Nezamestnanosť v USA nečakane klesla na 6,9%. Fed ponechal úrokové sadzby aj program nákupu dlhopisov bez zmien

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 06.11.2020

DomovSprávyNezamestnanosť v USA nečakane klesla na 6,9%. Fed ponechal úrokové sadzby aj...

Z pondelňajších zverejnených údajov spoločnosti Caixin a Markit vyplynulo, že aktivita v čínskom priemysle v októbri zaznamenala najrýchlejšie tempo rastu za takmer desať rokov. Index nákupných manažérov PMI sa vyšvihol zo septembrových 53 bodov na 53,6 bodov. Analytici naopak očakávali, že hodnota indexu zostane bezo zmeny.

Mexický prezident Obrador v utorok oznámil, že mexické hospodárstvo zostane silné bez ohľadu na to, kto bude zvolený do Bieleho domu. “Naša ekonomika je silná, zdravá a zahraniční investori majú v našu krajinu dôveru,” dodal Obrador.

Austrálska centrálna banka (RBA) na svojom zasadnutí znížila základnú úrokovú sadzbu z 0,25% na rekordné minimum 0,1%. RBA tiež oznámila, že bude nakupovať viac cenných papierov ako doteraz, čím chce podporiť zotavenie ekonomiky, ktorú tvrdo zasiahli opatrenia proti šíreniu covid-19.

Španielsky štatistický úrad informoval, že tamojší prímorský štát navštívilo v tomto roku doteraz iba 16,8 milióna zahraničných turistov, čo je o 75% menej ako v porovnaní s minulým rokom. Cestovný ruch sa podieľa na španielskom HDP približne 12%.

Jednou z najviac očakávaných udalostí tohto roka boli stredajšie americkej prezidentské voľby. V ktorých sa proti sebe postavili doterajší prezident Donald Trump a demokratický kandidát Joe Biden. V čase písania makroekonomického zhrnutie neboli všetky hlasy spočítané, avšak zatiaľ to podľa všetkého vyzerá, že budúcim prezidentom bude Joe Biden.

Doterajší prezident Donald Trump vyhlásil, že sa chystá podať súdnu žalobu kvôli údajným volebným podvodom, keď podľa neho republikánski pozorovatelia nemajú riadny prístup k sčítaniu hlasov.

Na štvrtkovom zasadnutí sa Bank of England rozhodla ponechať základnú úrokovú sadzbu na 0,1%. Program nákupu aktív bol naopak zvýšený o 150 miliárd na 895 miliárd libier. Podľa The Telegraph navyše banka uvažuje o zavedení záporných sadzieb.

Česká národná banka tiež rozhodla ponechať základnú sadzbu nezmenenú na úrovni 0,25%. Centrálna banka tiež zverejnila novú prognózu, podľa ktorej by mohli byť sadzby zvýšené už v budúcom roku.

Guvernér Rusnok však na tlačovej konferencii toto nepriamo dementoval, keď konštatoval, že k navýšeniu sadzieb pravdepodobne dôjde neskôr.

Fed sa tiež na menovo-politickom zasadaní nemenil úrokovú sadzbu, ktorú ponechal v rozpätí 0-0,25%. Ďalej tiež zopakoval, že sadzba zostane na nízkej úrovni do doby, než ekonomika dosiahne plnej zamestnanosti a inflácia sa bude blížiť dvojpercentnému cieľu banky. Program nákupu dlhopisov Fed ponechal na súčasných úrovniach (120 miliárd dolárov mesačne).

Podľa piatkových dát sa priemyselná výroba v Nemecku v septembri zvýšila o 1,6%. Kvôli druhej vlne koronavírusz bolo posilnenie pomalšie ako sa predikovalo (2,7%).

V Spojených štátoch bolo v novembri vytvorených mimo poľnohospodárstva 638 tisíc nových pracovných miest, čo bolo o niečo viac než predikcie analytikov, ktorí očakávali nárast iba o 600 tisíc pracovných miest.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť