Koronavírus sa šíri, WHO vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze. Británia opúšťa EÚ

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 31.01.2020

DomovSprávyKoronavírus sa šíri, WHO vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze. Británia opúšťa EÚ

Ratingová agentúra Fitch v pondelok potvrdila rating Českej republiky na stupni AA- a ponechala výhľad ratingu na stabilnej úrovni. Agentúra očakáva, že česká vláda bude pokračovať v relatívne zdravej rozpočtovej politike.

Podľa prieskumu inštitútu Ifo sa podnikateľská nálada v Nemecku zhoršila, keď Index podnikateľskej nálady v januári klesol na 95,9 bodu z decembrových 96,3 bodu. Trh pritom očakával, že index vzrastie na 97 bodu.

Spravodajská agentúra Reuters v utorok informovala, že ropný kartel OPEC nevylučuje väčšie zníženie produkcie čierneho zlata, ak by rozšírenie koronavírusu znížilo dopyt po tejto surovine.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že 19. novembra 2020 sa budú konať voľby na Novom Zélande.

Ekonóm Čang Ming z Čínskej akadémie sociálnych vied v stredu konštatoval, že ak sa bude situácia ohľadom koronavírusu zhoršovať, tak by rast čínskej ekonomiky mohol klesnúť aj pod 5%.

Fed na svojom zasadnutí ponechal jednomyseľne sadzby podľa očakávaní v rozpätí 1,75 – 2%. V sprievodnom vyhlásení americká centrálna banka informovala, že trh práce zostáva aj naďalej silný a že ekonomika rastie miernym tempom.

Jerome Powell na tlačovej konferencii konštatoval, že aj po podpísaní prvej fázy obchodné dohody medzi USA a Čínou neistota aj naďalej pretrváva. Mzdy rastú, najmä u menej platených pracovných miest, dodal Powell.

Americký prezident Donald Trump podpísal novú dohodu o voľnom obchode medzi Spojenými štátmi, Mexikom a Kanadou (USMC), ktorá nahradila Severoamerickou dohodu o voľnom obchode (NAFTA). Trump novinárom oznámil, že “USMC je najväčšiou, najdôležitejšiou, najmodernejšiou a najvyváženejšiou obchodnou dohodou v histórii”.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok po zasadnutí krízového štábu vyhlásila v súvislosti s šírením koronavírusu globálny stav zdravotnej núdze. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus konštatoval, že ho znepokojuje medziľudský prenos choroby mimo Čínu a že počet chorých po svete by mohol výrazne stúpať.

Hrubý domáci produkt v Spojených štátoch sa vlani zvýšil o 2,3%, čo predstavovalo najpomalší rast od roku 2016. Za pomalším rastom predovšetkým stáli obchodné spory medzi dvoma najväčšími ekonomikami.

BoE na svojom zasadnutí ponechala sadzby bez zmeny. Pre zachovanie sadzieb hlasovalo sedem členov, dvaja členovia hlasovali pre zníženie sadzieb o 25 bázických bodov. Vo vyhlásení banka uviedla, že ak bude ekonomika rásť v súlade s prognózami MPC, tak bude možno nutné mierne sprísniť monetárnu politiku.

Guvernér Mark Carney na tlačovej konferencii oznámil, že zotavenie ekonomiky je na dobrej ceste. Údaje z prieskumov naznačujú, že hospodárska aktivita sa vo Veľkej Británii od volieb výrazne zvýšila, dodal bankár.

Úderom piatkovej polnoci opustia Európsku úniu Veľká Británia, ktorá bola členom EÚ po 47 rokov.

Medziročná miera inflácie v Eurozóne v januári zaznamenala rast z 1,3% na 1,4% v porovnaní s decembrovými údajmi.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť