OPEC+ zvažuje znížiť produkciu ropy. Nemecká ekonomika mierne vzrástla

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 26.08.2022

DomovSprávyOPEC+ zvažuje znížiť produkciu ropy. Nemecká ekonomika mierne vzrástla

Nemecká ekonomika prekvapivo vykázala v druhom štvrťroku medzikvartálny rast o 0,1 %. Ako vyšlo najavo z konečnej správy spolkového štatistického úradu. Pôvodne sa očakávalo, že rast najväčšej európskej ekonomiky zaznamená stagnáciu. Miernemu rastu nemeckého HDP pomohli najmä súkromné ​​a vládne výdavky.

„Napriek zložitým hospodárskym podmienkam vo svete si nemecké hospodárstvo v prvých dvoch štvrťrokoch roku 2022 svoju pozíciu uhájilo.”
Georg Thiel, šéf štatistického úradu

Oba referenčné kontrakty ropy (WTI + CL) dosiahli v stredu trojtýždňové maximá. Stalo sa tak potom, čo saudský minister energetiky upozornil na možnosť, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci (OPEC+) zníži produkciu. Cieľom je podpora súčasných cien.

V rovnakom čase pokračujú rozhovory medzi Európskou úniou, Spojenými štátmi a Iránom o oživení jadrovej dohody z roku 2015. Irán povedal, že dostal od Spojených štátov odpoveď na „konečný“ text EÚ, ktorý má dohodu vzkriesiť. Analytici ANZ Daniel Hynes a Soni Kumari uviedli, že pokiaľ dôjde k dohode, bude to pravdepodobne v krátkodobom horizonte signál pre zníženie cien. Na trh by sa totiž mohla opäť dostať iránska ropa, ktorá doteraz podliehala embargu.

Index nákupných manažérov (PMI) v spracovateľskom priemysle eurozóny sa v auguste prepadol na najnižšiu hodnotu za posledných 26 mesiacov. Podľa údajov zverejnených v utorok ide o hodnotu 49,7. Na základe predbežných údajov dosiahol kompozitný index PMI tiež svoje 16-mesačné minimum na 49,2. Informácie oznámila v utorok americká spoločnosť S&P Global, ktorá poskytuje finančné služby.

“Celkový pokles produkcie bol opäť ťahaný prepadom v spracovateľskom sektore, kde produkcia klesala už tretí mesiac v rade značným tempom.”
zástupca S&P Global

Americký dolár vo štvrtok voči košu hlavných mien poklesol. Stalo sa tak pred prejavom predsedu Federálneho rezervného systému Jeromea Powella o tom, kam sa bude uberať menová politika. Dolárový index, ktorý meria dolár voči šiestim ďalším svetovým menám, sa znížil o 0,15 % na 108,47. Zostal tak neďaleko od svojich najvyšších hodnôt na 109,29, ktorých sa dotkol v polovici júla. Euro sa voči doláru dostalo v utorok na 20-ročné minimá. A to konkrétne na úroveň 0.99005/USD.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť