MMF očakáva najhoršiu recesiu od krízy v 30. rokoch. Trump chce znovu otvoriť ekonomiku

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 17.04.2020

Saudskoarabský minister energetiky princ Abdalazíz bin Salmán v pondelok uviedol, že celosvetové dodávky ropy sa po dohode skupiny OPEC + zníži o približne 19,5 miliónov barelov denne.

Exporty sa v Číne v marci medziročne znížili o 6,6% po poklese z predchádzajúceho mesiaca o 17,2%. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters však očakávali zníženie exportu o 14%.

Na tlačovej konferencii v Ottawe, ktorá sa konala v utorok, konštatoval kanadský premiér Justin Trudeau, že bude trvať týždne, než začne obnova hospodárskeho života.

MMF sa domnieva, že tento rok bude globálna recesia najhlbšia od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Globálna ekonomika by sa tento rok mala prepadnúť až o 3%. Budúci rok však očakáva MMF citeľné zotavenie svetovej ekonomiky, ktorá by mala vykázať rast o 5,8%.

Najbohatšie krajiny sveta, ktoré sú združené v skupine G20, v stredu rozhodli, že od začiatku mája do konca roka odloží splátky dlhov 77 najchudobnejším krajinám. Nemecký minister financií Olaf Scholz označil tento krok za akt medzinárodnej solidarity historických rozmerov.

PBoC v stredu opäť znížila jednoročnú úrokovú sadzbu u pôžičiek pre finančné inštitúcie z 3,15% na 2,95%. Centrálna banka tiež zmiernila požiadavky na rezervy komerčných bánk.

Z fundamentov zverejnených americkou centrálnou bankou vo štvrtok vyplynulo, že priemyselná výroba v Spojených štátoch v marci zaznamenala medzimesačný pokles o 6,3%, čo prestavuje najväčší pokles od februára 1946.

Rast cenovej hladiny (index CPI) v eurozóne zaznamenal v marci medziročný pomalší rast, keď inflácia rástla 1% tempom z 1,2% v predchádzajúcom mesiaci, vyplýva z piatkových údajov zverejnených Eurostar. Konsenzus však tento pokles očakával.

Donald Trump predstavil tri etapy znovuotvorenie americkej ekonomiky na základe overených údajov, aby sa predišlo novej vlne nákazy. Prezident sa domnieva, že 29 z 50 štátov by sa ekonomiky mohli otvoriť veľmi skoro. Je potrebné dodať, že sa však jedná o odporúčania a nie príkaz pre guvernérmi jednotlivých štátov, ktorí majú právomoc o tomto rozhodnúť.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.