Koronavírus ochromí svetovú ekonomiku. Británii sa po brexite nedarí vyjednať dohodu

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 07.02.2020

DomovSprávyKoronavírus ochromí svetovú ekonomiku. Británii sa po brexite nedarí vyjednať dohodu

Po piatkovom / sobotňajšom Brexitovom dni Spojené kráľovstvo od pondelka začalo prvý pracovný týždeň “bez európskej únie” a predseda vlády Boris Johnson začal svoj cyklus vyjednávanie obchodných podmienok medzi UK, EÚ a USA.

Čo sa týka rokovaní s EÚ, Johnsona a poťažmo EÚ rozhodne nečaká príjemný proces, pretože už v úvode vyjednania došlo k zjavnému stretu rozdielnych predstáv o dohode. Kľúčovým bodom je regulácia. Podľa prvotného rozhovoru si EÚ želá, aby UK do budúcna postupovala v súlade s reguláciami EÚ. Johnson túto možnosť odmietol a tým zatiaľ nie je úplne jasné, akým smerom sa začne vyjednávanie posúvať.

Johnson ale nejednal len s EÚ, ale aj vďaka rýchlej práci Trumpovcov vrchných úradníkov paralelne popri EÚ začala aj diskusia o obchodných podmienkach s USA. Zatiaľ sa obe strany na možnosť dohody pozerajú veľmi optimisticky, avšak pri bližšom pohľade na tieto dve ekonomiky je jasné, že existuje veľký názorový / regulačný a organizačný nesúlad medzi jednotlivými oblasťami v oboch krajinách a nájsť optimálnu formu prepojenia tak nebude ľahké.

V makroekonomickom zhrnutie z minulého týždňa sme Vás informovali, že koronavírus môže mať značný dopad na čínsku ekonomiku. V utorok však Goldman Sachs reportovali, že sa tento prepad môže preliať aj do svetovej ekonomiky. Presnejšie, keď infekcia nebude ustupovať a bude sa ďalej šíriť, budeme môcť pocítiť značný odraz tejto udalostí na globálnej HDP. Goldman očakáva, že v priaznivom prípade, ak by infekcia spomalila počas februára a marca, by dopad na globálne HDP mohol byť medzi – 0,1 a 0,2 percentuálnymi bodmi.

V stredu sa objavila správa, že britský súkromný sektor rástol v januári najrýchlejšie za posledných 16 mesiacov. Tento výsledok bol prevažne ťahaný službami a PMI index sa tak prvýkrát od decembra vyšvihol nad hodnotu 50. Tieto tendencie pravdepodobne naznačujú, že sa obchodné vyhliadky a vzťahy v UK začínajú narovnávať a opadnutie neistoty bude pozitívne pôsobiť na britskú ekonomiku.

Server Financial Times tiež informoval o tom, že obchodný deficit USA ľahko prepadol za rok 2019 – za prvých šesť rokov. Celkový deficit sa prepadol o 1,7 percenta na 616,7 miliardy USD. Avšak nepadal len deficit, došlo aj k prepadu oboch zložiek bilancie. Kým export spadol o 4 percentá na 249,3 miliardy USD, import padal trochu pomalšie – o 2,4 percenta na 865,9 miliárd.

Vo štvrtok nás prekvapila Česká národná banka, ktorá prišla so s náhlou správou, že ČNB zdvihla úrokové sadzby. Základná úroková sadzba pre komerčné úvery stúpla o 0,25 na 2,25. Česká koruna na toto rozhodnutie reagovala relatívne výrazným posilnením, a to hlavne na páre s eurom (o necelé 0,9%), kedy na chvíľu dokonca prerazila hranicu 25 CZK / EUR.

V piatok bola publikovaná správa, že sa Donald Trump zišiel so svojím kenským náprotivkom Uhuru Kenyattatom a mali spolu diskutovať možnosti obchodnej dohody. Ak by vyjednávanie, boli úspešné, bolo by to prvýkrát, čo by USA mala obchodnú dohodu so sub-saharskou krajinou. Donald Trump tak začína svoju víziu o nahradenie starej viacstrannej zmluvy známej pod akronymom AGOA – African Growth and Opportunity Act – ktorá má vypršať v roku 2025, za väčšie množstvo bilaterálnych zmlúv. To môže pravdepodobne viesť k posilneniu obchodu medzi týmito dvoma kontinentmi a priniesť obojstranné benefity.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť