MMF očakáva pokles inflácie na budúci rok na úroveň pred pandémiou. Nemecký priemysel nečakane klesol o 4%

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 08.10.2021

DomovSprávyMMF očakáva pokles inflácie na budúci rok na úroveň pred pandémiou. Nemecký...

Poľská centrálna banka (NBP) nečakane siahla k zvýšeniu základnej úrokovej sadzby o štyridsať bázických bodov na 0,5%. Poľský predseda vlády Mateusz Morawiecki krok banky víta, keď vyhlásil, že je mandátom NBP bojovať s vysokou infláciou.

Novozélandská centrálna banka (RBNZ) sa tiež rozhodla k hiku o štvrť percentuálneho bodu na 0,5%. K tomuto kroku banku viedli razantne zvyšujúce sa ceny bytov aj samotná vysoká inflácia. Vo svojom vyhlásení banka tiež uviedla, že ďalšie zvyšovanie sadzieb je veľmi pravdepodobné. RBNZ naposledy zvýšila sadzbu v júli 2014.

Plynovod Nord Srtream 2, ktorý prostredníctvom Baltského mora spája Nemecko s Ruskom, je už plne dokončený a už sa začal plniť plynom. K plnému spustenie dopravy plynu by podľa odborníkov malo dôjsť počas tohto mesiaca. Prepravná kapacita plynovodu má dosahovať 55 miliárd metrov kubických.

Podľa francúzskeho ministra financií Bruna Le Maira by dohoda o globálnej dani mohla byť hotová do konca tohto mesiaca. Novo by museli nadnárodné firmy platiť daň vo výške 15% tam, kde skutočne podnikajú, a nie tam, kde sídlia. Írsko aj Maďarsko sa ohľadne dohody vyjadrili skepticky.

Medzinárodný menový fond si myslí, že by inflácia mala budúci rok klesnúť na úrovne pred pandémiou. MMF sa tiež domnieva, že inflácia dosiahne svoj vrchol na jeseň tohto roku. Riziko však stále pretrváva vo forme vysokých cien spôsobených výpadky v dodávateľských reťazcoch.

Nemecký priemysel, ktorý je silne zasiahnutý problémy s dodávateľskými reťazcami, vykázal v auguste medzimesačný pokles o 4%. Analytici pritom očakávali pokles iba o 0,4%. Najviac je zasiahnuté automobilové odvetvie, u ktorého sa znížila produkcia automobilov a súčiastok o 17,5% v porovnaní s júlom.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť