Index spotrebiteľskej dôvery v Nemecku sa prepadol na -1,6 b. Turecká líra klesla o 15 %

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 26.11.2021

DomovSprávyIndex spotrebiteľskej dôvery v Nemecku sa prepadol na -1,6 b. Turecká líra...

Nemecký štatistický úrad vo svojej finálnej správe uviedol, že hrubý domáci produkt najväčšieho obchodného partnera Českej republiky v treťom štvrťroku vzrástol o 1,7 %. Tempo rastu sa tak znížilo o tri desatiny percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. K zvýšeniu HDP predovšetkým prispeli výdavky domácností, z čoho tiež profitovali reštaurácie a hotely. Naopak investície podnikov a štátne výdavky zostali utlmené.

Z prieskumu inštitútu GfK vyplynulo, že kvôli rastúcemu počtu novo nakazených a zvyšujúcej sa inflácie sa dôvera spotrebiteľov rapídne zhoršila, keď sa index spotrebiteľskej nálady prepadol na mínus 1,6 bodu. Záporná hodnota indexu značí, že spotreba bude nižšia ako v rovnakom období minulého roka. Analytici očakávali miernejší pokles indexu na mínus 0,4 bodu.

Spojené štáty v tomto týždni uvalili ďalšie sankcie na projekt Nord Stream 2, keď sankcionovali spoločnosť Transadria, ktorá sa podieľala na výstavbe plynovodu, ktorý má prevádzať plyn po dne Baltského mora z Ruska priamo do Nemecka. Spojené štáty a niektoré ďalšie európske krajiny sa obávajú, že Rusko využije tento plynovod na geopolitické účely.

Turecká líra po príhovore tureckého prezidenta Erdogana, v ktorom obhajoval nedávne zníženie úrokových sadzieb tamojšou centrálnou bankou, zaznamenala druhý najhorší deň vo svojej histórii, keď sa prepadla o úctyhodných 15 %. Erdogan sa dlhodobo usiluje o nízke úrokové sadzby, ktorými chce podporiť vývoz a investície, ktoré povedú k zníženiu miery nezamestnanosti. Na druhej strane však v krajine panuje inflácia blížiaca sa 20 %. Základná úroková sadzba je v súčasnosti na úrovni 15 %. Pritom v septembri ešte dosahovala 19 %.

Americký prezident Joe Biden menoval na post šéfa Fedu Jeroma Powella, ktorý tak povedie americkú centrálnu banku už druhé funkčné obdobie. Ekonómovia hodnotia doterajšie pôsobenie Powella pozitívne, keď najmä oceňujú jeho podporu ekonomiky počas pandémie. Aktuálne však Fed čelí tlaku na sprísnenie monetárnej politiky kvôli zvyšujúcej sa inflácii.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť