KOMENTÁR: Petrobehemot Aramco na burze. Voľby v Británii a sadzby FEDu na 2020

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 12.12.2019

DomovKOMENTÁR: Petrobehemot Aramco na burze. Voľby v Británii a sadzby FEDu na...

Dominantnou udalosťou tohto týždňa bolo IPO Saudi Aramco, UK voľby, zasadnutie FOMC a evergreen poslednej päťročnice – Donald a jeho cla.

Začnime marketingovo vďačnou témou – spoločnosťou s najväčšou trhovou kapitalizáciou na svete je aktuálne Saudi Aramco, s hodnotou skoro 2 bilióny USD. Tým predskočil ohryzok, ktorý osciluje okolo 1,2 bilióna. Aké sú v kocke dôvody tejto kapitalizácie?

Aramco má podiel približne 10% na svetovom trhu s ropou, produkuje 2x viac čierneho zlata než celá Kanada.

Má najnižšie náklady na barel – konsenzus analytikov je okolo 5 – 10 USD. V porovnaní s Kanadou, kde je úzus v nákladoch niekde okolo 30 USD za barel je to dobrá konkurenčná výhoda.

Obzvlášť pre investorov, pretože táto situácia pomáha profitovať spoločnosti a dáva tak dividendový výnos aj v časoch, kedy bude trh s ropou a fosílne palivá všeobecne v útlme. Po začiatku obchodovania na Rijádskej burze akcie vzrástli o maximum povoleného o 10%.

Nie je preto prekvapením, že Aramco bude silne závislé od cien ropy. Podľa analytikov bude rast ceny barelu ropy o jeden USD znamenať rast revenue Aramco o 1,5 miliardy USD.

LYNX bohužiaľ nemá prístup na Rijádsku burzu Tadawul. Všeobecne je prístup na túto burzu umožnený iba investorom, ktorý majú AUM nad 5 mld USD a aspoň 5 rokov skúsenosť s investovaním. S napätím teda očakávame, ktorý emitent príde s obchodovateľným ADR ako prvý. Insider info zverejniť nemôžeme, máme podpísanú mlčanlivosť.

Horúcou témou boli tiež voľby v UK, ktoré sa konali tento štvrtok. Asi sa nedá predpokladať, že výsledky prekvapí trhy tak, ako víťazstvo “LEAVE” priaznivcov v referende tri roky späť. Napriek tomu je niekoľko scenárov, ktoré by mohli pre investorov s expozíciou k UK dopadnúť čierno. Kľúčovo sa môžu prejaviť výsledky v Škótsku. Škótski konzervatívci prekvapivo pomohli minulej vláde Theresa May, kedy získali vo voľbách nečakanú podporu. Boj však akcentuje predovšetkým odchod z EÚ.

To by mohlo pridať na podpore labouristovi Jeremymu Corbyn. Len námatkovo z jeho programu: znárodnenie energetických firiem, železnice, vodovodných a kanalizačných spoločností, pošty. Nútené odovzdanie 10 percent akcií verejne obchodovaných spoločností do rúk ich zamestnancov v priebehu nasledujúcich desiatich rokov. Zvýšenie výdavkov na sociálne služby, vzdelávanie, zdravotníctvo, …. A ako to chce Jeremy financovať? Zvýšenie firemných daní, solidárne dane, vyššie sadzby pre vysokopríjmové skupiny u progresívneho systému zdaňovania, vyššie dane z kapitálových výnosov a pod.

Je zaujímavé, že ideály ľavicovej politiky získavajú v západných demokraciách stále väčšie a väčšiu podporu – napriek tomu mi nie je známy prípad jedinej krajiny, ktorá by s ich využitím fungovala (Venezuela to asi nebude). Smiešny fakt – najväčší komerčný tlačiar bankoviek na svete, britská spoločnosť De La Rue krachuje. Podiel na tom má aj pohľadávka 18 míľ GBP za Venezuelskou vládou – tá nemá peniaze zaplatiť za peniaze, ktoré tlačí.

Po dvoch rokoch, kedy FED prvý rok zvyšoval sadzby a následne znižoval to vyzerá na zimný spánok v roku 2020. Podľa dot-plota zverejneného včera 13 z 17 členov FEDu neočakáva úpravy sadzieb v roku 2020. Jerome nám toho na stredajšej tlačovej konferencii moc nepovedal, teda ak nedôjde k nejakej neočakávanej udalosti, z pohľadu sadzieb v USA to vyzerá na pokojný rok pred nami.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť