Najrýchlejší rast HDP od roku 1947. USA zaznamenalo za tretí kvartál skok o 33,1%

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 30.10.2020

DomovSprávyNajrýchlejší rast HDP od roku 1947. USA zaznamenalo za tretí kvartál skok...

Svetová obchodná organizácia v pondelok rozhodla, že Európska únia môže uvaliť clá na dovoz tovaru zo Spojených štátov vo výške štyroch miliárd dolárov ročne kvôli dotáciám americkej vlády, ktoré poskytovala americkému výrobcovi lietadiel Boeing.

Analytici však neočakávajú, že Európska únia zavedie clá skôr, než bude známy nový americký prezident. Americký delegát vyzval Európsku úniu, aby clá nezavádzala, keďže Washington už upustil od nelegálnych subvencií a ďalej pohrozil, že v prípade zavedenia budú Spojené štáty reagovať protiopatreniami.

Ratingová agentúra S & P prekvapivo zvýšila hodnotenie Talianska z negatívneho ratingu na stabilný, čo naznačuje, že v blízkej dobe neuvažuje o znížení hodnotenia. Agentúra tiež oznámila, že sa nedomnieva, že sa talianske ekonomike podarí dosiahnuť predkoronavírusových úrovní skôr ako v roku 2023.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v utorok uviedol, že centrálna banka nebude nečinná, ak dôjde k dramatickému oslabovaniu koruny, aj keď takýto scenár nie je podľa Rusnoka príliš pravdepodobný.

Objem objednávok tovaru dlhodobej spotreby v Spojených štátoch v septembri medziročne posilnil z augustových 0,4% na 1,9%, čo bolo oveľa rýchlejší rast než sa očakávalo (0,5%).

Nemecká vláda v stredu informovala, že od budúceho pondelka zavedie čiastočný lockdown, kedy dôjde na jeden mesiac k uzavretiu barov či reštaurácií. Nemci sa tiež budú môcť stretávať maximálne v počte desiatich ľudí iba z dvoch domácností.

Hlavnou makroekonomickou udalosťou tohto týždňa bolo štvrtkové zasadnutie ECB, na ktorom síce nedošlo k zmene úrokových sadzieb či programu nákupu cenných papierov, avšak banka svojim holubičom postojom začala pripravovať trhy na prehodnotenie menovej politiky na decembrovom zasadnutí.

K tomuto kroku viedlo ECB markantný nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom v európskych krajinách. Podľa ekonómov oslovených agentúrou Reuters, sa ECB v decembri chystá na zvýšenie nákupov dlhopisov.

Ekonomika v Spojených štátoch zaznamenala v treťom štvrťroku podľa predbežného odhadu rekordný vzostup. HDP sa teda v medzikvartálne zvýšil o 33,1% z poklesu 31,4% v predchádzajúcom štvrťroku, čo predstavuje najrýchlejší rast od roku 1947, kedy sa začal tento údaj merať.

Eurostat v piatok zverejnil HDP za tretí kvartál v Európskej únii, ktorý sa zvýšil v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 12,1%. V eurozóne ekonomika za rovnaké obdobie vzrástla o 12,7%, čo v oboch prípadoch predstavovalo rekordný rast.

Ďalej bol zverejnený index spotrebiteľských cien v eurozóne, ktorý v októbri medziročne poklesol o 0,3%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť