Obyvatelia Číny sa v októbri zadlžovali najpomalším tempom od januára 2018

Prehľad ekonomických a politických udalostí 13.11.2018

DomovSprávyObyvatelia Číny sa v októbri zadlžovali najpomalším tempom od januára 2018

EKONOMIKA

AUSTRÁLIA

Dôvera respondentov hodnotiacich ekonomický stav v sektore podnikov v októbri mierne poklesol. Výsledok NAB podnikovej dôvery sa znížil z 6 na 4 body a aktuálne sa tak nachádza na najnižších úrovniach od novembra 2016. Ziskovosť podnikov sa znížila z 14 na 12 b., zamestnanosť ešte výraznejšie z 11 na 7b. Ekonóm Alan Oster ale predpokladá, že aktuálne slabé výsledky zamestnanosti v nasledujúcom období pokračovať nebudú.

Indexy nových objednávok a využitia výrobnej kapacity zostali na nezmenenej úrovni. Pokles sa zaznamenal i v hodnotení obchodných podmienok (z 14 na 12b), hoci sa obchodné podmienky i napriek poklesu stále nachádzajú výrazne nad ich dlhodobým priemerom. Najväčšia obchodná dôvera (+25) i najlepšie obchodné podmienky (+28) sa nachádzali v baníctve, kým presne naopak tomu bolo v maloobchode, so slabým rastom dôvery (+1) a s prepadom v ohodnotení obchodných podmienok (-3).

NEMECKO

Výsledky nemeckej inflácie v októbri nijako neprekvapili. Index spotrebiteľských cien (CPI) zostal na mesačnej (+0,2%) i na ročnej báze (+2,5%) v súlade s odhadom analytikov. Rovnako tak skončili i výsledky harmonizovanej inflácie na mesačnej (+0,1%) a ročnej báze (+2,4%).

Na mesačnej báze rástli najrýchlejšie ceny palív, konkrétne ceny dieselu (+2,5%) a vykurovacieho oleju (+5,4%). A naopak, najpomalší rast bol hlásený u ovocia (-2,6%) a dovolenkových pobytov (-3,6%).

V porovnaní s predchádzajúcim rokom rástli ceny najrýchlejšie za dovolenkové pobyty (+7,1%), motorové palivá (+14,8%), vykurovací olej (+39,9%) a zeleninu (+9,3%). Najnižší rast sa zaznamenal v cenách vzdelávania (-3,2%), ovocia (-2,4%) a plynu (-1,4%).

Dôvera v nemeckú ekonomiku zostáva slabá i v novembri. Index ZEW dotazujúci sa respondentov na súčasné ohodnotenie ekonomickej situácie v krajine poklesol o 11,9 bodu na 58,2 bodu, spôsobený slabými výsledkami priemyselnej produkcie, maloobchodných tržieb a nemeckého zahraničného obchodu.

Vyhliadky na nasledujúcich 6 mesiacov sa i tento mesiac nachádzajú v negatívnom pásme -24,1 bodu (odh. -24,2), hoci o kvapku lepšie v porovnaní s predchádzajúcou hodnotou -24,7. Stále však ide o hlboký prepad pod dlhodobý priemer 22,7 bodu.

ČÍNA

Obyvatelia Číny sa v októbri zadlžovali najpomalším tempom od januára 2018. Poukázali na to dnes výsledky nových pôžičiek, ktoré poklesli z 1,38 bilióna juanov na 697 miliárd juanov (odh. 915 mld.). Menšia ochota čínskeho obyvateľstva k braniu úverov sa zrejme odzrkadlí už na súčasne slabom čínskom dopyte.

Pozitívne správy však vyšli v podobe výsledkov množstva peňazí v obehu – M2. Množstvo peňazí v obehu sa totiž zvýšilo až o 8% na 179 biliónov juanov. Jedná sa o pozitívnu správu pre ekonomiku, pretože vyššia hodnota M2 znamená i väčšiu a tým i ľahko dostupnejšiu likviditu v krajine.

VEĽKÁ BRITÁNIA

Situácia na britskom trhu práce sa v septembri mierne zhoršila, po tom čo počet nezamestnaných vzrástol zo svojich miním z 4,0% na 4,1%. Aj napriek tomuto sa však britská nezamestnanosť nachádza stále na veľmi nízkych úrovniach. Za zvýšením nezamestnanosti stojí najrýchlejší nárast počtu žiadostí o podporu (20.2 tisíc) od mája 2018, ktorý výraznejšie prekonal odhady analytikov, ktorí rátali s nárastom žiadosti o podporu na 4,3 tisíc.

Tieto výsledky však nie sú až takým prekvapením, vzhľadom na fakt, že september a október sú mesiace v ktorých si začína hľadať prácu čo najviac študentov s ukončením štúdiom.

Oveľa viac potešil prudký nárast britských miezd na úroveň 3,2% z 2,8% (odh. 3,0%), čo predstavuje ich najrýchlejší rast od decembra 2008. Rast miezd bude vyvolávať tlaky na rast inflácie, ktorá je spolu s mzdami najdôležitejším faktorom na základe ktorého sa Bank Of England rozhoduje či zvýši alebo nezvýši svoje úrokové sadzby.

POLITIKA

JAPONSKO

Japonská centrálna banka (BOJ) sa stala prvou krajinou spomedzi krajín G7, ktorej hodnota finančných aktív presiahol hodnotu HDP krajiny. V súčasnosti BOJ disponuje finančnými aktívami o hodnote až 4,87 bilióna dolárov.

Len pre porovnanie, táto hodnota je viac než 5 krát vyššia než najhodnotnejšia akciová spoločnosť Apple.

VEĽKÁ BRITÁNIA

Britská vláda dnes poobede informovala o čoskorom dosiahnutí dohody o Brexite, čo následne o pár hodín neskôr potvrdila i írska televízna stanica, informujúc vyriešenie otázky “írskej hranice”. Medzitým sa však z britského parlamentu ozvali slová jedného člena Labouristov, ktorý vyjadril obavy nad tým, či je vyjednaná dohoda pozitívna pre Britániu. Jeho slová následne spôsobili prepad na britskej libre, pretože je neisté, či dohoda, ktorá by bola pre Britániu nepriaznivá prejde britským parlamentom. O schválení vyjednanej dohody parlamentom by sa pritom malo rozhodnúť už zajtra v poobedných hodinách.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť