Inflácia v ČR je 6%, nad očakávaním ČNB. Rusnok oznámil ďalšie zvyšovanie sadzieb

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 10.12.2021

Bank of Canada na svojom poslednom zasadnutí v tomto roku ponechala základnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,25 %. To, že centrálna banka zostane vo vyčkávajúcom móde analytici očakávali, takže nešlo o žiadne prekvapenie zo strany banky. Centrálna banka sa obáva, že omikrón by mohol mať vplyv na rast ekonomiky, pretože by mohol viac narušiť dodávateľské reťazce a znížiť dopyt po niektorých službách. Bank of Canada tiež informovala, že aj keď došlo k oživeniu kanadskej ekonomiky, tak tá sa stále nachádza o približne 1,5% nižšie ako pred vypuknutím pandémie. Čo sa týka inflácie, tak u nej banka predikuje návrat k 2% v druhej polovici budúceho roka.

Podpredseda SNB Fritz Zurbrügg oznámil, že na konci júla 2022 odstúpi zo svojej funkcie. „Činnosť Fritza Zurbrügga v SNB bola ovplyvnená celosvetovým prostredím nízkych úrokových sadzieb, rôznymi medzinárodnými krízami a mimoriadnymi opatreniami, ktoré musela SNB prijať, aby zabezpečila cenovú stabilitu,“ uviedla centrálna banka vo svojom vyhlásení.

Guvernér PBOC Yi Gang informoval verejnosť, že riziká spojené s čínskymi realitnými firmami by nemali krátkodobo ohroziť hongkonský kapitálový trh. Práva akcionárov a veriteľov spoločnosti Evergrande budú plne rešpektované, dodal Yi.

Novembrová medziročná inflácia v Českej republike dosiahla rovných 6 %, čo je o 1,1 percentuálneho bodu vyššie, než predikovala ČNB vo svojej prognóze. Naposledy v Českej republike bol zaznamenaný 6% rast inflácie v októbri 2008. „Za odchýlkou ​​pozorovaného cenového vývoja od prognózy stála predovšetkým – rovnako ako v októbri – akcelerujúca jadrová inflácia. V rámci cenového jadra ďalej mohutný príspevok imputovaného nájomného. Ten zachytáva náklady vlastníckeho bývania, ktoré majú v tuzemskom indexe spotrebiteľských cien pomerne vysokú váhu a odrážajú dlhotrvajúci rýchly rast cien nehnuteľností a cien v stavebníctve,“ konštatoval riaditeľ sekcie menovej ČNB Petr Král.

Na konferencii Barometer českého priemyslu poznamenal guvernér ČNB Jiří Rusnok, že úrokové sadzby sa stále nenachádzajú na neutrálnej úrovni, a preto banka bude aj naďalej pokračovať v ich zvyšovaní.

“Ešte bude nejaké ďalšie posunutie sadzieb hore. Nie sme ešte ani na neutrálnej úrovni, ktorá je okolo troch percent. Ale tam sa čoskoro dostaneme. Možno čakať, že pôjdeme ešte vyššie a tam nejaký čas aj zotrváme,“ dodal Rusnok.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.