Inflácia v eurozóne dosiahla 3,4%. ČNB razantne zvýšila úrokovú sadzbu o 75 bodov na 1,5%

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 01.10.2021

DomovSprávyInflácia v eurozóne dosiahla 3,4%. ČNB razantne zvýšila úrokovú sadzbu o 75...

Inflácia v eurozóne sa v septembri podľa predbežných dát aj naďalej zvyšovala, keď sa vyšplhala na úroveň 3,4%. Ide o najvyššiu hodnotu za posledných desať rokov. Na raste sa najviac podieľali energie, nasledované potravinami, alkoholom a tabakom.

Britská ekonomika v druhom kvartáli spevnila o 5,5% a ukazuje sa, že sa úspešne zotavuje z krízy spôsobenej koronakrizou. Podľa guvernéra britskej centrálnej banky Andrewa Baileyho by sa tamojšia ekonomika mala vrátiť na úrovne pred krízou na začiatku nasledujúceho roka.

Už štvrtý mesiac po sebe klesá miera nezamestnanosti v Európskej únii. V auguste teda nezamestnanosť klesla na 6,8% z 6,9% v auguste. Najnižšia nezamestnanosť opäť zaznamenala Česká republika (2,9%). Naopak na druhom konci rebríčka sa nachádza Španielsko s mierou nezamestnanosťou vo výške 14%.

Spotrebiteľská dôvera v Spojených štátoch v septembri zaznamenala pokles z augustových 115,2 bodov na 109,3. Jednalo sa o tretí pokles po sebe. Podľa organizácie Conference Board stojí za poklesom zvyšujúci sa počet nakazených covid-19, čo zvyšuje neistotu spotrebiteľov ohľadom krátkodobého vývoja ekonomiky.

Česká národná banka na septembrovom zasadnutí rázne zvýšila dvojtýždňovú repo sadzbu o trištvrte percentuálneho bodu na 1,5%, čím reagovala na ekonomické riziká spojené so zvyšujúcou sa infláciou v poslednej dobe. Naposledy sa centrálna banka takto razantne rozhodla zvýšiť sadzbu v roku 1997. Premiér Andrej Babiš aj ministerka financií Alena Schillerová hodnotilo rozhodnutie bankovej rady negatívne. Podľa oboch politikov výrazný hike nevyrieši situáciu so zvyšujúcou infláciou a uškodí ekonomike.

Guvernér Jiří Rusnok uviedol na tlačovej konferencii, že rada vyhodnotila riziká ako výrazne inflačné. “Prijaté rozhodnutie rady sa opiera o letnú makroekonomickú prognózu a informácie získané od jej spracovania,” dodal bankár.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť