Hlasy odporcov monetárnej politiky ECB silnie. Brexit na dosah ruky, dohodu musí schváliť britský parlament

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 18.10.2019

Hlasy odporcov monetarnej politiky ECB silnie. Brexit na dosah ruky, dohodu musi schvalit britsky parlament

Pondelok

Čínske médiá v pondelok informovali, že podľa zdroja oboznámený so situáciou, Čína požaduje ďalšie rozhovory, než dôjde k uzavretiu prvej fázy dohody.

Vývoz z Číny v septembri klesol medziročne o 3,2%, zatiaľ čo analytici očakávali pokles len o 3%. Dovoz sa potom prepadol o 8,5% a znížil sa tak piaty mesiac za sebou. Podľa agentúry Reuters zrejme budú potrebné ďalšie stimulácie spomaľujúce čínsku ekonomiku.

Jon Cunliffe z BoE sa vyjadril, že by si osobne neprial v Británii záporné sadzby. Podľa centrálneho bankára má BoE pri poklese ekonomiky účinnejšie nástroje, ako sú záporné sadzby.

Nový guvernér rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann si myslí, že aktuálna monetárna politika ECB je nesprávna a teda dúfa, že Christine Lagarde nastolí o odlišní kurz menovej politiky.

Utorok

Americký prezident Donald Trump v utorok informoval, že zvýši clo na dovoz tureckej ocele na 50% a okamžite zastaví rokovania s Ankarou o obchodnej dohode.

Zo zápisnice z posledného zasadnutia RBA vyplynulo, že centrálna banka v prípade potreby nebude váhať znižovať sadzby. V zápise bolo ďalej uvedené, že členovia bankovej rady diskutovali o tom, že znižovanie úrokových sadzieb má menší efekt na ekonomiku, než tomu bolo predtým, kedy sadzby boli na ďaleko vyšších úrovniach. Ďalej banková rada diskutovala o nadmernom nafukovaní cien nehnuteľností vplyvom nízkych úrokových sadzieb. Rada nepozoruje známky toho, že spotreba domácností nejako výraznejšie reaguje na zníženie daní a úrokových sadzieb. Zo zápisu tiež vyplynulo, že predstihové indikátory poukazujú na spomalenie rastu pracovných miest.

Prezidentovi holandskej centrálnej banky Klaas Knot sa tiež nepozdáva súčasné nastavenie monetárnej politiky ECB, keď konštatoval, že dúfa, že každý z rady guvernérov ECB súhlasí s tým, že bude potrebná revízia politiky ECB.

Index spotrebiteľských cien v Číne stúpol v septembri medziročne z 2,8% na 3,0%, keď analytici očakávali miernejší rast (2,9%).

Novozélandský index CPI v treťom štvrťroku medziročne zaznamenal pomalší rast z 1,7% na 1,5%. Konsenzus ale očakával ešte pomalší rast na úrovni 1,4%.

Streda

Geoff Bascand v stredu konštatoval, že RBNZ najskôr bude musieť prikročiť k ďalším cutúm. Podľa bankárov novozélandská ekonomika zostáva zraniteľná voči vonkajším otrasom.

Charles Evans z chicagského Fedu konštatoval, že zníženie sadzieb by zvýšilo jeho dôveru v inflácii smerujúce k 2% cieľu Fedu.

Index spotrebiteľských cien v Británii v septembri stagnoval na 1,7%, keď sa očakávalo mierne rýchlejšie tempo na úrovni 1,8%.

Miera inflácie v eurozóne v septembri klesla na 0,8%, zatiaľ čo v predchádzajúcich dvoch mesiacoch sa držala na 1%.

Štvrtok

Boris Johnson a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo štvrtok oznámili, že dosiahli nové brexitové dohody. Dohodu však ešte musí schváliť britskí zákonodarcovia, ktorí o tom budú hlasovať v sobotu. Opozícia už dala najavo, že dohodu nepodporí. Podľa analytikov je aktuálna dohoda v porovnaní s dohodou Mayovej horšia, pretože smeruje k menšiemu regulačnému prepojeniu s EÚ a k väčším obchodným bariéram.

Piatok

V piatok prezidenti a premiéri krajín Európskej únie na summite v Bruseli oficiálne potvrdili vymenovanie Christine Lagardeovej šéfkou ECB.

Člen bankovej rady ČNB Aleš Mihol uviedol, že v novembri bude hlasovať pre ponechanie sadzieb bez zmeny.

Čínska ekonomika v treťom štvrťroku spomalila na 6%, čo je najnižšia úroveň za posledných 26 rokov.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.