Nemecko a Francúzsko sa spoločne zhodli na novom rozpočte pre Eurozónu

Prehľad ekonomických a politických udalostí - 19.11.2018

Nemecko a Francuzsko sa spolocne zhodli na novom rozpocte pre Eurozonu

EKONOMIKA

JAPONSKO

Obchodný prebytok Japonska sa v októbri významne zmenšil. Poukázali na to dnes výsledky obchodnej bilancie, ktorá poklesla do negatívneho teritória -449 mld. JPY (odh -70.mld. JPY) na svoju najnižšiu úroveň od júna 2018. Import na ročnej báze vzrástol o +19,9% (odh. +14,5%), avšak rast exportu bol o čosi menší než s akým počítali analytici (+8,2% odh. 9%).

Import z USA vzrástol o 34%, poháňaný jedlom, ropou, železom a ostatnými kovmi a zariadeniami, kým export japonských tovarov do USA vzrástol o 12%, vedený autami, zariadeniami, medicínskymi produktmi a gumou.

Export do Číny, najväčšieho japonského obchodného partnera, vzrástol o 9%, vedený autami a plastovými surovinami. Zásielky do Ázii posilnili o 7,3%.

Japonský export sa po minulo mesačnom prepade v dôsledku prírodnej katastrofy zotavil, hoci so slabším tempom než s akým počítali analytici. Japonský export do USA činil oveľa menšej hodnoty než import, čo je dôsledkom americkej obchodnej vojny proti Japonsku. Trump môže byť s výsledkami spokojný, hoci Japonci veľmi nie.

POLITIKA

EURÓPA

Dve najväčšie európske ekonomiky – Nemecko a Francúzsko sa spoločne zhodli na novom rozpočte pre Eurozónu. Výška rozpočtu a ostatné detaily pre verejnosť zatiaľ známe nie sú.

Krátko po aktualizovaní dohody taliansky minister vnútra Matteo Salvini vyhlásil, že Taliansko Nemecko – Francúzsky rozpočet nepodporí, pokiaľ bude rozpočet pre Taliansko nevýhodný.

Uvidíme ako sa k rozpočtu vyjadria ostatní európsky ministri financií

ÁZIA

Dnešné stretnutie členov APECU skončilo bez konečnej dohody. Ide o prvý krát v histórii, kedy sa členovia nedokázali zhodnúť vo všetkých preberaných témach.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.