Inflácia vo Veľkej Británii dosiahla 5,4 % a je na najvyššej úrovni od roku 1992

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 28.01.2022

Inflácia vo Veľkej Británii je na 30-ročnom maxime. Dosiahla medziročnú úroveň 5,4 %, čo je najvyššia hodnota od marca 1992. V novembri bola na úrovni 5,1 %, pričom ekonómovia očakávali nárast na 5,2 %. Začiatkom februára navyše prebehne zasadnutie Výboru pre menovú politiku Bank of England a už teraz sa hovorí o tom, že by mohlo dôjsť k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb po decembrovom navýšení o 15 bazických bodov na 0,25 %.

Medzi hlavné príčiny zvyšovania sa uvádza zdražovanie energií a pokračujúce problémy s dodávateľskými reťazcami, ktoré ruka v ruke s oživením dopytu viedli k zvyšovaniu spotrebiteľských cien. Tie medzimesačne vzrástli o 0,5 %. Ekonómovia pritom odhadovali vzostup len o 0,3 %.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo svojom prejave na zasadnutí Svetového ekonomického fóra označila Zelenú dohodu pre Európu („Green Deal“) a digitalizáciu za európske priority. Významnú úlohu v tom bude zohrávať plán na podporu hospodárskeho oživenia NextGenerationEU s rozpočtom až 800 miliárd EUR. Až 40 % z týchto prostriedkov by malo ísť na zelené projekty.

Dodala ale, že bez pomoci súkromného sektora sa tento plán nezaobíde. Európa bude musieť na transformáciu svojho energetického systému investovať ročne ďalších 360 miliárd EUR. Vlády teda musia vytvoriť vhodné podmienky na zapojenie aj súkromného sektora.

Čínsky národný štatistický úrad oznámil, že čínska ekonomika vzrástla v roku 2021 o 8,1 %. HDP v štvrtom štvrťroku vzrástol o 4 % oproti predchádzajúcemu roku. Prieskum agentúry Reuters pritom predpovedal rast len ​​3,6 %. Naproti tomu maloobchodné tržby očakávania nenaplnili. V decembri vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o 1,7 %, pričom odhady hovorili o možnom náraste až 3,7 %. Tento pokles však kompenzovala priemyselná výroba, ktorá do konca roka stabilne rástla.

Kríza medzi Ruskom a Ukrajinou by mohla podľa analytikov vyvolať prudký nárast cien plynu v Európe. Masívny nedostatok plynu v Európe v minulom roku viedol k tomu, že európske ceny elektriny sa vyšplhali na niekoľkoročné maximá. Spoločnosť Capital Economics uvádza, že ak sa konflikt vyostrí, ceny plynu v Európe by mohli ďalej rásť.

Energetický expert Dan Yergin spomína, že Rusko dodáva Európe asi 35 % plynu a z toho dôvodu je súčasný konflikt pre trh s plynom rizikom. Navyše zásoby plynu v Európe sú tiež nižšie. K 12.1.2022 sú zásoby 21 % pod päťročným priemerom. Zhoršujúce sa vzťahy s Ruskom by tak mohli znamenať prehĺbenie energetickej krízy.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.