Nemecko je v recesii. Ekonomická aktivita v USA zaznamenala prudký pokles

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 29.05.2020

DomovSprávyNemecko je v recesii. Ekonomická aktivita v USA zaznamenala prudký pokles

Spolkový štatistický úrad v pondelok zverejnil, že sa nemecká ekonomika v prvom štvrťroku prepadla v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 2,2%, čo bol najväčší pokles od finančnej krízy v roku 2009. V predchádzajúcom štvrťroku klesla ekonomika Nemecka o 0,1% a teraz sa teda nachádza v recesii.

Podľa inštitútu Ifo sa však podnikateľská nálada v Nemecku v máji zlepšila, keď sa zvýšila z aprílových 74,2 bodov na 79,5 bodov.

Rusko oznámilo, že zavedie dočasný zákaz dovozu ropných produktov do zeme. Toto obmedzenie by malo trvať do konca septembra a bude zahŕňať vysoko kvalitnú naftu, benzín a letecký petrolej.

Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda v utorok varoval, že japonská centrálna banka môže urobiť ďalšie kroky na zmiernenie ekonomického dosahu pandémie koronavírusu.

Index spotrebiteľskej dôvery, ktorý zostavuje výskumná skupina Conference Board, v máji vzrástol z 85,7 bodov na 86,6 bodov. Analytici oslovení agentúrou Reuters však predikoval rast na 88 bodov.

Z Béžovej knihy, ktorá bola zverejnená v stredu, vyplynulo, že ekonomická aktivita v USA v apríli a máji kvôli koronavírusu zaznamenala prudký pokles. Najmä poklesli spotrebiteľské výdavky a produkcia v spracovateľskom sektore.

Japonská vláda schválila ďalší balíček na podporu ekonomiky vo výške 31,9 biliónov jenov. Spolu s prvým balíčkom, ktorý bol navrhnutý pred mesiaca, sa jedná o najväčšiu pomoc na svete.

Japonský premiér Šinzó Abe k tomu dodal, že bude chrániť japonskú ekonomiku pred krízou storočia za každú cenu.

Mierny pokles európskej ekonomiky v tomto roku, ako sa spočiatku zdalo, nebude pravdepodobne pravdepodobný, konštatovala guvernérka ECB Christine Lagardeová. Zároveň uistila, že by sme nemali v najbližšej dobe byť svedkami ďalšej dlhovej krízy.

Zo štvrtkových zverejnených fundamentov vyplynulo, že objednávky tovarov dlhodobej spotreby v Spojených štátoch v apríli poklesli o 17,2% po marcovom poklese 16,6%. Konsenzus pritom očakával ešte väčší pokles o 19%.

Hrubý domáci produkt v USA v prvom štvrťroku medzikvartálne klesol o 5% z rastu 2,1% v predchádzajúcom štvrťroku, keď sa očakával pokles o 4,8%.

Týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti vzrástol v Spojených štátoch o viac ako 2 milióny žiadostí. Za posledný mesiac teda žiadalo viac ako 22 miliónov nezamestnaných o dávky v nezamestnanosti.

V piatok sme sa tiež dočkali zverejnenia HDP v Kanade, ktoré v prvom štvrťroku medzikvartálne kleslo z 0,1% na – 2,1%. V marci bol však medzimesačný prepad až 7,2%, keď sa očakával ešte väčší prepad (- 9%).

Index spotrebiteľských cien v eurozóne sa v máji medziročne klesol z 0,3% na 0,1%, čo bolo v súlade s prognózami analytikov.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť