Predaje nových domov v US rekordne rastú. Goldman Sachs znižuje odhad rastu HDP o polovicu

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 25.09.2020

V pondelok novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že vláda ruší všetky opatrenia proti koronavírusu. Premiérka však upozornila obyvateľov, aby aj naďalej boli opatrní a dodržovali hygienické pravidlá. Zrušenie opatrení sa však nebude týkať najväčšieho novozélandského mesta Auckland.

PBoC ponechala podľa očakávania základnú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 3,85%. Banka tiež konštatovala, že sa čínska ekonomika úspešne zotavuje z prepadu spôsobeného koronakrízou.

Šéf BoE Andrew Bailey v utorok konštatoval, že záporné sadzby majú rôzne efekty v jednotlivých krajinách. Efektivita je podľa bankára daná predovšetkým štruktúrou bankového systému a načasovaním.

Pred Snemovňou reprezentantov guvernér Fedu Jerome Powell chválil zlepšujúci sa stav americkej ekonomiky. Avšak budúce smerovanie tamojšieho hospodárstva je stále neisté, uviedol Powell.

Streda priniesla zasadnutie ČNB, na ktorom centrálna banka ponechala jednohlasne sadzby bez zmeny. Teda základná úroková sadzba zostala na 0,25%. Podľa guvernéra Rusnok predstavuje najväčšie riziko pre českú ekonomiku prípadná druhá vlna pandémie. “Stále dúfame a nemáme nejaké dôvody pre to, aby sme ten alternatívny scenár začali považovať za hlavný scenár. Evidentné je, že ak sa situácia bude blížiť tej situácii na jar, tak sa tomu scenáru budeme blížiť. Zatiaľ sme ale tomuto scenáru stále veľmi vzdialení a dúfame, že nenastane”, dodal ďalej Rusnok.

Britská vláda vo štvrtok predstavila nový program na podporu zamestnanosti. Vláda chce platiť časť miezd zamestnancov tak, aby ich firmy nemuseli prepúšťať. Preto aby pracovník mohol byť zaradený do daného programu, tak musí pracovať najmenej tretinu svojej bežnej pracovnej doby a byť za túto prácu platený ako obvykle.

Tento deň tiež boli oznámené predaje nových domov v USA za august. Tie prvýkrát od roku 2006 stúpli nad 1 milión. To všetko po výborných júlových číslach. Očakávanie bolo 895 000, priližne rovnako ako v júli. Žiadosti o podporu v USA naopak mierne vzrástli, a to na 0,87 mil. Pokračujúce žiadosti však stále klesajú, tentoraz na 12,628 mil.

V piatok Goldman Sachs a JPMorgan znížili svoje odhady na rast HDP v USA za Q4 zo 6% na 3%. Dôvodom je odďaľovanie schválenia pomocného balíka.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.