Inflácia nezadržateľne rastie. Narozdiel od Powella sa podľa Rusnoka nejedná o prechodný jav

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 16.07.2021

Počas dvojdňového vystúpenia šéfa Fedu Jeroma Powella pred Kongresom zaznelo, že finančné inštitúcie v spojených štátoch sú dobre kapitalizované. Inflácia, ktorá sa dostala vysoko nad inflačný cieľ centrálnej banky, v súčasnosti nie je podľa Powella viazaná na obvykle faktory, ako je napätý trh práce či prehriata ekonomika. Tento typ inflácie je v histórii jedinečný a podľa centrálneho bankára bude pre Fed výzvou reagovať na túto infláciu. Preto bude centrálna americká banka aj naďalej pokračovať s hodnotením rizík, ktoré ovplyvňujú infláciu. Powell tiež zopakoval, že sa stále domnieva, že vysoká inflácia je iba prechodným javom a že postupne bude dochádzať k jej poklesu.

Priemyselná výroba v Európskej únii v máji zaznamenala medzimesačný pokles o 0,9%. V eurozóne dokonca výroba klesla o celé percento, keď sa očakávalo, že pokles bude oveľa miernejší (-0,2%). Pokles najviac postihol produkciu energie.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok sa obáva, že u súčasných globálnych inflačných tlakov sa nemusí jednať o prechodný jav, pretože môžu mať hlbšie korene a môžu trvať oveľa dlhšie, než sa väčšina svetových centrálnych bankárov domnieva. Aktuálne problémy s nedostatkom čipov, zdražovaním ropy a ďalších komodít môžu byť naozaj dočasné, ale snaha o dekarbonizáciu svetovej ekonomiky môže mať vplyv na cenu energií, produktov (napr. automobilov) a služieb, čo môže viesť k dlhodobejším inflačným tlakom, dodal bankár.

Index CPI v eurozóne v júli zaznamenal pokles o 10 bázických bodov na 1,9%, čo bolo v súlade s odhadmi analytikov. Došlo tak k zníženiu inflácie po deviatich mesiacoch. Najväčší podiel na raste inflácie mali ceny energií, nasledované cenami jedla, alkoholu, tabaku a služieb.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.