Holubičie komentáre Powella a Williamsa poslali USD nadol. V prípade potreby je RBA pripravená zasiahnuť.

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 19.07.2019

Holubičie komentáre Powella a Williamsa poslali USD nadol. V prípade potreby je RBA pripravená zasiahnuť.

Pondelok

Po prepustení guvernéra tureckej centrálnej banky oznámil v pondelok turecký prezident Erdogan, že dôjde zo strany CBRT k razantnému zníženiu sadzieb. Dal tak najavo, kto je naozajstný šéf tamojšej centrálnej banky.

Čínska ekonomika v druhom štvrťroku medziročne rástla 6,2% tempom, čo predstavovalo najpomalší rast za posledných 27 rokov.

Agentúra Bloomberg informovala, že EÚ uvažuje o ponúknutie ústupku Británii, aby nedošlo k “no-deal”.

Utorok

Donald Trump v utorok oznámil, že v rokovaní s Teheránom nastal pokrok, čo viedlo k poklesu cien ropy, pretože by sa na trh mohlo dostať viac iránskej ropy.

V Austrálii bol zverejnený zápis z posledného zasadania RBA, v ktorom banka uviedla, že v prípade potreby je pripravená upraviť svoju monetárnu politiku. Podľa banky voľná kapacita pravdepodobne pretrvá na trhu práce po dlhšiu dobu. RBA tiež zaznamenala známky stabilizácie na trhu nehnuteľností v Sydney a Melbourne.

Guvernér Fedu Powell konštatoval, že hlavné výhľady americkej centrálnej banky sú, že ekonomika porastie solídne, ale neistoty sa zvyšujú. Fed sa preto musí správať zodpovedne.

Index spotrebiteľských cien na Novom Zélande v druhom štvrťroku medziročne vzrástol z 1,5% na 1,7%, čo bolo podľa očakávania trhu.

Streda

Medzinárodný menový fond v stredu vo svojom výročnom hodnotení publikoval, že americký dolár je podľa krátkodobých ekonomických základov nadhodnotený o 6 – 12%.

Vo Veľkej Británii zostala júnová inflácie nezmenená na úrovni 2,0%.

Naopak v eurozóne sa index CPI v júni medziročne zvýšil v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom z 1,2% na 1,3%.

Minister pre brexit Barclay sa zveril, že Barnier po spoločnom rokovaní zdôraznil silnú túžbu vyhnúť sa nekontrolovanému brexitu. Barnierovi tiež oznámil, že ak zmluva o odstúpení Británie z EÚ zostane nezmenená, tak pravdepodobne neprejde britským parlamentom.

Štvrtok

Vo štvrtok naopak Barnier korigoval slová svojho britského kolegu a oznámil, že nechce znovu vyjednávať ohľadom zmluvy o vystúpení, ale je otvorený alternatívne dohode ohľadom írskych hraníc.

Williams z Fedu konštatoval, že je lepšie prijať preventívne prístup než čakať na katastrofu a že v súčasnosti odhaduje neutrálnu sadzbu okolo 0,5%. Trh vyhodnotil jeho komentáre ako veľmi holubičie a americký dolárový index odpísal na štvrtkovej seansi 0,44%.

Piatok

V piatok sme sa dočkali maloobchodných tržieb z Kanady za máj, ktoré zaznamenali medzimesačný pokles o 0,1%. Trh pritom počítal s rastom o 0,3%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.