Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA klesol na úroveň pred pandémiou

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 31.12.2021

Analýza Penn Wharton Budget Model ukazuje, že americké domácnosti s nízkymi a strednými príjmami minuli v roku 2021 za rovnaké produkty, ktoré si kúpili v roku 2020 alebo 2019, o 7 % viac (v priemere ide o cca 3 500 USD). Pandémia koronavírusu podľa ekonómov tak prehĺbila sociálnu nerovnosť, pretože chudobné domácnosti nesú hlavnú ťažobu rastúcich cien. Väčšia časť ich rozpočtu ide totiž na položky, ktoré prudko zdraželi.

Zistenia sa zhodujú s analýzou údajov z kreditných a debetných kariet, ktorú na začiatku pandémie vykonal ekonóm Harvard Business School Alberto Cavallo. Tá ukázala, že v porovnaní s bohatšími spotrebiteľmi dopadol nárast cien na nízkopríjmových spotrebiteľov zhruba dvojnásobne. Odborníci sa teraz obávajú, že na začiatku roka 2022 dôjde k nárastu chudoby, pretože federálne dávky súvisiace s pandémiou postupne končia.

Pritom počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA skončili v roku 2021 na úrovni blízkej predpandemickému obdobiu. Vďaka zlepšujúcej sa situácii na trhu práce sa v priebehu roka žiadosti znížili zhruba štvornásobne. Podľa analýzy údajov federálnej rezervnej banky v St. Louis predstavoval v decembri 2021 priemerný počet počiatočných žiadostí o podporu 199 250 týždenne. V januári roku 2021 bolo pritom podaných okolo 849 000 žiadostí. Súčasné hodnoty sú dokonca nižšie ako z decembra roku 2019. Avšak trh práce môže byť na začiatku roku 2022 ohrozený prudkým nárastom prípadov Covid-19 v súvislosti so šírením vysoko nákazlivej varianty omikrón.

Index spotrebiteľských cien v Španielsku v decembri vzrástol o 6,7 % oproti rovnakému mesiacu minulého roka, čo predstavuje najrýchlejšie medziročné tempo inflácie od roku 1989. Príčinou tohto nárastu je rastúca cena elektriny a potravín.

Najvyšší predstavitelia v Pekingu tento mesiac na zasadnutí o ekonomickom plánovaní varovali, že rast čínskej ekonomiky bude silne závisieť od zotavenia domácej spotreby. Popri problémoch na realitnom trhu je to ďalší dôležitý faktor, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť ekonomický rast v roku 2022. Pandémia koronavírusu mala negatívny vplyv na príjmy čínskych obyvateľov. Celková neistota ohľadom pracovných miest a príjmov znižuje ochotu ľudí utrácať. Nízke spotrebiteľské výdavky tiahnu čínsku ekonomiku dole už od pandémie, pričom v roku 2022 sa zatiaľ nepočíta s pomyselným svetlom na konci tunela. Maloobchodné tržby za prvých 11 mesiacov roku napriek tomu vzrástli o 13,7 % oproti rovnakému obdobiu roku 2020.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.