Philadelphský Fed index v novembri zaostal za očakávaniami

Prehľad ekonomických a politických udalostí - 15.11.2018

DomovPhiladelphský Fed index v novembri zaostal za očakávaniami

EKONOMIKA

AUSTRÁLIA

Austrálsky trh práce pridal v októbri 32,8 tisíc novovytvorených pracovných miest (odh. 19.9 tisíc), čím ponechal nezamestnanosť v krajine na nezmenenej úrovni 5,0% (odh. 5,1%). Podľa regiónov, zamestnanosť rástla najvyššie v New South Wales (+16300) a v južnej časti Austrálie (+7700), kým vo Victorii (-3500) a v Queenslandu (-3200) došlo k nárastu nezamestnanosti.

VEĽKÁ BRITÁNIA

Hodnota predaného tovaru v maloobchode v októbri výrazne poklesla. Maloobchod sa na mesačnej báze prepadol do negatívneho pásma -0,5% (odh. +0,2%). V negatívnom pásme sa hodnota maloobchodu pohybuje už po druhý mesiac v rade. Na ročnej báze maloobchod vzrástol o 2,2%, hoci výrazne pod očakávaním analytikov (+3%).
Najmenej sa obchodom darilo v predaji nábytku (-3,0%) a palív (-1,2%). Významne však vzrástol predaj cez internet (+12,6%), ktorý mal na celkovom predaji v maloobchode až 18% podieľ.

EURÓPA

Európska ekonomika vykázala v septembri obchodný prebytok na úrovni 13,4 miliardy eur (odh. 16,4 mld.eur). Septembrová hodnota sa nachádza len o 0.4 miliardy nad svojím minimom od septembra 2014.
Export európskych výrobkov vzrástol o 2,5%, kým import sa zvýšil dva krát toľko (+5%). Európsky vývoz energií (+15,4%) spolu s chemikáliami (+6,9%) prudko posilnili. Na druhej strane ale vývoz jedla a nápojov spomalil o -0,8%.
Najvyšší nárast po dopyte európskych výrobkov z pohľadu štátov patril Indii (+10,9%) a Kanade (+10,3%). A naopak, najvyšší nárast dovezených tovarov do Európy patril Rusku (+15,1%).

USA

Americké maloobchodné tržby v septembri pozitívne prekvapili, keď s 0,8% rastom (najviac od júna 2018) predčili odhady analytikov, ktorí počítali len s 0,6% rastom. Na druhej strane ale štatistický úrad revidoval hodnotu z minulého mesiaca smerom nadol z +0,1% na -0,1%.

Nástup zimného počasia prinútil spotrebiteľov míňať viac za plyn (+3,5%) a kúpu nových aut (+1,1%). O niečo menej sa už darilo reštauráciam a predajniam s nábytkom. Predaj nábytku klesá s veľkou pravdepodobnosťou z dôvodu nárastu nákladov na hypotéky, nakoľko FED postupne zvyšuje úrokové sadzby.

Počet žiadostí o podporu sa v USA minulý týždeň mierne navýšil z 214 na 216 tisíc (odh. 213 tisíc). Stále sa však počet žiadostí nachádza veľmi blízko svojich miním.
Najväčší nárast počtu žiadostí bol hlásený v Michigane (+4853), Kalifornii (+2792) a Pensylvánii (+2698), zatiaľ čo v Missouri (-2876), a na Floride ( -1216) sa stav na trhu práce významne zlepšil.

Z USA boli dnes zverejnené i výsledky New Yorkského Fed indexu (23.3b odh. 19.9b), v ktorom boli New Yorkský výrobcovia dotazovaní na ohodnotenie ekonomickej situácie v štáte New York. Prieskum skončil nasledovne:
Indexy celkových obchodných podmienok (+2,2), nákladov (+1,7), zásob (+10,1) a ceny výrobkov (+2,5) vzrástli, kým indexy nových objednávok (-2,1) a miezd (-1,2) poklesli.
Aj napriek tomu, že hodnota New Yorkského Fedu skončila nad odhadom analytikov, z rozboru prieskumu nemôžme vyjadriť priveľa optimizmu. Náklady sa zvyšujú, mzdy klesajú, ceny výrobkov rastú – toto sa môže negatívne odraziť na spotrebe obyvateľstva.

Jedným z ďalších ekonomických dát z USA boli septembrové výsledky obchodných zásob. Tie však moc neprekvapili, pretože skončili v súlade s odhadom analytikov na úrovni 0,3% (predch. 0,5%).

Philadelphský Fed index v novembri zaostal za očakávaniami pri raste o 12,9 bodu (odh. 20,1b.) a jeho predchádzajúcej hodnoty 22,2 bodu. Hodnota 12,9 bodu je len o necelých pol bodu vyššia než jeho najmenšia hodnota od marca 2016.
Indexy nových objednávok (-0,9), nákladov (-3) a miezd (-2) poklesli, kým index zásob po dvoch prepadoch dnes vzrástol o 9,5 bodu, spolu s indexom cien výrobkov (+1).
Index merajúci výhľad na nasledujúcich 6 mesiacov poklesol z 33,8 na 27,2.

POLITIKA

VEĽKÁ BRITÁNIA

Svoju nespokojnosť s prebiehajúcim vyjednávaním dohody o Brexite dnes dali najavo dvaja ministri svojou rezignáciou. Ide o ministra pre Brexit Dominic Raab a ministerka práce Ester McVey.

Krátko na to škótska premiérka Nicola Sturgeon vyjadrila presvedčenie o tom, že Brexit dodal Škótsku nový impulz na vyhlásenie referenda o nezávislosti.

RUSKO

Pred dvoma dňami OPEC vyjadril snahu presvedčiť krajinu OPECU k zníženiu ich produkcie ropy o 1,4 milióna barelov. Rusko na tento návrh dnes zareagovalo a vyhlásilo, že nemieni svoju produkciu nijako obmedzovať, tvrdia ruské zdroje.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť