Inflácia vo Veľkej Británii dosiahla 5,4 % a je na najvyššej úrovni od roku 1992

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 28.01.2022

DomovSprávyInflácia vo Veľkej Británii dosiahla 5,4 % a je na najvyššej úrovni...

Inflácia vo Veľkej Británii je na 30-ročnom maxime. Dosiahla medziročnú úroveň 5,4 %, čo je najvyššia hodnota od marca 1992. V novembri bola na úrovni 5,1 %, pričom ekonómovia očakávali nárast na 5,2 %. Začiatkom februára navyše prebehne zasadnutie Výboru pre menovú politiku Bank of England a už teraz sa hovorí o tom, že by mohlo dôjsť k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb po decembrovom navýšení o 15 bazických bodov na 0,25 %.

Medzi hlavné príčiny zvyšovania sa uvádza zdražovanie energií a pokračujúce problémy s dodávateľskými reťazcami, ktoré ruka v ruke s oživením dopytu viedli k zvyšovaniu spotrebiteľských cien. Tie medzimesačne vzrástli o 0,5 %. Ekonómovia pritom odhadovali vzostup len o 0,3 %.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo svojom prejave na zasadnutí Svetového ekonomického fóra označila Zelenú dohodu pre Európu („Green Deal“) a digitalizáciu za európske priority. Významnú úlohu v tom bude zohrávať plán na podporu hospodárskeho oživenia NextGenerationEU s rozpočtom až 800 miliárd EUR. Až 40 % z týchto prostriedkov by malo ísť na zelené projekty.

Dodala ale, že bez pomoci súkromného sektora sa tento plán nezaobíde. Európa bude musieť na transformáciu svojho energetického systému investovať ročne ďalších 360 miliárd EUR. Vlády teda musia vytvoriť vhodné podmienky na zapojenie aj súkromného sektora.

Čínsky národný štatistický úrad oznámil, že čínska ekonomika vzrástla v roku 2021 o 8,1 %. HDP v štvrtom štvrťroku vzrástol o 4 % oproti predchádzajúcemu roku. Prieskum agentúry Reuters pritom predpovedal rast len ​​3,6 %. Naproti tomu maloobchodné tržby očakávania nenaplnili. V decembri vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o 1,7 %, pričom odhady hovorili o možnom náraste až 3,7 %. Tento pokles však kompenzovala priemyselná výroba, ktorá do konca roka stabilne rástla.

Kríza medzi Ruskom a Ukrajinou by mohla podľa analytikov vyvolať prudký nárast cien plynu v Európe. Masívny nedostatok plynu v Európe v minulom roku viedol k tomu, že európske ceny elektriny sa vyšplhali na niekoľkoročné maximá. Spoločnosť Capital Economics uvádza, že ak sa konflikt vyostrí, ceny plynu v Európe by mohli ďalej rásť.

Energetický expert Dan Yergin spomína, že Rusko dodáva Európe asi 35 % plynu a z toho dôvodu je súčasný konflikt pre trh s plynom rizikom. Navyše zásoby plynu v Európe sú tiež nižšie. K 12.1.2022 sú zásoby 21 % pod päťročným priemerom. Zhoršujúce sa vzťahy s Ruskom by tak mohli znamenať prehĺbenie energetickej krízy.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť