Fed v boji s infláciou zvyšuje úrokové sadzby o 0,75 bodu. To môže znamenať recesiu, stratu pracovných miest, vyššie úverové náklady a ďalšie dôsledky. Jerome Powell potom ďalej uviedol, že nechať pokračovať infláciu by bolo horšie a že „oneskorenie pravdepodobne povedie len k väčšej bolesti“. Projekcie ukazujú, že sadzby v budúcom roku mierne porastú. K zníženiu by malo dôjsť v roku 2024. Predseda Fedu však poznamenal, že centrálna banka prijíma rozhodnutie v každom zasadnutí osobitne.

„Musíme dostať infláciu pod kontrolu. Prial by som si, aby existoval bezbolestný spôsob, ako to urobiť. Nie je.” Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému

Zástupcovia spoločnosti Volkswagen tvrdia, že nedostatok čipov potrvá aj po roku 2023. Spoločnosť sa tak pripravuje na „nové podmienky“ v kríze dodávateľského reťazca. Od konca roku 2020 dopyt po polovodičových čipoch výrazne prevyšuje ponuku základných súčiastok používaných na výrobu elektronických zariadení. Nedostatok donútil výrobcov automobilov, vývojárov telefónov a ďalších, aby znižovali svoj výrobný výkon, zatiaľ čo čakanie na materiály pokračuje.

„Do konca roku 2023 bude pravdepodobne stále existovať štrukturálny nedostatok v oblasti polovodičov.“ Murat Aksel, šéf nákupu Volkswagen

Akcie v Hongkongu dosiahli vo štvrtok najnižšiu úroveň za viac ako desať rokov. Ďalšie ázijské trhy tiež klesli po tom, čo americká centrálna banka zvýšila sadzby o 75 bázických bodov a predpovedala ďalšie zvýšenie. To vyvolalo obavy z recesie. Hongkong nadviazal hodnotu svojej meny k americkému doláru. V záujme udržania tohto nadviazania centrálna banka tiež zvýšila vo štvrtok svoju základnú sadzbu o 75 bázických bodov .

Nemecká vláda v stredu súhlasila so znárodnením energetickej spoločnosti Uniper. Týmto krokom sa snaží udržať priemysel nad vodou v dôsledku celosvetovej energetickej krízy. Nemecko už v júli schválilo odkúpenie hlavného dovozcu plynu v rámci záchranného balíčka vo výške 15 miliárd eur (14,95 miliardy dolárov). Teraz tiež kúpi 56% podiel vo fínskej energetickej spoločnosti Fortum za 0,5 miliardy eur. Nemecký štát by mal vlastniť zhruba 98,5 % Uniperu.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.