Ministerstvo financií ČR aj ČNB euro odmietajú. ECB zvýšila nákup aktív o 500 mld. eur do marca 2022

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 11.12.2020

DomovSprávyMinisterstvo financií ČR aj ČNB euro odmietajú. ECB zvýšila nákup aktív o...

Ministerstvo financií ČR aj Česká národná banka sa opäť zhodli na tom, že zatiaľ pre Českú republiku nie je vhodné prijímať euro. Toto vyplynulo z pravidelnej analýzy, ktorá vyhodnocuje plnenie maastrichtských konvergenčných kritérií a úrovne zladenosti miestnej ekonomiky s ekonomikou eurozóny. Vstupe do eurozóny nie je ani naklonená súčasná vláda podľa svojho programového vyhlásenia.

Priemyselná výroba zaznamenala v októbri rast 3,2%, čo predstavuje najväčší rast od júna. Konsenzus pritom očakával rast iba o 1,6%. Automobilový priemysel dokonca v októbri vzrástol o 10%.

Podľa správy BoE hodnotiacej zdravie bankového sektora sú britskej banky dostatočne kapitálovo vybavené na to, aby zvládli koronavírusovú krízu aj brexit. Centrálna banka však varovala, že ak sa Británii nepodarí uzavrieť dohodu s EÚ, tak by mohla na tamojšom finančnom trhu zavládnuť nestabilita a narušenia finančných služieb, čo by predovšetkým postihlo klientov z EÚ. BoE ďalej zmiernila bankové predpisy zavedené pri prvej vlne koronavírusu a dokonca povolila bankám možnosť opäť vyplácať dividendu.

Európska únia a Británia majú do nedele čas sa dohodnúť, avšak podľa slov šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyen je pravdepodobnosť naklonená k “no deal”. Vyjednávací tím Veľkej Británie tvrdí, že sa ostrovnej ekonomike bude dariť dobre aj bez dohody a teda nehodlajú ustupovať zo svojich požiadaviek.

Nemecké hospodárstvo tento rok zaznamená miernejšie spomalenie, než sa pôvodne predikovalo, uviedla vo svojej správe nemecká Bundesbank. Teda HDP by malo klesnúť iba o 5,5%, pôvodne banka očakávala zníženie ekonomickej aktivity o 7,1%.

Európska únia sa konečne dohodla na schválení európskeho záchranného fondu vo výške 750 mld. euro a tiež schválila fiškálny rozpočet na nasledujúcich šesť rokov. Najväčšou prekážkou pre schválenie tohto balíka predstavovala doložka, ktorá podmieňuje čerpanie prostriedkov dodržiavaním princípov právneho štátu, čo sa nepáčilo Poľsku a Maďarsku. Nakoniec sa muselo prikročiť ku kompromisu, kedy o prípadnom postihu pri nedodržiavaní rozhodne Európsky súdny dvor a bude sa vzťahovať iba na záväzky spojené s novo dohodnutým rozpočtom.

Európska centrálna banka na svojom decembrovom zasadnutí odsúhlasila navýšenie programu PEPP (núdzový pandemický program nákupu aktív) o 500 miliárd eur a predĺženie jeho fungovania minimálne do marca 2022.

Program skupovania aktív (APP) centrálna banka ponechala bez zmeny na úrovni 20 miliárd / mesačne. Tento program by potom mal byť ukončený tesne predtým, než dôjde k zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Ďalej tiež ECB predĺžila program TLTRO, ktorý je zameraný na poskytovanie likvidity, do konca júna 2022.

Index CPI sa v Spojených štátoch v novembri zvýšil v medziročnom porovnaní o 1,2%. K rastu inflácie pomohli predovšetkým zvyšujúce sa ceny energií, zatiaľ čo ceny potravín klesali. Jadrová inflácia, ktorá práve nezahŕňajú tieto zložky, sa medziročne zvýšila iba o 0,2%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť