MMF očakáva najhoršiu recesiu od krízy v 30. rokoch. Trump chce znovu otvoriť ekonomiku

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 17.04.2020

DomovSprávyMMF očakáva najhoršiu recesiu od krízy v 30. rokoch. Trump chce znovu...

Saudskoarabský minister energetiky princ Abdalazíz bin Salmán v pondelok uviedol, že celosvetové dodávky ropy sa po dohode skupiny OPEC + zníži o približne 19,5 miliónov barelov denne.

Exporty sa v Číne v marci medziročne znížili o 6,6% po poklese z predchádzajúceho mesiaca o 17,2%. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters však očakávali zníženie exportu o 14%.

Na tlačovej konferencii v Ottawe, ktorá sa konala v utorok, konštatoval kanadský premiér Justin Trudeau, že bude trvať týždne, než začne obnova hospodárskeho života.

MMF sa domnieva, že tento rok bude globálna recesia najhlbšia od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Globálna ekonomika by sa tento rok mala prepadnúť až o 3%. Budúci rok však očakáva MMF citeľné zotavenie svetovej ekonomiky, ktorá by mala vykázať rast o 5,8%.

Najbohatšie krajiny sveta, ktoré sú združené v skupine G20, v stredu rozhodli, že od začiatku mája do konca roka odloží splátky dlhov 77 najchudobnejším krajinám. Nemecký minister financií Olaf Scholz označil tento krok za akt medzinárodnej solidarity historických rozmerov.

PBoC v stredu opäť znížila jednoročnú úrokovú sadzbu u pôžičiek pre finančné inštitúcie z 3,15% na 2,95%. Centrálna banka tiež zmiernila požiadavky na rezervy komerčných bánk.

Z fundamentov zverejnených americkou centrálnou bankou vo štvrtok vyplynulo, že priemyselná výroba v Spojených štátoch v marci zaznamenala medzimesačný pokles o 6,3%, čo prestavuje najväčší pokles od februára 1946.

Rast cenovej hladiny (index CPI) v eurozóne zaznamenal v marci medziročný pomalší rast, keď inflácia rástla 1% tempom z 1,2% v predchádzajúcom mesiaci, vyplýva z piatkových údajov zverejnených Eurostar. Konsenzus však tento pokles očakával.

Donald Trump predstavil tri etapy znovuotvorenie americkej ekonomiky na základe overených údajov, aby sa predišlo novej vlne nákazy. Prezident sa domnieva, že 29 z 50 štátov by sa ekonomiky mohli otvoriť veľmi skoro. Je potrebné dodať, že sa však jedná o odporúčania a nie príkaz pre guvernérmi jednotlivých štátov, ktorí majú právomoc o tomto rozhodnúť.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť