Najhoršia recesia v histórii EÚ prichádza. Strata 20 mil. pracovných miest v USA

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 08.05.2020

DomovSprávyNajhoršia recesia v histórii EÚ prichádza. Strata 20 mil. pracovných miest v...

Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA opäť zaznamenali rekordné hodnoty. Cez 3,169 mil. Američanov požiadalo o podporu. Ide o pokles oproti predchádzajúcemu týždňu z 3,846 mil., trh avšak očakával 3 mil. Ďalšiu výpovednú hodnotou o vplyvoch opatrení proti koronavírusu má štatistika počtu pokračujúcich (trvajúcich) žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Tá za minulý týždeň vzrástla na 22,647 mil. z 18,011 mil. za predchádzajúci týždeň.

Počet novovytvorených pracovných miest v súkromnom sektore USA podľa agentúry ADP zaznamenal v apríli stratu 20 mil. miest. Pre porovnanie v marci sektor stratil “iba” 149 000 pracovných miest.

V USA sa nálada nelepší. Finálne hodnoty PMI za apríl poklesli na 27 z 40,9 bodov v marci (kompozitný ukazovateľ). Nálada v službách je horšia ako v priemysle z dôvodu ich povahy a zavedených karanténnych opatreniach v krajine.

Európska komisia tento týždeň v rámci ekonomického výhľadu zverejnila, že očakáva v EÚ najhoršej recesii v jej doterajšej histórii. HDP klesne za tento rok o 7,4%. Recesia postihne všetky členské krajiny a bude nasledovať čiastočnou kompenzáciou v roku 2021, a to rastom o 6,1%. Inflácia v EÚ by tento rok mala dosiahnuť iba 0,6% a nezamestnanosť 9%. Ide o odhady s pozitívnym vývojom epidémie a postupným uvoľňovaním ekonomických reštrikcií vo všetkých krajinách.

Za mesiac marec index cien výrobcov v eurozóne zaznamenal medzimesačný pokles o 1,5%. Jednalo sa o najstrmší pokles od krízy v roku 2008.

Banková rada ČNB vo štvrtok znížila úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na 0,25 percenta. Lombardná sadzba bola znížená na hodnotu 1 percenta, diskontnú bezo zmeny vo výške 0,05 percenta.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

ETF fondy – ako fungujú a v čom sa líšia od podielových fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora. Prečítajte si čo sú ETF a prečo sa oplatí investovať do ETF fondov

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť