Powell pohrozil ďalším zvyšovaním sadzieb. Inflácia v EÚ vzrástla o 7,8 %

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 22.04.2022

Predseda Fedu Jerome Powell vo štvrtok naznačil, že americká centrálna banka by čoskoro mohla prikročiť k dvojnásobnému zvýšeniu sadzieb. Chce tak zintenzívniť boj s vysokou infláciou. Referenčná úroková sadzba Fedu je jedným z hlavných monetárnych nástrojov banky pre „riadenie“ ekonomiky. Centrálna banka väčšinu pandémie držala sadzby blízko nuly, teraz však zrejme obracia kurz. Fed v marci zvýšil sadzbu z rekordného minima o 0,25 percentného bodu. Chcel tak zamedziť rastu cenovej hladiny.

Medziročná miera inflácie v Európskej únii sa v marci zvýšila na rekordných 7,8 % z februárovej hodnoty 6,2 %. Česká republika mala v rámci EÚ tretiu najvyššiu infláciu. Tá sa pohybovala na hodnote 11,9 %. V eurozóne potom index spotrebiteľských cien (CPI) dosiahol úroveň 7,4 %. Analytici pritom očakávali o niečo vyšší rast na úrovni okolo 7,5 %.

Cena ropy v piatok klesla, keď sa objavila informácia o intenzívnejšom zvyšovaní úrokových sadzieb zo strany Fedu. Vplyv mal aj slabší globálny rast a lockdowny v Číne, ktoré poškodili dopyt. Európa navyše zrejme čoskoro rozšíri sankcie na dovoz ruskej energie.

Nemenovaný zdroj z EÚ tento týždeň agentúre Reuters povedal, že Európska komisia pracuje na urýchlení dostupnosti alternatívnych dodávok energie. Ide o snahu znížiť náklady spojené s obmedzením dodávok ruskej ropy a presvedčiť tak aj zdráhavé krajiny, aby opatrenia prijali.

Netflix sa pripravuje na globálny zásah proti zdieľaniu hesiel. Tentoraz to vyzerá ako vážne varovanie. Mohlo by to znamenať koniec nekontrolovateľnej praxe požičiavania prihlasovacích údajov medzi členmi rodiny či priateľmi. Najväčšia svetová spoločnosť na streamovanie filmov a seriálov odhaduje, že viac ako 30 miliónov amerických a kanadských domácností používa zdieľané heslo pre prístup. Zdieľané heslo potom celosvetovo pravdepodobne používa viac ako 100 miliónov ďalších domácností.

Spoločnosť SpaceX podpísala svoju prvú dohodu o pridaní satelitného internetu Starlink do flotily lietadiel leteckého dopravcu JSX. Ide o polosúkromnú charterovú spoločnosť. Generálny riaditeľ JSX Alex Wilcox vo štvrtok konštatoval, že sa dohoda so SpaceX vzťahuje až na 100 lietadiel spoločnosti.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.