Nádej na hladký brexit a uzatvorenie obchodnej dohody medzi USA a Čínou viedli k „risk on“ sentimentu

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 11.10.2019

Nadej na hladky brexit a uzatvorenie obchodnej dohody medzi USA a Cinou viedli k risk on sentimentu

Pondelok

Americký prezident Donald Trump v pondelok pohrozil Turecku zničením tamojšej ekonomiky, ak Ankara podnikne v Sýrii niečo, čo bude pokladať za neprípustné. Americká armáda začala v pondelok s odsunom svojich pozícií v severnej Sýrii kvôli plánovanej tureckej ofenzíve.

Šéfka Fedu v Kansase Esther George konštatovala, že ak spotrebitelia stratia dôveru, alebo tempo rastu inflácia spomalí, tak nie je od veci viac znížiť úrokovú sadzbu.

Washington rozhodol zaviesť sankcie voči 28 čínskym firmám kvôli účastní na porušovanie práv moslimskej menšiny Ujgurov.

Utorok

V utorok novozélandská vláda oznámila prebytok štátneho rozpočtu vo výške 7,5 miliardy NZD za fiškálny rok 2018/19, čo predstavuje najvyšší prebytok od roku 2008. Čistý dlh dosahuje 19,2% HDP a nachádza sa pod 20% cieľom vlády.

Guvernér Fedu Jerome Powell naznačil, že Fed začne znovu s nákupom US dlhopisov s cieľom posilniť likviditu na medzibankovom trhu. Trh by tento krok nemal považovať za začiatok QE, keďže ide skôr o technický problém na repo trhu. Powell ďalej dodal, že výhľad a riziká budú posudzované meeting po meetingu.

Miera nezamestnanosti vo Švajčiarsku v septembri stagnovala na 2,1%. Analytici očakávali mierny rast na 2,2%.

Streda

Čínska vyjednávacia delegácia v stredu informovala, že je otvorená v tomto týždni čiastočnej obchodnej dohode so Spojenými štátmi.

Septembrová zápisnica zo zasadania FOMC nepriniesol výrazné prekvapenie. Rada guvernérov je znepokojená vysokým očakávaním trhu, že do konca roka dôjde k ďalšiemu uvoľneniu monetárnej politiky. Niekoľko členov preto navrhlo, že by centrálna banka mala oznámiť, kedy začne opäť uťahovať monetárnu politiku. Zo zápisu tiež vyšlo najavo, že niekoľko členov nechcelo znížiť úrokovú sadzbu, pretože sa projekcie zmenili od posledného zasadnutia minimálne. Zápis teda vyznel skôr ako jastrabovitý.

Štvrtok

Premiér Británie Boris Johnson a jeho írsky náprotivok Leo VARADKAR po štvrtkovom rokovaní na severe Anglicka oznámili, že vidí cestu k možnej dohode o brexitu. Trhu tento komentár dodal nádej, že by predsa len mohlo dôjsť k dohode a teda k riadnemu brexitu, a preto Cable (GBP / USD) vo štvrtok spevnil o 1,84%.

Tiež sme sa dočkali zápisnice z posledného zasadnutia ECB, z ktorého vyplynulo, že sa sa niekoľko členov bankovej rady vyslovilo proti znovu zavedeniu QE, pretože by to podľa nich mal byť nástroj poslednej inštancie. Niekoľko členov naopak spochybnilo prognózu rastu a označili ju za príliš optimistickú. Je teda zjavné, že Rada guvernérov ECB, rovnako ako u Fedu, nie je jednotná a medzi členmi existujú rozpory ohľadom budúceho smerovania monetárnej politiky.

Americké akciové indexy zaznamenali vo štvrtok pomerne solídny rast po tweetu Donalda Trumpa, v ktorom konštatoval, že obe strany chcú dosiahnuť obchodnú dohodu.

Piatok

V piatok iránska štátna televízia informovala o tom, že dve strely zasiahli iránsky ropný tanker. Výbuch sa mal odohrať v blízkosti saudskoarabského pobrežia. Odborníci sa domnievajú, že išlo o teroristický útok. Cena americkej ľahkej ropy (WTI) po tejto správe vzrástla o viac ako 2%, neskôr však časť ziskov zmazala.

Miera nezamestnanosti v Kanade sa v septembri znížila z 5,7% na 5,5%, keď analytici očakávali, že miera nezamestnanosti zostane na nezmenených úrovniach.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.