Inflácia v Nemecku rastie najrýchlejšie za 40 rokov. Elon Musk predal akcie Tesla za 4 mld. USD

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 29.04.2022

Rast francúzskej ekonomiky sa v prvom štvrťroku nečakane zastavil. Spotrebiteľské výdavky klesli tvárou v tvár prudko rastúcim cenám energií a vojne na Ukrajine. Vyplynulo to z predbežných údajov francúzskeho národného inštitútu pre štatistiku a ekonomické štúdie INSEE. Predbežné údaje neukázali žiadnu zmenu hrubého domáceho produktu (HDP) za január až marec. Čo by znamenalo prudké spomalenie oproti predošlým trom mesiacom roku 2021, keď druhá najväčšia ekonomika eurozóny rástla o 0,8 %.

Inflácia v Nemecku rástla najrýchlejším tempom za štyri desaťročia, ukázali dáta zverejnené vo štvrtok. Za rastom spotrebiteľských cien stojí predovšetkým ruská invázia na Ukrajinu, ktorá viedla k zvýšeniu cien energií. Miera inflácie bola v apríli podľa nemeckého spolkového štatistického úradu Destatis o 7,4 % vyššia ako pred rokom. Analytici pritom očakávali, že rast inflácie bude o niečo miernejší. Konkrétne okolo úrovne 7,2%.

Japonská centrálna banka (BOJ) sa na svojom menovo politickom zasadnutí rozhodla jednomyseľne ponechať nastavenie monetárnej politiky bez zmeny. Menová politika BOJ tak aj naďalej zostane jedna z najviac uvoľnených vo vyspelých trhových ekonomikách. To vedie k tlaku na japonský jen, ktorý sa voči americkému doláru pohybuje na 20-ročnom minime. BOJ teda bude aj naďalej kontrolovať výnosovú krivku a tým udržiavať výnosy japonských štátnych dlhopisov blízko nuly. Rozhodnutie banky nebolo pre väčšinu oslovených ekonómov prekvapením.

Zakladateľ a generálny riaditeľ automobilky Tesla Elon Musk predal počas dvoch dní akcie Tesly v hodnote 4 miliárd dolárov. Predaj akcií sa uskutočnil 26. a 27. apríla, len niekoľko dní po tom, čo Twitter súhlasil s miliardárovou ponukou na prevzatie spoločnosti do súkromných rúk vo výške 44 miliárd dolárov.

Akcionári amerického vydavateľa videohier Activision Blizzard schválili dohodu o prevzatí podniku americkým softvérovým gigantom Microsoft za 68,7 miliardy dolárov. Ide tak o najväčšie prevzatie vo videohernom priemysle. Transakciu ešte musia posvätiť regulátori ak jej dokončeniu bolo malo dôjsť do konca finančného roku spoločnosti Microsoft.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.