Powell pohrozil ďalším zvyšovaním sadzieb. Inflácia v EÚ vzrástla o 7,8 %

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 22.04.2022

DomovSprávyPowell pohrozil ďalším zvyšovaním sadzieb. Inflácia v EÚ vzrástla o 7,8 %

Predseda Fedu Jerome Powell vo štvrtok naznačil, že americká centrálna banka by čoskoro mohla prikročiť k dvojnásobnému zvýšeniu sadzieb. Chce tak zintenzívniť boj s vysokou infláciou. Referenčná úroková sadzba Fedu je jedným z hlavných monetárnych nástrojov banky pre „riadenie“ ekonomiky. Centrálna banka väčšinu pandémie držala sadzby blízko nuly, teraz však zrejme obracia kurz. Fed v marci zvýšil sadzbu z rekordného minima o 0,25 percentného bodu. Chcel tak zamedziť rastu cenovej hladiny.

Medziročná miera inflácie v Európskej únii sa v marci zvýšila na rekordných 7,8 % z februárovej hodnoty 6,2 %. Česká republika mala v rámci EÚ tretiu najvyššiu infláciu. Tá sa pohybovala na hodnote 11,9 %. V eurozóne potom index spotrebiteľských cien (CPI) dosiahol úroveň 7,4 %. Analytici pritom očakávali o niečo vyšší rast na úrovni okolo 7,5 %.

Cena ropy v piatok klesla, keď sa objavila informácia o intenzívnejšom zvyšovaní úrokových sadzieb zo strany Fedu. Vplyv mal aj slabší globálny rast a lockdowny v Číne, ktoré poškodili dopyt. Európa navyše zrejme čoskoro rozšíri sankcie na dovoz ruskej energie.

Nemenovaný zdroj z EÚ tento týždeň agentúre Reuters povedal, že Európska komisia pracuje na urýchlení dostupnosti alternatívnych dodávok energie. Ide o snahu znížiť náklady spojené s obmedzením dodávok ruskej ropy a presvedčiť tak aj zdráhavé krajiny, aby opatrenia prijali.

Netflix sa pripravuje na globálny zásah proti zdieľaniu hesiel. Tentoraz to vyzerá ako vážne varovanie. Mohlo by to znamenať koniec nekontrolovateľnej praxe požičiavania prihlasovacích údajov medzi členmi rodiny či priateľmi. Najväčšia svetová spoločnosť na streamovanie filmov a seriálov odhaduje, že viac ako 30 miliónov amerických a kanadských domácností používa zdieľané heslo pre prístup. Zdieľané heslo potom celosvetovo pravdepodobne používa viac ako 100 miliónov ďalších domácností.

Spoločnosť SpaceX podpísala svoju prvú dohodu o pridaní satelitného internetu Starlink do flotily lietadiel leteckého dopravcu JSX. Ide o polosúkromnú charterovú spoločnosť. Generálny riaditeľ JSX Alex Wilcox vo štvrtok konštatoval, že sa dohoda so SpaceX vzťahuje až na 100 lietadiel spoločnosti.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť