Inflácia v USA vzrástla o rekordných 4,2%. Rast cien zažíva tiež Česko, podľa ČNB však iba dočasný

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 14.05.2021

DomovSprávyInflácia v USA vzrástla o rekordných 4,2%. Rast cien zažíva tiež Česko,...

Index spotrebiteľských cien (CPI) v USA v apríli zaznamenal medziročný nárast o 4,2%. Naposledy bolo takto vysoké číslo reportované v septembri 2008. Jadrová inflácia sa potom vyhupla z 1,6% a rovné 3%. Zverejnený fundament viedol k výpredajom na amerických akciových trhoch, keďže investori sa začali obávať, že Fed bude musieť kvôli zvýšenej inflácii uťahovať uvoľnenú monetárnu politiku oveľa skôr, než sa doteraz očakávalo.

V Českej republike tiež rastie inflácia, keď sa v apríli index spotrebiteľských cien medziročne zvýšil z 2,3% na 3,1%, čo bolo nad odhadmi analytikov, ktorí predpovedali nárast len ​​o 2,7%. Podľa riaditeľa menovej sekcie ČNB Petra Krála by malo dôjsť k zmierneniu inflačných tlakov až počas jesene, teda až začne odznievať momentálny rast dovozných cien.

Z prieskumu zverejneného inštitútom ZEW vyplynulo, že dôvera investorov v nemeckú ekonomiku bola v máji najvyššia za dvadsať rokov. Index dôvery investorov totiž posilnil o 13,7 bodu na 84,4 bodu. Podľa prezidenta inštitútu ZEW Achima Wambach za optimizmom stojí spomalenie tretej vlny epidémie.

Francúzska ekonomika sa podľa tamojšieho ministra financií vráti na úroveň pred koronakrízou v polovici budúceho roka. “V prvom štvrťroku sa vrátil ekonomický rast. Myslím, že v roku 2021 hospodárstvo výrazne posilní, “dodal Bruno Le Maire.

Európska únia schválila ČR program na podporu podnikov zasiahnutých koronakrízou v hodnote 50 mld. korún. Program sa týka všetkých podnikov okrem tých, ktoré spadajú do finančného sektora. Prostriedky teda môžu získať podniky, ktoré preukážu pokles príjmov oproti obdobiu pred príchodom Covid-19.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť