Powell pohrozil ďalším zvyšovaním sadzieb. Inflácia v EÚ vzrástla o 7,8 %

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 22.04.2022

DomovSprávyPowell pohrozil ďalším zvyšovaním sadzieb. Inflácia v EÚ vzrástla o 7,8 %

Predseda Fedu Jerome Powell vo štvrtok naznačil, že americká centrálna banka by čoskoro mohla prikročiť k dvojnásobnému zvýšeniu sadzieb. Chce tak zintenzívniť boj s vysokou infláciou. Referenčná úroková sadzba Fedu je jedným z hlavných monetárnych nástrojov banky pre „riadenie“ ekonomiky. Centrálna banka väčšinu pandémie držala sadzby blízko nuly, teraz však zrejme obracia kurz. Fed v marci zvýšil sadzbu z rekordného minima o 0,25 percentného bodu. Chcel tak zamedziť rastu cenovej hladiny.

Medziročná miera inflácie v Európskej únii sa v marci zvýšila na rekordných 7,8 % z februárovej hodnoty 6,2 %. Česká republika mala v rámci EÚ tretiu najvyššiu infláciu. Tá sa pohybovala na hodnote 11,9 %. V eurozóne potom index spotrebiteľských cien (CPI) dosiahol úroveň 7,4 %. Analytici pritom očakávali o niečo vyšší rast na úrovni okolo 7,5 %.

Cena ropy v piatok klesla, keď sa objavila informácia o intenzívnejšom zvyšovaní úrokových sadzieb zo strany Fedu. Vplyv mal aj slabší globálny rast a lockdowny v Číne, ktoré poškodili dopyt. Európa navyše zrejme čoskoro rozšíri sankcie na dovoz ruskej energie.

Nemenovaný zdroj z EÚ tento týždeň agentúre Reuters povedal, že Európska komisia pracuje na urýchlení dostupnosti alternatívnych dodávok energie. Ide o snahu znížiť náklady spojené s obmedzením dodávok ruskej ropy a presvedčiť tak aj zdráhavé krajiny, aby opatrenia prijali.

Netflix sa pripravuje na globálny zásah proti zdieľaniu hesiel. Tentoraz to vyzerá ako vážne varovanie. Mohlo by to znamenať koniec nekontrolovateľnej praxe požičiavania prihlasovacích údajov medzi členmi rodiny či priateľmi. Najväčšia svetová spoločnosť na streamovanie filmov a seriálov odhaduje, že viac ako 30 miliónov amerických a kanadských domácností používa zdieľané heslo pre prístup. Zdieľané heslo potom celosvetovo pravdepodobne používa viac ako 100 miliónov ďalších domácností.

Spoločnosť SpaceX podpísala svoju prvú dohodu o pridaní satelitného internetu Starlink do flotily lietadiel leteckého dopravcu JSX. Ide o polosúkromnú charterovú spoločnosť. Generálny riaditeľ JSX Alex Wilcox vo štvrtok konštatoval, že sa dohoda so SpaceX vzťahuje až na 100 lietadiel spoločnosti.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť