Koronavírus ochromí svetovú ekonomiku. Británii sa po brexite nedarí vyjednať dohodu

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 07.02.2020

DomovSprávyKoronavírus ochromí svetovú ekonomiku. Británii sa po brexite nedarí vyjednať dohodu

Po piatkovom / sobotňajšom Brexitovom dni Spojené kráľovstvo od pondelka začalo prvý pracovný týždeň “bez európskej únie” a predseda vlády Boris Johnson začal svoj cyklus vyjednávanie obchodných podmienok medzi UK, EÚ a USA.

Čo sa týka rokovaní s EÚ, Johnsona a poťažmo EÚ rozhodne nečaká príjemný proces, pretože už v úvode vyjednania došlo k zjavnému stretu rozdielnych predstáv o dohode. Kľúčovým bodom je regulácia. Podľa prvotného rozhovoru si EÚ želá, aby UK do budúcna postupovala v súlade s reguláciami EÚ. Johnson túto možnosť odmietol a tým zatiaľ nie je úplne jasné, akým smerom sa začne vyjednávanie posúvať.

Johnson ale nejednal len s EÚ, ale aj vďaka rýchlej práci Trumpovcov vrchných úradníkov paralelne popri EÚ začala aj diskusia o obchodných podmienkach s USA. Zatiaľ sa obe strany na možnosť dohody pozerajú veľmi optimisticky, avšak pri bližšom pohľade na tieto dve ekonomiky je jasné, že existuje veľký názorový / regulačný a organizačný nesúlad medzi jednotlivými oblasťami v oboch krajinách a nájsť optimálnu formu prepojenia tak nebude ľahké.

V makroekonomickom zhrnutie z minulého týždňa sme Vás informovali, že koronavírus môže mať značný dopad na čínsku ekonomiku. V utorok však Goldman Sachs reportovali, že sa tento prepad môže preliať aj do svetovej ekonomiky. Presnejšie, keď infekcia nebude ustupovať a bude sa ďalej šíriť, budeme môcť pocítiť značný odraz tejto udalostí na globálnej HDP. Goldman očakáva, že v priaznivom prípade, ak by infekcia spomalila počas februára a marca, by dopad na globálne HDP mohol byť medzi – 0,1 a 0,2 percentuálnymi bodmi.

V stredu sa objavila správa, že britský súkromný sektor rástol v januári najrýchlejšie za posledných 16 mesiacov. Tento výsledok bol prevažne ťahaný službami a PMI index sa tak prvýkrát od decembra vyšvihol nad hodnotu 50. Tieto tendencie pravdepodobne naznačujú, že sa obchodné vyhliadky a vzťahy v UK začínajú narovnávať a opadnutie neistoty bude pozitívne pôsobiť na britskú ekonomiku.

Server Financial Times tiež informoval o tom, že obchodný deficit USA ľahko prepadol za rok 2019 – za prvých šesť rokov. Celkový deficit sa prepadol o 1,7 percenta na 616,7 miliardy USD. Avšak nepadal len deficit, došlo aj k prepadu oboch zložiek bilancie. Kým export spadol o 4 percentá na 249,3 miliardy USD, import padal trochu pomalšie – o 2,4 percenta na 865,9 miliárd.

Vo štvrtok nás prekvapila Česká národná banka, ktorá prišla so s náhlou správou, že ČNB zdvihla úrokové sadzby. Základná úroková sadzba pre komerčné úvery stúpla o 0,25 na 2,25. Česká koruna na toto rozhodnutie reagovala relatívne výrazným posilnením, a to hlavne na páre s eurom (o necelé 0,9%), kedy na chvíľu dokonca prerazila hranicu 25 CZK / EUR.

V piatok bola publikovaná správa, že sa Donald Trump zišiel so svojím kenským náprotivkom Uhuru Kenyattatom a mali spolu diskutovať možnosti obchodnej dohody. Ak by vyjednávanie, boli úspešné, bolo by to prvýkrát, čo by USA mala obchodnú dohodu so sub-saharskou krajinou. Donald Trump tak začína svoju víziu o nahradenie starej viacstrannej zmluvy známej pod akronymom AGOA – African Growth and Opportunity Act – ktorá má vypršať v roku 2025, za väčšie množstvo bilaterálnych zmlúv. To môže pravdepodobne viesť k posilneniu obchodu medzi týmito dvoma kontinentmi a priniesť obojstranné benefity.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť