Podpora vo výške 1,9 bil. dolárov pre USA schválená. Prehriatia ekonomiky ani inflácie sa Joe Biden nebojí

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 12.03.2021

Priemyselná výroba v Nemecku v januári prekvapivo medzimesačne klesla o 2,5%, keď sa očakával mierny rast o 0,2%. Dané údaje podľa analytikov naznačujú spomalenie ekonomickej aktivity od začiatku roka v najväčšej európskej ekonomike.

ECB na svojom marcovom zasadnutí ponechala podľa očakávaní nastavenie monetárnej politiky bez zmeny. Došlo však k miernej úprave výhľadu vývoja ekonomiky smerom hore pre tento i budúci rok. Európska centrálna banka ďalej konštatovala, že v druhom štvrťroku zintenzívni nákupy dlhopisov. Pravdepodobne sa ECB nepáči zvýšenie výnosov európskych dlhopisov, ku ktorému dochádza v poslednej dobe.

Na tlačovej konferencii šéfka ECB uviedla, že ekonomická situácia by sa v roku 2021 mala zlepšovať, ale stále pretrvávajú ekonomickej neistoty v krátkodobom období.

Bidenov stimulačný balík vo výške 1,9 bilióna dolárov prešiel v stredu Kongresom a nový prezident ho následne vo štvrtok podpísal. Biden sa teraz s viceprezidentkou Kamal Harrisouvou sústredí na propagáciu daného balíka naprieč Spojenými štátmi. Kritici stimulačného balíka poukazujú na to, že by mohol spôsobiť prehriatie ekonomiky, s čím by súviselo aj zvýšenie inflácie. Podľa amerického prezidenta je pre americkú ekonomiku ďaleko väčším rizikom nedostatočná podpora ekonomiky než podpora prílišná.

Podľa pravidelnej mesačnej správy OPEC by sa dopyt po rope mala razantnejšie zvýšiť až v druhej polovici tohto roka. Dopyt by teda mala vzrásť o 5,98 milióna barelov denne, čo by predstavovalo medziročný nárast o 6,5%.

Britský štatistický úrad zverejnil dáta o januárovom vývozu z Británie do Európskej únie, ktorý klesol o viac ako 40%. Aj dovoz tovaru z Európskej únie zaznamenal pokles, a to o necelých 29%. Tiež boli zverejnené dáta ohľadne HDP, ktorý sa v januári prepadol medzimesačne o 2,9%, čo bol ďaleko menší pokles, než analytici predpovedali (-4,9%). V medziročnom porovnaní však hrubý domáci produkt znížil až o hrozivých 9,2%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.