OPEC+ zvažuje znížiť produkciu ropy. Nemecká ekonomika mierne vzrástla

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 26.08.2022

DomovSprávyOPEC+ zvažuje znížiť produkciu ropy. Nemecká ekonomika mierne vzrástla

Nemecká ekonomika prekvapivo vykázala v druhom štvrťroku medzikvartálny rast o 0,1 %. Ako vyšlo najavo z konečnej správy spolkového štatistického úradu. Pôvodne sa očakávalo, že rast najväčšej európskej ekonomiky zaznamená stagnáciu. Miernemu rastu nemeckého HDP pomohli najmä súkromné ​​a vládne výdavky.

„Napriek zložitým hospodárskym podmienkam vo svete si nemecké hospodárstvo v prvých dvoch štvrťrokoch roku 2022 svoju pozíciu uhájilo.”
Georg Thiel, šéf štatistického úradu

Oba referenčné kontrakty ropy (WTI + CL) dosiahli v stredu trojtýždňové maximá. Stalo sa tak potom, čo saudský minister energetiky upozornil na možnosť, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci (OPEC+) zníži produkciu. Cieľom je podpora súčasných cien.

V rovnakom čase pokračujú rozhovory medzi Európskou úniou, Spojenými štátmi a Iránom o oživení jadrovej dohody z roku 2015. Irán povedal, že dostal od Spojených štátov odpoveď na „konečný“ text EÚ, ktorý má dohodu vzkriesiť. Analytici ANZ Daniel Hynes a Soni Kumari uviedli, že pokiaľ dôjde k dohode, bude to pravdepodobne v krátkodobom horizonte signál pre zníženie cien. Na trh by sa totiž mohla opäť dostať iránska ropa, ktorá doteraz podliehala embargu.

Index nákupných manažérov (PMI) v spracovateľskom priemysle eurozóny sa v auguste prepadol na najnižšiu hodnotu za posledných 26 mesiacov. Podľa údajov zverejnených v utorok ide o hodnotu 49,7. Na základe predbežných údajov dosiahol kompozitný index PMI tiež svoje 16-mesačné minimum na 49,2. Informácie oznámila v utorok americká spoločnosť S&P Global, ktorá poskytuje finančné služby.

“Celkový pokles produkcie bol opäť ťahaný prepadom v spracovateľskom sektore, kde produkcia klesala už tretí mesiac v rade značným tempom.”
zástupca S&P Global

Americký dolár vo štvrtok voči košu hlavných mien poklesol. Stalo sa tak pred prejavom predsedu Federálneho rezervného systému Jeromea Powella o tom, kam sa bude uberať menová politika. Dolárový index, ktorý meria dolár voči šiestim ďalším svetovým menám, sa znížil o 0,15 % na 108,47. Zostal tak neďaleko od svojich najvyšších hodnôt na 109,29, ktorých sa dotkol v polovici júla. Euro sa voči doláru dostalo v utorok na 20-ročné minimá. A to konkrétne na úroveň 0.99005/USD.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť