Inflácia v USA vzrástla o rekordných 4,2%. Rast cien zažíva tiež Česko, podľa ČNB však iba dočasný

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 14.05.2021

DomovSprávyInflácia v USA vzrástla o rekordných 4,2%. Rast cien zažíva tiež Česko,...

Index spotrebiteľských cien (CPI) v USA v apríli zaznamenal medziročný nárast o 4,2%. Naposledy bolo takto vysoké číslo reportované v septembri 2008. Jadrová inflácia sa potom vyhupla z 1,6% a rovné 3%. Zverejnený fundament viedol k výpredajom na amerických akciových trhoch, keďže investori sa začali obávať, že Fed bude musieť kvôli zvýšenej inflácii uťahovať uvoľnenú monetárnu politiku oveľa skôr, než sa doteraz očakávalo.

V Českej republike tiež rastie inflácia, keď sa v apríli index spotrebiteľských cien medziročne zvýšil z 2,3% na 3,1%, čo bolo nad odhadmi analytikov, ktorí predpovedali nárast len ​​o 2,7%. Podľa riaditeľa menovej sekcie ČNB Petra Krála by malo dôjsť k zmierneniu inflačných tlakov až počas jesene, teda až začne odznievať momentálny rast dovozných cien.

Z prieskumu zverejneného inštitútom ZEW vyplynulo, že dôvera investorov v nemeckú ekonomiku bola v máji najvyššia za dvadsať rokov. Index dôvery investorov totiž posilnil o 13,7 bodu na 84,4 bodu. Podľa prezidenta inštitútu ZEW Achima Wambach za optimizmom stojí spomalenie tretej vlny epidémie.

Francúzska ekonomika sa podľa tamojšieho ministra financií vráti na úroveň pred koronakrízou v polovici budúceho roka. “V prvom štvrťroku sa vrátil ekonomický rast. Myslím, že v roku 2021 hospodárstvo výrazne posilní, “dodal Bruno Le Maire.

Európska únia schválila ČR program na podporu podnikov zasiahnutých koronakrízou v hodnote 50 mld. korún. Program sa týka všetkých podnikov okrem tých, ktoré spadajú do finančného sektora. Prostriedky teda môžu získať podniky, ktoré preukážu pokles príjmov oproti obdobiu pred príchodom Covid-19.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť