Prognóza ČNB: Rýchlejší rast ekonomiky v 2021 a trojnásobné zvýšenie sadzieb. Všetko však závisí od rýchlosti uvoľnovania opatrení

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 05.02.2021

Farmaceutické spoločnosti Pfizer a BioNTech oznámili, že plánujú od polovice februára opäť zvyšovať počty dodaných vakcín do Európskej únie. V druhom štvrťroku tohto roka by potom európske štáty mali obdržať o 75 miliónov vakcín viac, než sa pôvodne očakávalo. EÚ totiž potrebuje urýchliť pokrytie obyvateľstva očkovaním.

Google pohrozil, že ak sa austrálskej vláde podarí presadiť zákon, ktorý by donútil internetovej spoločnosti tohto typu platiť mediálnym firmám za právo využívať ich obsah, tak zablokuje svoj vyhľadávač v tejto krajine. Austrálsky premiér sa príliš danej situácie neobáva a konštatoval, že Google rád nahradí Microsoft s vyhľadávačom Bing.

Nemecké maloobchodné tržby zaznamenali v decembri prepad o 9,6%, čo predstavovalo najväčší pokles od roku 1994. Analytici pritom očakávali zníženie maloobchodných tržieb len o 2,6%.

Podľa predbežných údajov sa spotrebiteľské ceny v eurozóne v januári zvýšili o 0,9%, čo bol najväčší nárast od vlaňajšieho februára. Počítalo sa pritom s navýšením inflácie o 0,5%.

Česká národná banka na svojom prvom zasadnutí v tomto roku podľa očakávania ponechala úrokové sadzby bez zmeny. V novo zverejnenej prognóze však banka počíta s rýchlejším rastom ekonomiky v tomto roku a teda by mohlo dôjsť aj k trojnásobnému zvýšeniu sadzieb. Doteraz tento rok banka predikovala, že dôjde k maximálne k dvojitému zvýšeniu sadzieb.

Riziká prognózy však boli vyhodnotené ako výrazné a ak reštrikcie spojené s pandémiou budú pretrvávať dlhšie ako do prvého štvrťroka, tak je možné, že dôjde k menšiemu počtu zvyšovanie sadzieb, či sadzby nebudú zvýšené vôbec.

Bank of England je tiež vo vyčkávacom móde, keď na svojom štvrtkovom zasadnutí ponechala úrokové sadzby bez zmeny. Program nákupov aktív bol tiež zachovaný na úrovni 895 miliárd libier. Banka predikuje, že britské hospodárstvo v prvom štvrťroku klesne o 4%, ale za celý rok by malo výrazne oživiť vďaka výraznému očkovaniu britského obyvateľstva.

Miera nezamestnanosti v Českej republike v januári vzrástla z decembrových 4% na 4,3%. Nezamestnanosť je tak najvyššia od apríla 2017. Nárast nezamestnanosti bol spôsobený nielen pandemickou situáciou, ale aj zimnou sezónou, ktorá každoročne zapríčiňuje nárast miery nezamestnanosti.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.