Najrýchlejší rast HDP od roku 1947. USA zaznamenalo za tretí kvartál skok o 33,1%

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 30.10.2020

Svetová obchodná organizácia v pondelok rozhodla, že Európska únia môže uvaliť clá na dovoz tovaru zo Spojených štátov vo výške štyroch miliárd dolárov ročne kvôli dotáciám americkej vlády, ktoré poskytovala americkému výrobcovi lietadiel Boeing.

Analytici však neočakávajú, že Európska únia zavedie clá skôr, než bude známy nový americký prezident. Americký delegát vyzval Európsku úniu, aby clá nezavádzala, keďže Washington už upustil od nelegálnych subvencií a ďalej pohrozil, že v prípade zavedenia budú Spojené štáty reagovať protiopatreniami.

Ratingová agentúra S & P prekvapivo zvýšila hodnotenie Talianska z negatívneho ratingu na stabilný, čo naznačuje, že v blízkej dobe neuvažuje o znížení hodnotenia. Agentúra tiež oznámila, že sa nedomnieva, že sa talianske ekonomike podarí dosiahnuť predkoronavírusových úrovní skôr ako v roku 2023.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v utorok uviedol, že centrálna banka nebude nečinná, ak dôjde k dramatickému oslabovaniu koruny, aj keď takýto scenár nie je podľa Rusnoka príliš pravdepodobný.

Objem objednávok tovaru dlhodobej spotreby v Spojených štátoch v septembri medziročne posilnil z augustových 0,4% na 1,9%, čo bolo oveľa rýchlejší rast než sa očakávalo (0,5%).

Nemecká vláda v stredu informovala, že od budúceho pondelka zavedie čiastočný lockdown, kedy dôjde na jeden mesiac k uzavretiu barov či reštaurácií. Nemci sa tiež budú môcť stretávať maximálne v počte desiatich ľudí iba z dvoch domácností.

Hlavnou makroekonomickou udalosťou tohto týždňa bolo štvrtkové zasadnutie ECB, na ktorom síce nedošlo k zmene úrokových sadzieb či programu nákupu cenných papierov, avšak banka svojim holubičom postojom začala pripravovať trhy na prehodnotenie menovej politiky na decembrovom zasadnutí.

K tomuto kroku viedlo ECB markantný nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom v európskych krajinách. Podľa ekonómov oslovených agentúrou Reuters, sa ECB v decembri chystá na zvýšenie nákupov dlhopisov.

Ekonomika v Spojených štátoch zaznamenala v treťom štvrťroku podľa predbežného odhadu rekordný vzostup. HDP sa teda v medzikvartálne zvýšil o 33,1% z poklesu 31,4% v predchádzajúcom štvrťroku, čo predstavuje najrýchlejší rast od roku 1947, kedy sa začal tento údaj merať.

Eurostat v piatok zverejnil HDP za tretí kvartál v Európskej únii, ktorý sa zvýšil v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 12,1%. V eurozóne ekonomika za rovnaké obdobie vzrástla o 12,7%, čo v oboch prípadoch predstavovalo rekordný rast.

Ďalej bol zverejnený index spotrebiteľských cien v eurozóne, ktorý v októbri medziročne poklesol o 0,3%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.