Koronavírus ohrozuje Čínu, akcie a ropa padajú. ECB začala revíziu svojej stratégie

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 24.01.2020

Koronavirus ohrozuje Cinu, akcie a ropa padaju. ECB zacala reviziu svojej stratégie

Francúzsky prezident Emmanuel Macrona sa dohodol so svojím americkým náprotivkom Donaldom Trumpom na prímerie ohľadom daní, ktoré by malo trvať do konca roka. Macrona novinárom oznámil, že obe krajiny budú pokračovať v intenzívnych rozhovoroch.

V Číne sa začal šíriť nový typ koronavírusy, ktorý sa prvýkrát objavil v čínskom meste Wu-chan. Počet nakazených prípadov sa už vyšplhal na viac ako 800. Čínske akciové indexy zareagovali na túto negatívnu udalosť pomerne razantným prepadom. Akciové indexy Shanghai Composite aj Hang Seng zaznamenali v tomto týždni prepad o viac ako 3%. Cena americkej ľahkej ropy WTI tiež reagovala poklesom, keď za celý týždeň klesla o viac ako 4%.

BoJ na svojom prvom politickom zasadnutí v tomto roku ponechala nastavenie menovej politiky bez zmeny. Banka zvýšila odhad rastu ekonomiky v nasledujúcich troch rokoch, avšak mierne znížila rast inflácie.

Donald Trump na ekonomickom fóre v Davose pohrozil Európskej únii, že ak nedôjde k obchodnej dohode, tak vážne uvažuje o zavedení ciel. Chce, aby ešte pred voľbami bola uzavretá dohoda s EÚ, dodal.

Index ekonomickej nálady ZEW sa v Nemecku v januári zvýšil z 10,7 bodu na 26,7 bodu. V celej eurozóne potom tento index stúpol z 11,2 bodu na 25,6 bodu. Ide o ďalší dôkaz, že sa európska ekonomika odráža po neveľmi vydarenom minulom roku.

Zasadnutia BOC tiež neprinieslo príliš zmien. Banka si ponechala otvorené dvere pre prípadný cut, keď z vyhlásení bolo odstránené, že súčasné úrokové sadzby sú vhodné, čo trh vyhodnotil ako dovish. Centrálna banka ďalej poznamenala, že sa kanadská ekonomika už nenachádza v blízkosti svojej plnej kapacity. Vo vyhlásení tiež stálo, že dôvera spotrebiteľov bola neočakávane slabá a inflácia by sa mala aj naďalej pohybovať okolo inflačného cieľa.

Guvernér Stephen Poloz na tlačovej konferencii, ktorá sa konala po zasadnutí BOC, konštatoval, že zníženie sadzieb nie je v tejto chvíli vhodné a že úrokové sadzby zostávajú na zodpovedajúcej úrovni. Trh po zasadnutí okamžite zvýšil pravdepodobnosť, že dôjde ku cute bude v apríli z 22% na 51%.

Novozélandský minister financií Grant Robertson oznámil, že vláda chce čoskoro oznámiť viac vládnych výdavkov na podporu ekonomiky. Podľa ministra zostáva novozélandská ekonomika aj naďalej silná.

Rada guvernérov na zasadnutí ECB ponechala sadzby aj celkové nastavenie monetárnej politiky bez zmeny, ako predikoval konsenzus. Banka však oznámila, že začne revíziu svojej stratégie a tento proces má trvať do konca roka. Nová šéfka ECB Christine Lagardeová, po vzore svojho predchodcu, na tlačovej konferencii konštatovala, že menový výbor je aj naďalej pripravený upraviť monetárne nástroje banky v prípade potreby.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.