Inflácia v ČR vystúpila na 6,6 %. Očakávať môžeme rast až na 10%, tvrdí Holub

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 14.01.2022

Medziročný rast spotrebiteľských cien v Českej republike za december predstavoval 6,6 %. Inflácia sa teda teraz nachádza na najvyššej hodnote od septembra 2008. Priemerná inflácia za celý minulý rok potom dosiahla 3,8 %.

„Podľa súčasného pracovného odhadu sekcie menovej ČNB bude januárový medziročný rast spotrebiteľských cien činiť zhruba deväť percent. Tento odhad je pritom v súčasných podmienkach obostretý vysokou mierou neistoty, keď obvyklé preceňovanie tovaru a služieb môže začiatkom tohto roka viesť vplyvom celkovo proinflačnej makroekonomickej klímy k ešte vyššiemu rastu cenovej hladiny. Nedá sa tak úplne vylúčiť, že inflácia bude začiatkom tohto roku po niekoľko mesiacov dosahovať dvojciferné hodnoty,“ konštatoval riaditeľ sekcie menovej ČNB Petr Král.

Člen bankovej rady Tomáša Holubu v TV Nova konštatoval, že inflácia by sa mala priblížiť začiatkom roka k 10 %. Bankár však očakáva, že na konci tohto roka klesne na úroveň 2 %. ČNB v minulom roku razantne zvýšila dvojtýždňovú repo sadzbu na 3,75 % a očakáva sa, že v tomto roku bude aj naďalej pokračovať v sprísňovaní monetárnej politiky.

Tlak na zvyšovanie miezd je podľa šéfa J.P. Morgan Jamieho Dimona najväčší, ktorý za svojho života videl. Pre americkú ekonomiku by to zas taký negatívny vplyv mať nemalo, domnieva sa Dimon. “Je oveľa horšie sťažovať sa na pätnásťpercentnú nezamestnanosť a na recesiu, než sa sťažovať na príliš rýchly rast miezd,” dodal.

Miera inflácie sa v Spojených štátoch vyhupla na 7 %, čo predstavovalo najvyššiu úroveň od júna 1982. K rastu cien najviac prispelo drahšie bývanie a ceny ojazdených automobilov. Ceny benzínov, potravín a ďalšieho tovaru taktiež zaznamenali razantný rast. Medziročná jadrová inflácia sa, ktorá je očistená o ceny energií a potravín, vzrástla na 5,5 %.

Podľa predbežných údajov nemeckého štatistického úradu sa hrubý domáci produkt v najväčšej európskej ekonomike zvýšil o 2,7 %. Nemecké hospodárstvo tak zažilo návrat k rastu po predvlaňajšom prepade o 4,6 %.

„Napriek pokračujúcej pandemickej situácii a rastúcim problémom v dodávateľských reťazcoch sa nemecká ekonomika dokázala zotaviť z predminulého poklesu, hoci hospodársky výkon sa ešte nevrátil na predkrízovú úroveň,“ stálo vo vyhlásení štatistického úradu.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.