvýkrát po piatich mesiacoch zvýšil (+7,6%). Na zlepšenie vývozu malo značný vplyv zmiernenie obchodného konfliktu medzi Pekingom a Washingtonom.

Agentúra Kjódó uviedla, že počet bankrotov firiem v Japonsku vlani prvýkrát po 11 rokoch vzrástol predovšetkým kvôli spotrebnej dani, nedostatku pracovnej sily a prírodným katastrofám.

Spojené štáty oznámili, že zaradili Švajčiarsko na zoznam krajín, ktoré manipulujú so svojou menou.

Streda

Na stredajšej ekonomickej konferencii vo Viedni oznámil člen bankovej rady ČNB Vojtěch Benda, že tento rok bude mať banka priestor na zvýšenie úrokovej sadzby. Tento krok by podľa centrálneho bankára mal byť urobený skôr ako neskôr.

Americký prezident Donald Trump spolu s jeho čínskym náprotivkom vicepremiérom Liou Che podpísali prvú fázu obchodnej dohody. Čínska vláda prisľúbila, že bude dovážať viac amerických priemyselných výrobkov, poľnohospodárskych plodín, služieb a energií.

Čína tiež sľúbila, že prinúti čínske korporácie, aby nevykrádali americké korporátné a technologické know-how a tiež sa zaviazala, že nebude manipulovať svojou menou.

Americký prezident však uviedol, že zatiaľ nemieni zrušiť clá uvalené na Čínu, pretože chce najprv vidieť, či Čína dané sľuby bude plniť.

Rast indexu CPI vo Veľkej Británii v decembri nečakane medziročne poklesol z 1,5% na 1,3%. Analytici pritom očakávali, že si inflácia udrží 1,5% rast. Za poklesom rastu stáli predovšetkým nižšie ubytovacie ceny v hoteloch.

Štvrtok

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) vo štvrtok ponechala výhľad rastu globálneho dopytu po rope na tento rok na 1,2 milióna barelov denne. Ťažba ropy v krajinách mimo OPEC agentúra odhaduje, že vzrastie na 2,1 milióna barelov denne.

Maloobchodné tržby v Spojených štátoch v decembri sa medziročne zvýšili z 3,33% na 5,82%.

Piatok

Zverejnené piatkové dáta ohľadom HDP v Číne ukázali, že tamojšia ekonomika rástla v štvrtom štvrťroku 6% tempom, čo bolo podľa očakávania analytikov.

Priemyselná produkcia v najľudnatejšej krajine na svete naopak v decembri zaznamenala rast z 6,2% na 6,9%, keď trh predikoval rast iba o 5,9%.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Eurozóne v decembri stagnovalo na 1,3%, čo bolo podľa očakávania trhu.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.