Index spotrebiteľskej dôvery v Nemecku sa prepadol na -1,6 b. Turecká líra klesla o 15 %

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 26.11.2021

Nemecký štatistický úrad vo svojej finálnej správe uviedol, že hrubý domáci produkt najväčšieho obchodného partnera Českej republiky v treťom štvrťroku vzrástol o 1,7 %. Tempo rastu sa tak znížilo o tri desatiny percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. K zvýšeniu HDP predovšetkým prispeli výdavky domácností, z čoho tiež profitovali reštaurácie a hotely. Naopak investície podnikov a štátne výdavky zostali utlmené.

Z prieskumu inštitútu GfK vyplynulo, že kvôli rastúcemu počtu novo nakazených a zvyšujúcej sa inflácie sa dôvera spotrebiteľov rapídne zhoršila, keď sa index spotrebiteľskej nálady prepadol na mínus 1,6 bodu. Záporná hodnota indexu značí, že spotreba bude nižšia ako v rovnakom období minulého roka. Analytici očakávali miernejší pokles indexu na mínus 0,4 bodu.

Spojené štáty v tomto týždni uvalili ďalšie sankcie na projekt Nord Stream 2, keď sankcionovali spoločnosť Transadria, ktorá sa podieľala na výstavbe plynovodu, ktorý má prevádzať plyn po dne Baltského mora z Ruska priamo do Nemecka. Spojené štáty a niektoré ďalšie európske krajiny sa obávajú, že Rusko využije tento plynovod na geopolitické účely.

Turecká líra po príhovore tureckého prezidenta Erdogana, v ktorom obhajoval nedávne zníženie úrokových sadzieb tamojšou centrálnou bankou, zaznamenala druhý najhorší deň vo svojej histórii, keď sa prepadla o úctyhodných 15 %. Erdogan sa dlhodobo usiluje o nízke úrokové sadzby, ktorými chce podporiť vývoz a investície, ktoré povedú k zníženiu miery nezamestnanosti. Na druhej strane však v krajine panuje inflácia blížiaca sa 20 %. Základná úroková sadzba je v súčasnosti na úrovni 15 %. Pritom v septembri ešte dosahovala 19 %.

Americký prezident Joe Biden menoval na post šéfa Fedu Jeroma Powella, ktorý tak povedie americkú centrálnu banku už druhé funkčné obdobie. Ekonómovia hodnotia doterajšie pôsobenie Powella pozitívne, keď najmä oceňujú jeho podporu ekonomiky počas pandémie. Aktuálne však Fed čelí tlaku na sprísnenie monetárnej politiky kvôli zvyšujúcej sa inflácii.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.